logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso planuje zakończenie produkcji realizowanej na jednej z maszyn papierniczych w zakładach Anjala

  PR 13.04.2023, przeczytano 841 razy
ilustracja

Stora Enso poinformowała o planach skonsolidowania realizowanej przez firmę produkcji papierów książkowych i całkowitym wyłączeniu jednej z dwóch wytwarzających je maszyn, pracujących w zakładach Anjala (Finlandia). Firma rozpocznie też negocjacje pracownicze dotyczące wszystkich osób zatrudnionych w zintegrowanej fabryce Anjalankoski (w skład której wchodzi m.in. papiernia Anjala).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-planuje-zakonczenie-produkcji-realizowanej-na-jednej-z-maszyn-papierniczych-w-zakladach-anjala,399618,artykul.html

Zakład Anjalankoski składa się z fabryki tektur opakowaniowych Ingerois oraz wspomnianej papierni Anjala. Druga z wymienionych zajmuje się produkcją papierów: powlekanych i niepowlekanych książkowych, powlekanych magazynowych oraz ulepszonych gazetowych. Obserwując zmniejszone zapotrzebowanie na papier i wysokie koszty jego wytwarzania, Stora Enso podjęła decyzję o skoncentrowaniu całej produkcji papierów książkowych na jednej z dwóch pracujących w Anjala maszyn. Mając do dyspozycji pozostającą wciąż w użytku linię produkcyjną, firma będzie w stanie kontynuować produkcję wybranych gatunków papierów książkowych. Planowane zamknięcie maszyny wytwarzającej niepowlekane gatunki papierów zredukuje roczne moce produkcyjne Stora Enso w tym zakresie o 250 tys. ton, a jej przychody ze sprzedaży spadną o ok. 100 mln euro rocznie.

Przed wdrożeniem planu, Stora Enso rozpocznie negocjacje pracownicze uwzględniające wszystkie osoby zatrudnione w zintegrowanych zakładach  Anjalankoski. Planowane zamknięcie jednej z dwóch maszyn w Anjala ma mieć miejsce w 4. kwartale 2023 roku i dotknie ok. 110 pracujących tu osób. Firma deklaruje, że do czasu zakończenia negocjacji pracowniczych nie zostaną podjęte żadne decyzje odnośnie zatrzymania maszyny i redukcji zatrudnienia. Stora Enso zapewnia jednocześnie o chęci ścisłej współpracy, uwzględniającej pozostałe zakłady należące do firmy, jej udziałowców oraz lokalną społeczność w kontekście znalezienia nowych miejsc pracy dla osób zatrudnionych w Anjala, jak też ich przeszkolenia z myślą o ewentualnych, nowych stanowiskach.  

Stora Enso podaje, że planowane zamknięcie jednej z linii produkcyjnych nie będzie miało istotnego wpływu na wysokość jej zysku operacyjnego EBIT. Biorąc pod uwagę dalsze, długoterminowe spadki popytu, firma uwzględni w swoich wynikach za 1. kwartał br. jednorazowy odpis w aktywach niegotówkowych w wysokości 19 mln euro, dotyczący zakładów Anjala, jako element wpływający na porównywalność. Dodatkowo, w ciągu bieżącego roku Stora Enso przewiduje zaksięgowanie kosztów w wysokości ok. 16 mln euro jako elementu wpływającego na porównywalność, z czego ok. 13 mln euro w gotówce, związanych z potencjalnymi odprawami i wydatkami restrukturyzacyjnymi w fińskiej fabryce.

- Spadki na rynkach papierów gazetowych i magazynowych wciąż przyspieszają. Dotknęły one też rynek papierów książkowych, do tej pory cechujący się stabilnością. Aby zachować ciągłość oferty tych ostatnich, planujemy skoncentrować działalność w tym zakresie na jednej linii wytwórczej, a tym samym zapewnić naszym klientom z branży dziełowej wysokiej jakości produkty – mówi Hannu Kasurinen, Executive Vice President w dziale Packaging Materials.

Od 1 stycznia 2023 roku zintegrowane zakłady Anjalankoski są uwzględniane w raportowaniu korporacyjnym Stora Enso jako część działu Packaging Materials. Wchodząca w ich skład papiernia Anjala należała wcześniej do rozwiązanego działu Paper. Stora Enso planuje w dalszym ciągu korzystać z synergii wynikającej z realizowanej w Anjalankoski produkcji tektury i papieru.

Źródło: Stora Enso Paper

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Chroma dumą prezentuje nowy program rabatowy skierowany do firm z branży reklamowej. Program "Rabat dla branży" to odpowiedź na potrzeby agencji marketingowych, drukarni, agencji reklamowych, wydawnictw, studiów graficznych i innych podmiotów związanych z reklamą. Weryfikacja odbywa się na podstawie kodów PKD, zapewniając, że oferty trafiają do...
Quad Europe podsumowuje targi Drupa 2024
Udział w tegorocznych targach Drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.
Mark Andy i Rotometal: strategiczne partnerstwo
Firma Mark Andy poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z polskim przedsiębiorstwem - Rotometal. Ten dynamicznie rozwijający się producent zaawansowanych narzędzi do drukowania, m.in. cylindrów i oprzyrządowania do nich, stał się tym samym certyfikowanym dostawcą Mark Andy w tym obszarze.
Folie API Foilmakers z certyfikatem EcoVadis Bronze
Firma API Foilmakers poinformowała, że pełne portfolio jej folii zostało – po raz pierwszy – poddane certyfikacji EcoVadis w kontekście ich zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. W rankingu za rok 2023 brytyjski producent uzyskał status „Bronze”, plasując się w górnej połówce firm ocenianych przez tę organizację.
Chroma.pl przypomina o usłudze SPINGO, która oferuje firmom możliwość odroczenia płatności nawet do 45 dni. To nie tylko wygoda, ale także sposób na strategiczne zarządzanie budżetem. Drukarnia oferuje też swoim klientom usługę DPD Pickup, która zapewnia wyjątkową wygodę i szybkość dostawy. Dzięki szerokiej sieci ponad 2500 punktów DPD Pickup i automatów paczkowych,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764