logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso inwestuje 23 mln euro w produkcję papierów opakowaniowych w zakładach Varkaus

  PR 18.01.2022, przeczytano 406 razy
ilustracja

Stora Enso przeznaczy 23 mln euro na zwiększenie elastyczności i potencjału zakładów w Varkaus (Finlandia), wytwarzających papiery do produkcji tektury falistej. Inwestycja pozwoli jednocześnie w większym niż dotychczas stopniu wykorzystywać przez tę fabrykę włókna pochodzące z recyklingu. Koncern poinformował, że prace przygotowawcze do wdrożenia projektu rozpoczęły się w grudniu ub.r. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2022 r.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-inwestuje-23-mln-euro-w-produkcje-papierow-opakowaniowych-w-zakladach-varkaus,394435,artykul.html

Jak podkreśla Stora Enso, w wyniku rozbudowy zakładów Varkaus ich moce produkcyjne w zakresie wytwarzanych papierów wzrosną o ok. 10%. Zwiększona zostanie też elastyczność fabryki pod względem rodzaju produkowanego tu asortymentu, do którego produkcji wykorzystywane są zarówno włókna drzewne pierwotne, jak też pochodzące z recyklingu. Dzięki planowanej inwestycji udział tych drugich ma wzrosnąć.

Zakłady w Varkaus produkują niebieloną celulozę na bazie miękkiego drewna oraz wysokiej jakości brązowe i białe papiery wierzchnie, przeznaczone do wytwarzania tektury falistej (m.in. typu kraftliner). Poza wspomnianą celulozą, papiernia –jako podstawowy surowiec – wykorzystuje obecnie ok. 1/3 wszystkich kartonów odzyskiwanych na obszarze Finlandii. Inwestycja ma zwiększyć udział włókien z recyklingu w procesie produkcyjnym.

Zakłady w Varkaus wchodzą w skład jednostki biznesowej Stora Enso Packaging Materials, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie właściwego stosowania włókien drzewnych – począwszy od fazy projektu opakowania, poprzez produkcję, na recyklingu skończywszy. Stymulowanie i tworzenie nowych możliwości w obszarze odzyskiwania produktów opakowaniowych wykonanych z papieru i kartonu to jeden z kluczowych celów polityki środowiskowej Stora Enso. Firma zapewnia, że inwestycje zmierzające do zwiększenia potencjału w obszarze recyklingu to sposób na realizację tego celu. Zgodnie z ogłoszonymi niedawno założeniami środowiskowymi skandynawskiego koncernu, do 2050 zamierza on oferować wyłącznie produkty i rozwiązania w 100% odnawialne. Tym samym firma chce spełniać założenia leżące u podstaw gospodarki o obiegu zamkniętym i osiągnąć neutralność względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

- Inwestycja ta zwiększy nasz potencjał w zakresie wykorzystania włókien z odzysku i – tym samym – również ich procentowy udział w naszym portfolio. Co więcej, poprawimy elastyczność oraz wydajność całego procesu wytwórczego realizowanego w Varkaus dzięki technicznym modyfikacjom maszyny do wytwarzania tektury oraz urządzeń do suszenia pracujących w celulozowni. Poprzez zwiększenie elastyczności rozumiemy też szerszy zakres gatunków podłoży oferowanych klientom. W efekcie wzrośnie potencjał wytwórczy całej fabryki – mówi Jarkko Tehomaa, dyrektor zakładów w Varkaus odpowiedzialny za część produkcji związaną z tekturą opakowaniową.

Stora Enso poinformowała o niezwłocznym rozpoczęciu prac przygotowawczych do wdrożenia projektu, w tym oceny jego wpływu na środowisko naturalne i zaktualizowaniu koniecznych pozwoleń środowiskowych. Cały proces rozbudowy będzie realizowany podczas bieżącej pracy zakładów, zaś finalną jego część zaplanowano na jesień br., gdy w fabryce odbywać się będę doroczne prace konserwacyjne.

Obecnie w zakładach Varkaus pracuje ok. 400 osób. Ich roczne moce produkcyjne w zakresie tektury opakowaniowej wynoszą 450 tys. ton. Wytwarzane są tu również: celuloza, tarcica oraz elementy drewniane, wykorzystywane w branży budowlanej.

Jak dodaje Stora Enso, w Finlandii zużyte opakowania na napoje (UBC), wykonane ze specjalnego kartonu dedykowanego przechowywaniu płynów, są poddawane recyklingowi w tych samych strumieniach przemysłowych, do których trafiają konwencjonalne opakowania zbiorcze (OCC) wykonane z tektury falistej. Varkaus to nowoczesna fabryka, w której ten proces jest również realizowany. W niektórych krajach strumienie te funkcjonują osobno, stąd inwestycje podejmowane w nich przez Stora Enso. W ostatnim czasie, wspólnie z Tetra Pak, firma zainwestowała w uruchomienie linii typu UBC w należących do niej zakładach w Ostrołęce. Będą tu trafiały zużyte opakowania kartonowe na napoje, odzyskiwane z rynku polskiego oraz krajów sąsiednich.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Agfa na targach Fespa 2022
Już za kilka dni w Berlinie rozpoczną się targi Fespa 2022, podczas których Agfa zaprezentuje szereg nowych opcji i udoskonaleń w swoich rozwiązaniach do druku inkjetowego. Światową premierę będzie tu miał m.in. ploter Jeti Tauro H3300 LED, wyposażony w opcję lakierowania. Firma zaprezentuje też liczne rozwiązania do zastosowań przemysłowych. Z jej ofertą będzie można...
Branża opakowań pod presją rosnących cen surowców
Polski sektor produkcji opakowań, w najbliższym czasie będzie musiał się zmierzyć z kilkoma wyzwaniami. Rosnące ceny energii i surowców oraz ich mniejsza dostępność spowodowana wojną na Ukrainie przekładają się na jeszcze wyższe koszty i dużą presję cenową. Według prognoz analityków Santander Bank Polska, przedstawionych w raporcie „Branża opakowań w...
Premiera nowej lakierówki wybiórczej w formacie B2 Duplo Dusense DDC-8000
Firma Duplo, podczas wydarzenia „Celebration of Print”, jakie odbywało się niedawno w Wielkiej Brytanii i dedykowane było dystrybutorom i klientom, zaprezentowała nowe urządzenie do lakierowania w formacie B2 - DuSense DDC-8000. Ta – jak podaje producent - prosta w obsłudze, w pełni zautomatyzowana i kompaktowa maszyna, daje możliwość lakierowania wybiórczego...
Sun Chemical poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty SunConnect – kolejnego modułu wzbogacającego pakiet SunColorBox. Nowe rozwiązanie jest skierowane do firm specjalizujących się w produkcji bazującej na tekturze falistej.
Przemysłowe DTG z Akonda Tex na Targach FESPA
Targi FESPA Global Print Expo od lat przyciągają zainteresowanych najnowszymi technikami i trendami w inkjetowym druku cyfrowym, ze szczególnym uwzględnieniem formatów reklamowych, gwarantując dostęp do wystawców z całego świata. Właśnie tam, w dniach 31.05-03.06 na stoiskach firm partnerskich, będą do Państwa dyspozycji przedstawiciele Akonda Tex.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764