logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso Carreco Brown w Ecobag Network: proekologiczne torby papierowe

  PR 21.09.2023, przeczytano 553 razy
ilustracjastrzałka

Ecobag Network – wiodący polski producent proekologicznych toreb papierowych wdrożył w ostatnim czasie stworzone przez Stora Enso rozwiązanie CarrEco Brown, dedykowane wytwarzaniu toreb zakupowych i spożywczych. Pozwoliło ono osiągnąć tu nowy poziom wydajności produkcji i lekkości wytwarzanego asortymentu, a także wyjść w jeszcze większym stopniu naprzeciw rynkowym trendom i oczekiwaniom konsumentów. Jak podkreśla Stora Enso, ci ostatni coraz częściej dokonują w swoim codziennym życiu i zachowaniach takich wyborów, które są zbieżne z szeroko rozumianą polityką zrównoważonego rozwoju. Z kolei zauważalnym w skali globalnej trendem jest powszechne odchodzenie od jednorazowych toreb czy worków plastikowych – zjawisko to dotyczy również rynku polskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-carreco-brown-w-ecobag-network%3A-proekologiczne-torby-papierowe,401442,artykul.html

Swój udział w jego upowszechnieniu mają też działające w naszym kraju sieci supermarketów, które od dłuższego czasu zachęcają swoich klientów do wybierania toreb papierowych w miejsce plastikowych podczas zakupów. To z kolei przełożyło się na wzrost produkcji toreb papierowych w Polsce. Jak podaje Stora Enso, w latach 2019-2023 liczba wytwórców tego typu asortymentu podwoiła się w naszym kraju – z siedmiu do czternastu. To efekt zapotrzebowania zgłaszanego właśnie ze strony sieci handlu detalicznego – największa z nich zużywa obecnie ok. 90 mln papierowych toreb rocznie.

Na tę diametralną zmianę na rynku opakowań jednorazowych miały wpływ – jak podaje Stora Enso – dwa czynniki. Pierwszym są zwyczaje i przyzwyczajenia konsumentów. Drugim, równie ważnym, są aspekty prawne. 24 maja br. w Polsce weszła w życie unijna dyrektywa, dotycząca jednorazowych produktów plastikowych (SUP). Jej zapisy stanowią, że każda firma wprowadzająca na rynek niskogramaturowe torby zakupowe wykonane z tworzywa sztucznego (o grubości poniżej 50 mikrometrów) będzie ponosić roczną opłatę z tym związaną. Sieci supermarketów zostały więc zmuszone do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Stora Enso wskazuje, że naturalnym i niejako oczywistym stają się w tej sytuacji torby papierowe, wytwarzane z odnawialnych surowców włóknistych. Jednak wraz z ich nagłą popularnością pojawiła się kwestia nadążania producentów za rosnącym popytem rynkowym. Dla części z nich wyzwaniem stała się stabilność całorocznych dostaw materiałów niezbędnych do produkcji toreb papierowych, zwłaszcza w kontekście restrykcyjnej polityki kosztowej.

Stora Enso stara się wychodzić naprzeciw tym potrzebom – w ubiegłym roku w jej ofercie pojawiły się proekologiczne papiery CarrEco Brown, dedykowane produkcji proekologicznych toreb zakupowych i cateringowych. Jak podkreśla firma, stanowią one idealne rozwiązanie dla właścicieli marek, którzy z jednej strony poszukują zrównoważonych rozwiązań spełniających jednocześnie obecne oczekiwania konsumentów.

- CarrEco stał się swego rodzaju game changerem na polskim rynku opakowaniowym – przekonuje Piotr Gontarz, Sales Manager, odpowiedzialny w Stora Enso za rynek Polski. – Jego wyjątkowa jakość i wytrzymałość spowodowały, że klienci byli skłonni zmienić swoje wymagania względem gramatury toreb. Zwyczajowo oczekiwali oni papierów o gramaturze rzędu 90 g/m2, ale CarrEco – nawet przy niższej gramaturze rzędu 85 g/m2 – okazał się niezawodną opcją, idealnie wpisując się w zapotrzebowanie rynkowe.

CarrEco Brown jest w 100% wykonany z pierwotnych włókien celulozowych pochodzących z nordyckich upraw leśnych, zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zapewniony przez Stora Enso odpowiedzialny społecznie łańcuch dostaw sprawia, że Ecobag Network może liczyć na regularne, niezakłócone dostawy surowca niezbędnego do produkcji papierowych toreb.

- Poszukiwaliśmy materiału, w przypadku którego proces przebiega szybciej. W tym aspekcie CarrEco całkowicie spełnia nasze potrzeby. Zmiana gramatury z 90 g/m2 na 85 g/m2 dała wymierne korzyści w wielu aspektach. Dzięki zwiększonej ilości metrów nawoju pozwala wydłużyć czas pracy na jednym zwoju – mówi Dawid Rogoża, dyrektor zarządzający Ecobag Network. – Po zakończeniu rygorystycznych testów, materiał udowodnił swoją wartość i przydatność zarówno w kontekście naszych oczekiwań, jak też potrzeb naszych klientów względem niskogramaturowej torby papierowej mogącej udźwignąć nawet 10 kg produktów.

Spełniając powyższe kryteria, Ecobag zaczął w sposób zauważalny odczuwać korzyści z wdrożenia CarrEco Brown. Udoskonalony proces wytwórczy realizowany w dedykowanych liniach produkcyjnych przełożył się bowiem – w perspektywie długookresowej – na redukcję kosztów z tym związanych. Co więcej, atrakcyjna relacja wytrzymałości i wagi CarrEco Brown ma swój udział w obniżonej emisji dwutlenku węgla generowanej podczas transportu.

Jak już wspomniano, CarrEco Brown stał się swego rodzaju „game changerem” na polskim rynku sprzedaży detalicznej. W ślad za odniesionym tu sukcesem, rozwiązanie to jest obecnie promowane przez Stora Enso także wśród innych klientów, którzy stawiają przed sobą ambitne cele względem proekologiczności i wydajności.

- CarrEco daje nam możliwość realizowania sukcesów rynkowych – kontynuuje Dawid Rogoża. – Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju rozwiązania zarówno w Polsce, jak i poza nią, stawia nas to w niezwykle uprzywilejowanej pozycji w kontekście możliwości obsługi naszych klientów.

CarrEco Brown to niebielony, niepowlekany papier opakowaniowy, który można w 100% poddać recyklingowi. Zdaniem producenta, zastosowana tu unikalna, 3-warstwowa struktura zapewnia mu wyjątkową wytrzymałość, niezwykle istotną w kontekście toreb zakupowych. Co więcej, karton jest bezpieczny dla żywności, mającej z nim kontakt. Zawiera wyłącznie zgodne z normami FDA związki chemiczne, co – jak podkreśla Stora Enso – czyni go rozwiązaniem właściwym dla handlu detalicznego i małej gastronomii, gdzie rośnie popularność dań na wynos.

- Nasza firma właśnie wzbogaciła ofertę produktów z rodziny CarrEco o unikalny papier dwubarwny, białobrązowy – dodaje Piotr Gontarzw którym jedna z zewnętrznych warstw jest produkowana z bielonej celulozy. Daje to unikatowy wygląd, a jednocześnie stwarza dużo większe możliwości zadruku na stronie bielonej. Papier ten jest wprowadzany na rynek pod nazwą CarrEco White.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Duane Pekar obejmuje stanowisko CEO w Mark Andy
Mark Andy, jeden z największych i najdłużej działający na świecie producent maszyn wąskowstęgowych do drukowania etykiet i opakowań, poinformował o zmianie na stanowisku CEO. Z dniem 28 listopada br. funkcję tę objął Duane Pekar.
Scodix Ultra 6000 SHD w AN Studio
Scodix wraz z firmą Digiprint ogłosiły sprzedaż kolejnej maszyny Scodix Ultra 6000 SHD. Model w formacie B1 oparty o technologię Smart High Definition jest pierwszą tego typu maszyną na polskim rynku. Dzięki szerokiej gamie produktów, od opakowań po kalendarze i materiały POS, maszyna Scodix zapewni AN Studio elastyczność w uszlachetnianiu wielu produktów za pomocą ponad 10...
Sun Chemical na 17. Akademii Zarządzania Barwą: zarządzanie kolorem z Suncolorbox
Zestaw aplikacji i usług z obszaru color managementu, jakie pod wspólną nazwą SunColorBox oferuje firma Sun Chemical to narzędzie, które stosują już setki klientów z całego świata, m.in. z Polski. Tym razem korzyści związane z jego wdrożeniem poznali uczestnicy 17. Akademii Zarządzania Barwą – konferencji organizowanej dorocznie przez firmę Polski...
Raja: Zielono rewolucja nagrodzona Diamentem
Zaskakujący papierowy stretch, wytrzymały papier bąbelkowy zamiast folii, mocna taśma spinająca, także z… papieru i wreszcie ekologiczne koperty z wkładem amortyzującym - co łączy te rzeczy? Wszystkie wzbogacają katalog produktów firmy RAJA. Dowodzą one, że innowacyjne myślenie i odpowiedzialność środowiskowa mogą iść w parze z prowadzeniem skutecznego...
J.S. Hamilton wśród Złotych Sponsorów Sustainability Packaging Summit 2023
W dniach 14-15 listopada br. w Amsterdamie odbywała się konferencja Sustainability Packaging Summit, poświęcona wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju w opakowaniach i ich roli w zmieniającym się świecie. Wśród Złotych Sponsorów wydarzenia, w którym wzięło udział kilkaset osób z całego świata, znalazła się firma J.S. Hamilton –...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764