logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso: nowe kartony opakowaniowe na bazie tektury typu kraft

  PR 22.02.2021, przeczytano 291 razy

Stora Enso poinformowała o zakończeniu procesu przekształcania papierni w Oulu w zakład specjalizujący się w produkcji kartonów opakowaniowych. Działająca w ramach fabryki celulozownia rozpoczęła działalność w połowie stycznia br. Dotychczasowa maszyna papiernicza, przystosowana do produkcji tektury, jest obecnie na etapie rozruchu, który potrwa przez cały pierwszy kwartał br. Projekt konwersji zakładu w Oulu rozpoczął się w maju 2019 roku i został zrealizowany kosztem 350 mln euro. Stora Enso zakłada, że zmodyfikowana maszyna osiągnie pełne moce produkcyjne przed końcem br.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso%3A-nowe-kartony-opakowaniowe-na-bazie-tektury-typu-kraft,390304,artykul.html

Nowa linia, wytwarzająca tekturę opakowaniową typu kraft, ma obsłużyć klientów z całego świata, którzy – w kontekście wymagających zastosowań finalnych – oczekują rozwiązań opakowaniowych cechujących się wysoką wytrzymałością, czystością i atrakcyjnością wizualną. Wytwarzana tu tektura – AvantForte – składa się z trzech warstw włókien, co – jak podkreśla Stora Enso – czyni ją najmocniejszą tekturą z jej portfolio. Może ona posłużyć do produkcji opakowań na różnego rodzaju wyroby i przetwory spożywcze (m.in. żywność świeżą, o wysokiej zawartości tłuszczu, jak też wilgoci), ale dedykowana jest też segmentowi e-commerce.

- Zakończenie prac związanych z modyfikacją zakładów w Oulu to ważny krok w procesie naszej transformacji, będący odpowiedzią na rosnący w skali globalnej popyt na proekologiczne materiały opakowaniowe, zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso.

- W zakładach w Oulu znajdzie zastosowanie najwyższej klasy technologia, co pozwoli na produkcję wytrzymałej, wydajnej pod względem materiałowym, wysokiej jakości tektury typu kraft. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować ją klientom z segmentu produktów premium, które cechuje wysoki potencjał wzrostu. Wśród finalnych zastosowań można wymienić m.in. opakowania wykorzystywane w e-handlu oraz mające kontakt z żywnością – uzupełnia Hannu Kasurinen, wiceprezes w dziale Packaging Materials.

Projekt konwersji zakładał, że jedna z dwóch pracujących w Oulu maszyn papierniczych zostanie przystosowana do produkcji kartonów opakowaniowych. Modyfikacji uległy także celulozownia i linia do suszenia, które obecnie umożliwiają wyprodukowanie 530 tys. ton niebielonej celulozy brązowej, z czego 150 tys. jest sprzedawane klientom zewnętrznym. Potencjał wytwórczy nowej, wysokiej klasy maszyny do tektury kraft, wynosi 450 tys. ton rocznie. Stora Enso zakłada, że po zakończeniu fazy rozruchu i osiągnięciu pełnych mocy przerobowych zakłady w Oulu będą generować roczne przychody ze sprzedaży rzędu 300 mln euro, zwiększając o tę kwotę wynik finansowy działu Packaging Materials.

Przekształcenie fabryki pozwala też na zwiększenie możliwości tej jednostki biznesowej Stora Enso w zakresie cięcia materiałów na arkusze. Pracujące bowiem wcześniej w fińskich zakładach krajarki trafiły do Lumipaper – należącego do Stora Enso zakładu zlokalizowanego w Antwerpii (Belgia), który przechodzi proces analogicznej konwersji w obszarze cięcia materiałów na arkusze; wcześniej obsługiwał głównie produkowane przez Stora Enso papiery, obecnie będzie specjalizował się w konfekcjonowaniu podłoży kartonowych, obsługując głównie klientów z Europy kontynentalnej.

Po zakończeniu rozruchu pierwszej ze zmodyfikowanych maszyn opakowaniowych, fabryka w Oulu będzie miała możliwość dokonania podobnej konwersji także drugiej z maszyn, do niedawna wykorzystywanej do produkcji papieru. Ruch taki, zdaniem kierownictwa Stora Enso, dodatkowo poprawiłby konkurencyjność fińskich zakładów za sprawą większej dostępności celulozy oraz dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych (m.in. dzięki większemu wykorzystaniu przyzakładowego portu morskiego).

Obecnie fabryka w Oulu zatrudnia ok. 400 osób, w tym pracowników zaplecza technicznego i działu logistyki.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

20 kwietnia: webinarium przybliżające rynek Web 2 Print
Będzie się ono skupiać na doświadczeniach dwóch wiodących europejskich firm poligraficznych w zakresie implementacji druku w technologii web-2-pack oraz w zakresie wdrażania do druku w technologii web-2-pack w ich działaniach produkcyjnych. Zaczynając od przygotowania do druku, a skończywszy na finishingu.
Api Folie Polska podsumowuje 1. kwartał 2021
Pierwsze trzy miesiące 2021 roku były dla firmy API Folie Polska przede wszystkim okresem wewnętrznej reorganizacji, mającej usprawnić codzienne działania. W strukturach przedsiębiorstwa powołane zostało nowe stanowisko – Customer Service Manager. W gestii piastującej je osoby znalazł się kompleksowy nadzór nad obsługą wszystkich klientów API Folie Polska,...
Drukexpress.pl z cyfrowym systemem broszurującym Duplo
Chcąc przyspieszyć terminy realizacji zleceń i w jeszcze większym stopniu wykorzystać potencjał tkwiący w technologii cyfrowej, firma Drukexpress.pl zdecydowała się na inwestycję w system broszurujący Duplo150. Obecnie ta drukarnia cyfrowa odnotowuje systematyczne wzrosty zleceń, w których wykorzystuje nowo zakupioną linię broszurującą.
Otwarcie nowego Centrum Pokazowego Konica Minolta we Wrocławiu
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów z zachodnich i południowo-zachodnich stron Polski, Konica Minolta Business Solutions otwiera we Wrocławiu nowoczesne Centrum Pokazowe. Lokalizacja nie jest przypadkowa - Wrocław stał się uznanym w Europie ośrodkiem rozwoju nowoczesnych technologii, a Digital Innovation Square doskonale wpisuje się w wizerunek miasta.
Mazowieckie Zakłady Graficzne: ponad milion etykiet dziennie z nową maszyną Mark Andy Performance Series P7
W 1. kwartale ub.r. w Mazowieckich Zakładach Graficznych (MZGraf) zrealizowana została strategiczna inwestycja w kontekście dalszego rozwoju tego istniejącego od ponad 30 lat przedsiębiorstwa poligraficznego. Park sprzętowy drukarni w części związanej z techniką fleksograficzną został wzbogacony o nową 17-calową maszynę Performance Series P7 firmy Mark Andy. Została ona...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764