logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso i Altris planują „najbardziej proekologiczną baterię na świecie”

  PR 18.06.2024, przeczytano 838 razy
ilustracjastrzałka

Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy ze szwedzką firmą Altris, specjalizującą się w produkcji baterii sodowo-jonowych. Celem, jak podają partnerzy przedsięwzięcia, jest rozwijanie i komercjalizacja łańcucha dostaw dedykowanego proekologicznym bateriom, obejmującego cały kontynent europejski. W ramach wspólnego projektu stworzony przez Stora Enso materiał anodowy Lignode znajdzie zastosowanie w produkowanych przez Altris ogniwach baterii sodowo-jonowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-i-altris-planuja-_najbardziej-proekologiczna-baterie-na-swiecie_,404686,artykul.html

Lignode, jak podkreśla Stora Enso, to proekologiczny twardy węgiel pozyskiwany z ligniny, powstały w procesie wytwarzania celulozy. Znajdzie on zastosowanie – jako materiał anodowy – zarówno w bateriach litowo-jonowych jak i sodowo-jonowych. Zdaniem obu firm, jest on zrównoważoną alternatywą dla stosowanych obecnie rozwiązań anodowych. Poza korzyściami środowiskowymi, lignina stanowi 20-30% całej masy drzewa, co czyni ją surowcem powszechnie dostępnym. Będąc efektem wtórnym procesu wytwarzania celulozy, jawi się ona – zdaniem Stora Enso – jako stabilny i trwały surowiec dla procesu produkcji materiałów anodowych. Lignode powstaje w pilotażowej fabryce Stora Enso w Kotka (Finlandia). Obecnie trwa rozbudowa tych zakładów od strony technicznej.

Stora Enso wskazuje, że obecnie znacząca część materiałów wykorzystywanych w produkcji baterii pochodzi spoza Europy. Jej współpraca z firmą Altris ma zmienić ten stan rzeczy i wesprzeć stworzenie europejskiego łańcucha dostaw, dedykowanego produkcji baterii, także w kontekście prognozowanej elektryfikacji Starego Kontynentu realizowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Fakt, że Stora Enso w dużej mierze prowadzi działalność na obszarze Europy, pozwala zaoferować jej lokalne rozwiązania, które – jak podkreśla firma - będą w minimalnym stopniu wpływać na środowisko naturalne i jednocześnie promować niezależność energetyczną.

Biosurowce to klucz do zwiększenia proekologiczności ogniw bateryjnych. Lignode ma potencjał, by stać się najbardziej proekologicznym na świecie materiałem anodowym. Współpraca z Altris idealnie wpisuje się w nasze zaangażowanie we wspieranie ogólnoeuropejskich ambicji związanych z bardziej zrównoważoną elektryfikacją” – mówi Juuso Konttinen, Senior Vice President & Head of Biomaterials Growth w firmie Stora Enso.

Jako firma, czynimy starania, by stworzyć lokalny łańcuch dostaw wspierający szersze zastosowanie powszechnie dostępnych, czystych surowców w stworzeniu baterii sodowo-jonowej. Z tego też względu jesteśmy niezwykle podekscytowani partnerstwem ze Stora Enso i możliwością współtworzenia europejskiego łańcucha dostaw, dedykowanego materiałom anodowym, bazującym na surowcach drzewnych. Liczymy na to, że współpraca ta z biegiem lat będzie ewoluowała i pozwoli na komercjalizację najbardziej proekologicznej baterii na świecie” – dodaje Björn Mårlid, CEO firmy Altris.

Źródło: Stora Enso Polska

Dodatkowe informacje:

O firmie Altris
Altris to pochodząca ze Szwecji firma, która stworzyła prototyp baterii sodowo-jonowej, a następnie wprowadziła ją na rynek. Zajmuje się produkcją katod, elektrolitów, ogniw bateryjnych i całych planów fabrycznych, umożliwiających produkcję baterii sodowo-jonowych. Kolebką firmy Altris jest laboratorium Ångström na Uniwersytecie Uppsala. Jej misją jest bycie wiodącym dostawcą sodowo-jonowych baterii na rynku europejskim, poprzez systematyczne zwiększanie skali produkcji, a tym samym – pozytywnego wpływu na cały otaczający nas świat.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Renata Dobrucka prelegentem Packaging Innovations
W dniach 09-10 Października 2024 roku w EXPO Kraków odbędzie się 16. edycja Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – jednego z największych i najbardziej merytorycznych wydarzeń dla branży opakowań w Polsce dla producentów opakowań, etykiet, maszyn, komponentów, standów reklamowych, ale także usługodawców związanych z projektowaniem, badaniem opakowań,...
Canon podsumowuje targi drupa 2024. Kampania The Power to Move
Canon, globalny dostawca kompleksowych rozwiązań i usług w zakresie cyfrowego druku produkcyjnego, uznaje targi drupa 2024 za wydarzenie wyjątkowe pod względem zaangażowania klientów, skali dokonanych inwestycji i zainteresowania odwiedzających. Pomimo spadku liczby gości w porównaniu z edycją targów w 2016 r., obecni i potencjalni klienci tłumnie odwiedzali...
Chroma dumą prezentuje nowy program rabatowy skierowany do firm z branży reklamowej. Program "Rabat dla branży" to odpowiedź na potrzeby agencji marketingowych, drukarni, agencji reklamowych, wydawnictw, studiów graficznych i innych podmiotów związanych z reklamą. Weryfikacja odbywa się na podstawie kodów PKD, zapewniając, że oferty trafiają do...
Quad Europe podsumowuje targi Drupa 2024
Udział w tegorocznych targach Drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.
Mark Andy i Rotometal: strategiczne partnerstwo
Firma Mark Andy poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z polskim przedsiębiorstwem - Rotometal. Ten dynamicznie rozwijający się producent zaawansowanych narzędzi do drukowania, m.in. cylindrów i oprzyrządowania do nich, stał się tym samym certyfikowanym dostawcą Mark Andy w tym obszarze.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764