logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Staniszkis: Uczcić Kaczyńskiego? Zabierzmy przywileje tak zwanym twórcom!

   19.08.2010, przeczytano 2018 razy
ilustracjastrzałka
Jadwiga Staniszkis fot. Sławek

Koniec z przywilejami podatkowymi. Tymi, które (...) pozwalają tzw. "twórcom" (dziennikarze, artyści, naukowcy) przerzucać dużą część dochodu do "kosztów", które w ogóle nie są opodatkowane - pisze w felietonie dla Wirtualnej Polski prof. Jadwiga Staniszkis, zdegustowana „awanturą o krzyż”. W jej miejsce proponuje reformy nawiązujące do wizji i marzeń prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/staniszkis%3A-uczcic-kaczynskiego-zabierzmy-przywileje-tak-zwanym-tworcom%21,11130,artykul.html

Prof. Jadwiga Staniszkis zawiedziona zmianą stylu prezesa PiS wskazała wczoraj kilka kierunków, które powinna podjąć opozycja aby odzyskać inicjatywę i odwrócić szkodliwe jej zdaniem uwikłanie w awanturę o krzyż pod Pałacem Prezydenckim. Wśród zaprezentowanych pomysłów, które miałyby iść w kierunku realizacji idei przyświecających marzeniom prezydenta Lecha Kaczyńskiego „o silnej i sprawiedliwej Polsce” znalazła się m.in. reforma finansów publicznych, o której Staniszkis mówi:

(...) Lepiej byłoby dziś, zamiast myślenia, jak skompromitować nową kancelarię prezydencką walką z krzyżem, wystąpić na przykład z wizją reformy finansów publicznych, zgodną z tym marzeniem. Po pierwsze - koniec wszystkich przywilejów emerytalnych: nie tylko mundurowych, ale też sędziowskich i prokuratorskich. I wyłączenie z KRUS zamożniejszych rolników i pseudorolników. I - po drugie - koniec z przywilejami podatkowymi. Tymi, które pozwalają "samozatrudnionym" (a są to m.in. dużo zarabiający specjaliści) płacić niski, liniowy podatek. I tymi, które pozwalają tzw. "twórcom" (dziennikarze, artyści, naukowcy) przerzucać dużą część dochodu do "kosztów", które w ogóle nie są opodatkowane.
Tusk tego nie zrobi, bo owe przywileje dotyczą zaplecza klasy politycznej. Ale tego właśnie, a nie antyrozwojowego wzrostu VAT-u czy łatania budżetu prywatyzacjami, wymaga przyszłość Polski! (...)

Staniszkis powtórzyła swoje tezy we wczorajszym programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24, gdzie wypowiadała się m.in. na temat planowanej przez rząd „jesiennej ofensywy legislacyjnej”. Jej zdaniem rządowi brakuje odwagi aby uderzyć w przywileje m.in. „samozatrudnionych” twórców i najlepiej zarabiających profesjonalistów (do których sama się zaliczyła), mających kosztować budżet państwa „dziesiątki miliardów rocznie”. Jeżeli przerzuca się ciężary na ludzi, należy rozpocząć od uproszczenia systemu i zniesienia wszelkich przywilejów – wyjaśniła pani profesor. Tusk wg. niej na pewno tego nie zrobi, bo „to uderza w ten fundament, który głosuje za platformą”. Jednak „w imię sprawiedliwości to byłoby konieczne” dodaje Staniszkis zdradzając na koniec, że marzy, aby z inicjatywą taką wystąpił Jarosław Kaczyński, „na którego ci ludzie i tak nie głosują”, aby powiedział: „W imię sprawiedliwości zacznijmy od tego”.

Pani profesor, która w ten sposób chciałaby nawiązać do idei przyświecających prezydenturze Lecha Kaczyńskiego wypada chyba przypomnieć, że pomysł uderzenia w „przywileje” twórców nie jest nowy i eksploatowany był w 2006 roku przez Zytę Gilowską, ówczesną minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas to właśnie nie kto inny jak sam prezydent Lech Kaczyński zdecydowanie zaprotestował przeciw temu pomysłowi grożąc, że nie zawaha się użyć „środków konstytucyjnych” gdyby trzeba było zablokować odpowiednią ustawę. Prezydent przypomniał wówczas, że środowiska naukowe narażone byłyby dodatkowo na skutki ograniczenia możliwości pracy na wielu uczelniach: „Byłby to drugi cios w te środowiska, na których wszystkim powinno bardzo zależeć. Mówię w tej chwili oczywiście nie tylko o naukowcach, mówię również o twórcach literatury pięknej, o reżyserach, rzeźbiarzach, malarzach, także dziennikarzach, o wszystkich twórcach.” – wyjaśniał w 2006 r. Lech Kaczyński.

Na koniec trudno powstrzymać się od smutnej refleksji, że radosna zabawa pamięcią o Lechu Kaczyńskim i próby wykorzystywania jej do bieżącej rozgrywki politycznej mają miejsce nie tylko pod Pałacem Prezydenckim, a uczestniczą w niej nawet najlepiej zarabiający profesjonaliści...

inf. wł.
Zdjęcie na licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.0

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Unife rusza z kampanią Hop-On for our Planet
Za 5 lat ok 40% wysoko wykwalifikowanych pracowników przemysłu kolejowego przejdzie na emeryturę. Już teraz polskie, jak i europejskie koleje, zmagają się z brakami kadrowymi. Żeby temu zaradzić, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Zaopatrzenia Kolei (UNIFE) zleciło badanie pokolenia Z (16-25 lat) oraz zorganizowało kampanię HOP ON FOR OUR PLANET (WSKAKUJ DLA...
Samsung i Sokół powracają w kampanii Galaxy Note20 Ultra 5G
Supermoc do pracy i po pracy to kampania Galaxy Note20 Ultra 5G, w której Samsung ponownie łączy siły z Sokołem. Tym razem, w myśl zasady, że „Biznes jest jak gra, żeby wygrać trzeba znać kombinacje”, Wojtek zaprezentuje triki i wskazówki, które pozwolą w pełni wykorzystać swój potencjał.
W najbliższy poniedziałek (02.11) odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych uczestnictwem w projekcie MŚP – „Krok po kroku jak przejść przez ścieżkę rekrutacji, w ramach sektora komunikacja marketingowa”.
Biedronka wręcza nagrodę 100 tys. zł i odsłania antysmogowy mural
Zakończenie drugiego etapu nagrody Biedronki za książkę dla dzieci Piórko 2020 sieć sklepów ogłosiła w niezwykły sposób. Laureatka kategorii „Ilustracje” tegorocznego Piórka, Magdalena Starowicz, otrzymała od Biedronki czek na 100 tys. zł, a zaprojektowana przez nią okładka książki trafiła na odsłonięty na warszawskim Powiślu mural....
ING: Kampania kantoru walut online
ING Bank Śląski rusza z kampanią kantoru walut online dla firm w mediach społecznościowych. To wygodna usługa, niezbędna w każdej nowoczesnej firmie. Klikasz i masz.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764