logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stanowisko TVP nt. finansowania mediów publicznych

  PR 20.04.2024, przeczytano 240 razy
ilustracjastrzałka

Zaostrzający się spór o źródła finansowania mediów publicznych nie powinien przesłaniać trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Telewizja Polska oraz Polskie Radio, a przede wszystkim wszyscy ci, którzy tworzą wspólne media: ich pracownicy, współpracownicy, kontrahenci. Przedłużający się konflikt, w którym budżet mediów publicznych stał się narzędziem politycznej walki wykorzystywanym przez przeciwników ich odbudowy, najbardziej uderza w naszych odbiorców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stanowisko-tvp-nt.-finansowania-mediow-publicznych,403928,artykul.html

Wsparcie, które w piątek pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych, znacząco pomoże w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia. Doskonale o tym wie przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, który w piśmie o sygnaturze DMP.071.23.2023 z 21 września 2023 roku zwrócił się do ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z prośbą, o „zapewnienie i wystarczającego finansowania spółek mediów publicznych w 2024 roku”.

W piśmie tym przewodniczący KRRiT wskazuje, że prognoza wpływów abonamentowych przyjęta na 2024 rok, a opiewająca na 620 mln zł, jest niewystarczająca. Maciej Świrski zaapelował do szefa MKiDN o „zabezpieczenie dodatkowych środków dla nadawców publicznych w kwocie nie mniejszej niż 3 030 mln zł. Jego zdaniem kwota ta pozwoliłaby mediom publicznym prawidłowo realizować misję publiczną, zwłaszcza – jak dodaje przewodniczący KRRiT – „w tak trudnym dla naszego kraju czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna, a jej skutki są odczuwalne dla nas wszystkich, także w sferze informacyjnej i wrogiej propagandy”.

Przewodniczący KRRiT podtrzymał powyższe argumenty w piśmie o sygnaturze DMP.071.23.1.2023 z dnia 27 października 2023 roku, w którym ponowił prośbę pisząc do sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Sebastiana Skuzy.

Maciej Świrski wprost odnosił się do tego, iż „wadliwość obecnie funkcjonującego systemu finansowania mediów publicznych powoduje niestabilność, co jest istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Państwa”. Sytuacja nie zmieniła się – zmieniło się tylko stanowisko szefa KRRiT, który dodatkowo bezprawnie wstrzymał przekazanie TVP środków z abonamentu. I to w sytuacji, kiedy sąd jednoznacznie zakończył spór wokół sytuacji prawnej Telewizji Polskiej stawiając ją w stan likwidacji.

Najwięksi krytycy przekazania Spółce 480 mln zł nie mieli problemów z zasileniem konta TVP kwotą niemal 9 miliardów złotych w ostatnich 4 latach.

Łączna wysokość abonamentu i rekompensaty abonamentowej w poszczególnych latach:

  • 2017 – 621 600 000 zł
  • 2018 – 979 000 000 zł
  • 2019 – 1 431 141 237 zł
  • 2020 – 2 031 910 220 zł
  • 2021 – 2 023 981 070 zł
  • 2022 – 1 897 269 830 zł
  • 2023 – 2 723 155 811 zł

Źródło: TVP

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Należąca do Group One spółka Salestube otrzymała certyfikację Digital TV przyznawaną przez Google, znajdując się tym samym w gronie trzech certyfikowanych Sales Partnerów Google Marketing Platform, które mogą pochwalić się tym tytułem. Certyfikacja Digital TV dla Salestube oznacza, że w swoim portfolio ma ona obecnie wszystkie dostępne certyfikacje oferowane...
T-Mobile rozszerza ofertę o olimpijskie kanały Eurosportu
Warner Bros. Discovery w Polsce i T-Mobile podpisały umowę o współpracy, w ramach której klienci operatora zyskają dostęp do kanałów Eurosportu relacjonujących przebieg Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. To najważniejsze w tym roku wydarzenie sportowe rozpocznie się już 26 lipca. 
W lipcowej ramówce RMF Classic jednym z wiodących tematów będzie sport, a dokładniej Euro 2024 oraz Igrzyska Olimpijskie. W wakacyjnych programach nie zabraknie też niezwykłej powieści w odcinkach Artura Andrusa i felietonów Michał Rusinka.
Nowy cykl od kanału Urbex History w Radiu RMF24
W letniej ramówce internetowego Radia RMF24 znajdą się dwa nowe programy: „Turystom wstęp wzbroniony” i „Polska gorączka złota”. Oba programy będą też dostępne w formie podcastów na RMFon.pl i RMF24.pl.
Publicis Groupe z certyfikatem Google – Digital TV
Najnowszy certyfikat w ramach programu Google Marketing Partner potwierdza ekspertyzę Publicis Groupe w zakresie wsparcia klientów w adaptacji do dynamicznych zmian sposobu oglądania telewizji i wykorzystywania możliwości reklamy wideo w całym ekosystemie digitalowym.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764