logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso i Northvolt: prace nad baterią bazującą na drewnie

  PR 15.08.2022, przeczytano 449 razy

Stora Enso i Nortvolt powołały do życia spółkę joint-venture, by wspólnie stworzyć proekologiczne baterie wykonane z niekopalnego węgla (bazującego na ligninie), produkowanego z odnawialnego drewna pochodzącego ze skandynawskich upraw leśnych. Celem projektu jest opracowanie pierwszej na świecie, dostępnej na skalę przemysłową baterii, wyposażonej w anodę w całości opartą na surowcach europejskich a zarazem neutralizującej ślad węglowy i redukującej koszty.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-i-northvolt%3A-prace-nad-bateria-bazujaca-na-drewnie,396906,artykul.html

Współpraca z firmą Northvolt to nasz kolejny krok na drodze do zaoferowania szybko rosnącemu rynkowi baterii i akumulatorów odnawialnego materiału anodowego wykonanego z drewna. Opracowany przez nas niekopalny węgiel kamienny pod nazwą Lignode, bazujący na ligninie, zabezpieczy europejską dostępność surowców anodowych, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowanie na proekologiczne baterie, dedykowane różnym zastosowaniom: od rozwiązań mobilnych do stacjonarnych magazynów energii” – mówi Johanna Hagelberg, Executive Vice President w dziale Biomaterials firmy Stora Enso.

W komunikacie anonsującym współpracę obaj partnerzy zaznaczają, że wnoszą do projektu kluczowe dla niego elementy, kompetencje oraz wiedzę technologiczną. Z myślą o planowanej produkcji Stora Enso będzie dostarczać bazujący na ligninie materiał anodowy Lignode, pochodzący ze zrównoważonych upraw leśnych. Z kolei Northvolt ma zadbać o projekt ogniw, rozwój procesu produkcyjnego baterii i rozbudowę potencjału technologicznego całej inicjatywy.

Za sprawą tego partnerstwa badamy możliwość stworzenia nowego źródła proekologicznego surowca przy jednoczesnym zabezpieczeniu europejskiego łańcucha dostaw na rynku baterii; co więcej opracujemy przy tym tańsze chemikalia do ich produkcji. Jest to niezwykle ekscytujący przykład synergii pomiędzy wprowadzaniem zasad polityki zrównoważonego rozwoju w branży baterii i akumulatorów a zagwarantowaniem jego pozytywnego wpływu na środowisko i koszty produkcji” – dodaje Emma Nehrenheim, Chief Environmental Officer w firmie Northvolt.

Jak podkreśla Stora Enso, lignina jest roślinnym polimerem występującym w ścianach komórek roślin sucholubnych. Jej zawartość w drzewach wynosi 20-30%, pełni ona tu rolę naturalnego, wytrzymałego spoiwa. Firma ddoaje, że lignina jest jednym z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Pilotażowy zakład dedykowany biosurowcom węglowym znajduje się w należącej do Stora Enso fabryce Sunila w Finlandii. Lignina jest tu wytwarzana na skalę przemysłową już od 2015 roku. Obecnie jej roczna produkcja wynosi tu 50 tys. ton, co – jak podaje Stora Enso – czyni firmę największym na świecie producentem ligniny typu kraft. Grupa rozpoczęła też w Sunila studium wykonalności dotyczące produkcji Lignode na skalę przemysłową.

Northvolt jest europejskim dostawcą proekologicznych, wysokojakościowych ogniw i systemów bateryjnych oraz akumulatorowych. Firma została założona w 2016 roku z myślą o dekarbonizacji europejskiego przemysłu. Jej misją od początku było stworzenie najbardziej proekologicznej baterii litowo-jonowej na świecie, generującej minimalny ślad węglowy. Od tej pory notuje ona bardzo dynamiczne wzrosty. Obecnie zatrudnia ponad 3 tys. osób z ponad 100 krajów. Dotychczas podpisała kontrakty o łącznej wartości przekraczającej 55 mld USD, a jej kluczowymi klientami są takie marki jak BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar.

Firma Northvolt przyjęła założenie, że do 2030 roku 50% surowców wykorzystywanych przez nią w produkcji ma pochodzić z zużytych i poddanych recyklingowi baterii oraz akumulatorów.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koenig & Bauer Celmacch: Zbliżenie zakończone sukcesem
Dzięki oficjalnej urzędowej zgodzie na bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) we Włoszech, ogłoszone 22 lipca 2022 r. partnerstwo i nabycie przez niemiecką firmę Koenig & Bauer AG 49 procent udziałów we włoskiej Celmacch Group S.r.l. zostało właśnie oficjalnie zakończone.
O rozwiązaniach Koenig & Bauer dedykowanych produkcji opakowań tekturowych podczas konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie”
Oferta firmy Koenig & Bauer jest sukcesywnie rozbudowywana o kolejne rozwiązania dedykowane branży opakowań tekturowych. Są wśród nich zarówno maszyny drukujące w technikach offsetowej, fleksograficznej i cyfrowej, jak też maszyny introligatorskie: składarko-sklejarki oraz sztance. Im właśnie była poświęcona prezentacja Pawła Krasowskiego – Product &...
Więcej niż opakowanie: Choppy Bike na bazie rozwiązania Stora Enso
Jak pokazuje przykład Choppy Bike, rozwiązania stworzonego przez łotewską firmę STUM, funkcjonalność opakowania wykracza czasami poza jego standardowe ramy i staje się ono produktem użytkowym. Opracowany przez tę firmę projekt opakowania na rower dziecięcy, uwzględnia znajdującą się w środku grę, co ma zwiększyć interakcję z użytkownikiem, w tym przypadku – z...
Wyjątkowe spotkanie w LFP Industrial Solutions
Między 13, a 15 września w Centrum Demonstracyjnym firmy LFP Industrial Solutions we Wrocławiu odbył się pierwszy Open House. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z technologicznymi „must have” nowoczesnych drukarń.
Introzap na konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie”
Introzap Sp. z o.o. – wyłączny przedstawiciel firmy Kolbus GmbH & Co. KG w Polsce – po debiucie w roli partnera poprzedniej edycji konferencji „Tektura falista – najnowsze technologie” dołączyła w tym roku do grona jej współorganizatorów. Spotkanie zostało zorganizowane przez wydawnictwo Polski Drukarz w dniach 8-9 września br. w hotelu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764