logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso o przyszłości opakowań spożywczych

  PR 29.07.2024, przeczytano 1084 razy
ilustracja

Z myślą o wzbogaceniu oferty działu Packaging Materials, w zakładach Stora Enso w Oulu powstaje nowa, zaawansowana linia produkcyjna do tektury dedykowanej opakowaniom jednostkowym. Firma podkreśla, że wytwarzane na niej materiały mają cechować się niską gramaturą i większą wydajnością pod względem wykorzystania zasobów. Ich produkcja ma odbywać się przy niższym poziomie emisji dwutlenku węgla, mają też zwiększać konkurencyjność.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-o-przyszlosci-opakowan-spozywczych,405155,artykul.html

Stora Enso podkreśla, że produkcja materiałów dedykowanych opakowaniom konsumenckim, zwiększających ich konkurencyjność i bazujących na włóknach odnawialnych, od dziesięcioleci stanowi obszar jej zainteresowania i działania. W roku 2025 w jej zakładach w Oulu uruchomiona zostanie nowa linia wytwarzająca tekturę litą do opakowań jednostkowych. Krok ten ma być w jej mniemaniu znaczącym w kontekście poszukiwania najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, łączących w sobie wysoką jakość i wydajność i będących atrakcyjną propozycją dla konsumentów.

Tym razem, jak dodaje Stora Enso, na uruchomieniu nowej linii w największym stopniu skorzystają klienci z segmentu opakowań spożywczych. Będzie ona bowiem specjalizować się w produkcji wysokiej jakości materiałów do opakowań na napoje i żywność.

Lżejsze opakowania z innowacyjną technologią utrwalania włókien – FiberLight Tec

Jedną z ostatnich innowacji Stora Enso w obszarze opakowań odnawialnych jest opatentowana przez firmę technologia utrwalania włókien – FiberLight Tec. Ma ona pomagać klientom w zwiększeniu wydajności materiałowej, a w efekcie – obniżyć emisję dwutlenku węgla w kontekście końcowego opakowania.

Technologia znajduje już zastosowanie przy produkcji tektur opakowaniowych Performa Light, a wkrótce z jej udziałem będzie też wytwarzana tektura do zastosowań spożywczych – Performa Nova. Jest to nowy materiał cechujący się niską gramaturą, a jego produkcja odbywać się będzie w zakładach w Oulu.

Jak podaje Stora Enso, technologia FiberTec Light umożliwia wytwarzanie lżejszych tektur, przy jednoczesnym zapewnieniu im wyjątkowej wytrzymałości i sztywności oraz przy niższym udziale surowca wykorzystywanego w procesie produkcji.

Dzięki wdrożonemu tu procesowi utrwalania włókien, tektura okazuje się być o 5% lżejsza – wyjaśnia Malin E. Strömberg, Technical Product Manager & Product Development Manager w firmie Stora Enso. – To oczywiście jest korzystne dla naszych klientów, gdyż ich opakowania stają się lżejsze. W efekcie zaś mogą wyprodukować ich większą ilość przy mniejszej ilości materiału, zredukowanej emisji gazów cieplarnianych, także w kontekście ich transportu”.

Jak dodaje Malin E. Strömberg, proces FiberLight Tec uwzględnia różne warstwy włókien w kontekście ich utrwalania: „Używamy tu masy termomechanicznej (CTMP) i celulozy mokryfibrylowanej (MFC), które zapewniają tekturze odpowiednią wytrzymałość. Gdy różne warstwy tektury połączą się ze sobą, uzyskujemy oczekiwaną sztywność i pulchność, przy mniejszej ilości zastosowanego włókna. Dzięki temu możemy zaoferować klientom wytrzymałą, ale jednocześnie lekką tekturę o znakomitej wydajności materiałowej”.

Zredukowany ślad węglowy dzięki energooszczędnej i wydajnej materiałowo zaawansowanej linii technologicznej

Poza innowacyjną technologią utrwalania włókien, Stora Enso poczyniła też znaczące inwestycje, by produkcja tektur konsumenckich w zakładach w Oulu przebiegała w sposób możliwie najbardziej efektywny.
Nowa linia wytwórcza będzie – jak zapewnia firma – najbardziej konkurencyjną maszyną produkującą tektury typu FBB na rynku europejskim. W założeniach Stora Enso ma ona zapewnić optymalną wydajność produkcyjną, a jednocześnie spełniać najwyższe standardy środowiskowe, np. pod względem odzyskiwania ciepła.

Aby uzyskać w niej wysokie wolumeny produkcji, Stora Enso – wraz ze swoim partnerem technologicznym wspólnie opracowali rozwiązanie mające zmaksymalizować efektywność materiałową w całej maszynie, jaka niebawem rozpocznie pracę w Oulu. Koncepcja ta zakłada wysoką elastyczność i wydajność produkcji przy jednocześnie najwyższym poziomie jakościowym oraz minimalnym zużyciu energii. W efekcie powstawać tu mają najwyższej klasy tektury o wysokiej sztywności, gładkości i parametrach drukowych.

Po sfinalizowaniu projektu, nowa, zaawansowana linia technologiczna pracująca w Oulu ma cechować się niską emisyjnością CO2, niskim zapotrzebowaniem na wodę oraz wysoką efektywnością wykorzystania zasobów. W efekcie – jak podkreśla Stora Enso – ma umożliwić firmie zaoferowanie jej klientom niskogramaturowych, wysokojakościowych, odnawialnych i odzyskiwalnych materiałów do produkcji opakowań spożywczych.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso i Carton Service: nowe opakowania typu „gable top”
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na ograniczenie ilości plastiku w opakowaniach, firma Carton Service - producent składanych kartonów z siedzibą w Shelby (w stanie Ohio, USA), specjalizująca się w opakowaniach typu „gable top” (z „daszkiem”) — poszukiwała partnera do realizacji wyjątkowego projektu. Jego celem było stworzenie rozwiązania opartego na materiałach...
Sun Chemical: Biuletyn regulacyjny – wiosna 2025
Firma Sun Chemical opublikowała „Biuletyn regulacyjny – wiosna 2025”, mający na celu wsparcie klientów w zrozumieniu najnowszych zmian w globalnych regulacjach prawnych, dotyczących chemikaliów i surowców wykorzystywanych w opakowaniach oraz kosmetykach. 
Sharp BP-B547PW i BP-C542PW. Drukarki dla hybrydowych miejsc pracy
Firma Sharp, dostawca produktów i usług technologicznych dla biznesu, wprowadziła na rynek nowe drukarki A4, uzupełniające nieustannie rozwijającą się ofertę produktów zaprojektowanych z myślą o zaspokajaniu różnorodnych potrzeb współczesnych miejsc pracy. Nowe urządzenia: BP-B547PW (druk monochromatyczny) i BP-C542PW (druk kolorowy), to...
Heidelberg Cartonmaster CX 145: arkuszowa maszyna offsetowa VLF dla sektora opakowań
Sektor opakowań rozwija się silnie od ponad dekady i ten trend się utrzymuje. Ponadprzeciętny roczny wzrost dotyczy w szczególności przemysłowej, wielkoseryjnej produkcji pudełek składanych do pakowania żywności, napojów i opakowań konsumenckich, przy czym kluczową rolę odgrywają maszyny offsetowe arkuszowe o bardzo dużym formacie (VLF, 105 cm × 145 cm)....
MMR Group PrintSolutions wprowadza antystatyczne tampony do tampondruku
MMR Group PrintSolutions wprowadza do swojej oferty produktów do tampondruku antystatyczne tampony o wydłużonej żywotności. Tampony nie przyciągają kurzu oraz zanieczyszczeń, a dodatkowo są gotowe do użycia od razu po zakupie – bez konieczności stosowania primerów aktywujących czy tzw. "suchego rozruchu".
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764