logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso po targach Drupa 2012

  PR 23.05.2012, przeczytano 1802 razy
ilustracja

Koncern Stora Enso tradycyjnie już znalazł się wśród wystawców zakończonych niedawno targów drupa 2012. Poza własnym stoiskiem, które miało charakter informacyjny i służyło do spotkań z klientami z całego świata, firma była obecna ze swoimi rozwiązaniami i materiałami w wielu innych pawilonach. Wielu producentów maszyn offsetowych i cyfrowych korzystało z dostarczonych przez Stora Enso podłoży drukowych podczas targowych prezentacji swojego sprzętu. Dwaj z nich – HP i Xerox – promowali jednocześnie rozwiązania dedykowane dla rynku opakowań, których skandynawski koncern jest współtwórcą. Z myślą o klientach z naszego kraju na firmowym stoisku byli obecni przedstawiciele firmy Stora Enso Polska.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-po-targach-drupa-2012,15620,artykul.html

Targi drupa to wciąż najważniejsza impreza poligraficzna na świecie, więc jako czołowy dostawca podłoży drukowych dla różnych segmentów tego rynku musimy być na niej obecni – mówi Piotr Kuzebski, dyrektor zarządzający Stora Enso Polska. – Tegoroczna jej edycja pokazała wyraźnie, że kierunki obrane przez naszą firmę, choćby w zakresie rozwoju opakowań czy rozwiązań i podłoży do druku cyfrowego, są właściwe. Zresztą wszechobecność materiałów Stora Enso, na których drukowano i które przetwarzano niemal we wszystkich halach, jest tego najlepszym dowodem.

Przedstawiciele drukarń offsetowych mogli przekonać się o jakości papierów LumiArt i LumiSilk, które były zadrukowywane techniką offsetową, a następnie poddawane dalszej obróbce w maszynach introligatorskich firmy Heidelberg. Z kolei firmy Blumer Maschinenbau i Gerhard Busch stosowały zadrukowane w offsecie papiery Stora Enso – odpowiednio NeoSet i LabelSet – do prezentacji procesów wykrawania. Na stoisku firmy Bielomatic papier Berga Write, zadrukowany metodą flekso, był wykorzystywany do produkcji książkowej.

W jeszcze szerszym zakresie podłoża Stora Enso były wykorzystywane przez dostawców maszyn cyfrowych. KBA, prezentująca po raz pierwszy inkjetową maszynę RotaJET 76 (powstałą we współpracy z Donnelley), wykorzystywała do wstępnego zadrukowywania papier cyfrowy ExoPress 76 Jet. Kodak stosował papier Lux Cream Jet w maszynach z rodziny Prosper, Xerox – papiery LumiSet i BergaLite w inkjetowym rozwiązaniu Cipress, zaś HP korzystało z kilku gatunków podłoży Stora Enso zadrukowywanych w maszynach tego producenta maszyn, bazujących na technologiach elektrofotograficznej i inkjetowej. Firma Hunkeler wykorzystywała papier NewsPress do procesów obróbki końcowej cyfrowo wytwarzanych gazet; wcześniej był on zadrukowywany w maszynie Kodak Versamark VL4200.

Tak szeroka obecność świadczy nie tylko o wszechstronności naszych podłoży, ale też o ich szerokim zastosowaniu przez najważniejszych producentów maszyn drukujących i przetwórczych na świecie – mówi Piotr Kuzebski. – To chyba najlepsza rekomendacja dla ich jakości i niezawodności.

Zastosowanie m.in. podłoży Stora Enso do produkcji opakowań i druku cyfrowego podczas prezentacji targowych jest potwierdzeniem tezy, że właśnie te dwa obszary zdominowały tegoroczne targi – dodaje Ewa Jończyk-Zięba, dyrektor sprzedaży papierów magazynowych Stora Enso Polska. – Dlatego nasze spotkania z klientami z segmentu publikacyjnego służyły raczej podtrzymaniu kontaktów, niż negocjacjom handlowym.

Targi drupa to znakomite miejsce, by nieco szerzej porozmawiać o przyszłości poligrafii, nowych trendach, tudzież poruszyć inne tematy związane z biznesem i współpracą z klientami – potwierdza Izabela Kuklińska, dyrektor sprzedaży papierów gazetowych i książkowych Stora Enso Polska. – A że targi to również ekspozycja rozwiązań, m.in. w zakresie drukowania i dalszej obróbki, mogliśmy na nich w naturalny sposób zaistnieć z różnymi gatunkami naszych papierów i kartonów.

Stora Enso Gallop – targowy debiut nowej wersji

Stora Enso była obecna na stoiskach swoich partnerów nie tylko z podłożami drukowymi, ale też z całymi rozwiązaniami, dedykowanymi na poszczególne rynki. Na stoisku firmy Xerox prezentowana była nowa wersja linii Stora Enso Gallop, składająca się z cyfrowej maszyny drukującej Xerox iGen4 EXP oraz nowego urządzenia do lakierowania Stora Enso Pinta, zaprojektowanego z myślą o cyfrowej produkcji opakowań. W porównaniu z pierwszą wersją tego rozwiązania, która miała swój debiut rynkowy przed czterema laty, powierzchnia zadruku wzrosła o 15% do formatu 364 x 660 mm, znacznie zwiększając wydajność linii. Co więcej, została ona wyposażona w specjalny system inspekcji arkusza, co ma podnieść jej niezawodność.

Urządzenie Stora Enso Pinta, stanowiące integralną część rozwiązania, oferuje jeszcze krótszy czas narządzania dzięki zastosowaniu specjalnej tulei, pozwalającej na automatyczną zmianę zleceń. Na całkowitą wydajność wpływa też system automatycznego czyszczenia. Z myślą o opakowaniach dla branży farmaceutycznej (jej przede wszystkim dedykowany jest Gallop) w maszynie stosowany jest lakier wodny; jako opcja dostępne jest też lakierowanie UV. Po zadrukowaniu i lakierowaniu arkusze wędrują do stackera, a stamtąd – do nowej wykrawarki Stora Enso Gallop DC 66. Warto dodać, że stworzona przez skandynawską firmę lakierówka jest też dostępna jako urządzenie wolnostojące.

Warto zwrócić uwagę na system inspekcji zadrukowanego arkusza, który działa w trybie in-line i wychwytuje zarówno ewentualne błędy w druku jak i zabrudzenia powstałe na podłożu. Jest to szczególnie ważne w przemyśle farmaceutycznym, gdzie informacje dotyczące leków, znajdujące się na kartonowym opakowaniu i na ulotce, nie mogą zawierać nawet najmniejszego błędu. Integralność pracy gwarantuje dodatkowo skaner 2D wbudowany w wykrawarkę Stora Enso Gallop DC 66. Urządzenie sczytuje kody kreskowe z poszczególnych arkuszy; gdy natrafi na błąd, cały proces jest wstrzymywany.

Zdaniem Ismo Saarinena, wiceprezesa Stora Enso ds. nowych rozwiązań opakowaniowych, system Gallop ma szansę osiągnąć sukces nie tylko w branży farmaceutycznej, ale też w innych segmentach rynku, gdzie stosowane są wysokojakościowe opakowania kartonowe, takich jak branża spożywcza czy kosmetyczna.

Stora Enso Lakka: integracja z maszynami HP Indigo Press

Podczas targów zaanonsowany został wspólny projekt firm Stora Enso i HP, którego celem jest stworzenie nowego, działającego w trybie in-line rozwiązania do produkcji opakowań w formacie B2. Będzie ono bazować na zaprojektowanej przez Stora Enso lakierówce Lakka, współpracującej z cyfrową maszyną arkuszową HP Indigo 30000 Digital Press. Drukując na podłożach o maksymalnej szerokości arkusza 750 mm, jest ona dedykowana na rynek opakowań kartonowych. Nowe, przełomowe - zdaniem obu dostawców - rozwiązanie, ma być dostępne w wersji rynkowej pod koniec 2013 roku.

Lakierówka Stora Enso Lakka, będąca jego integralną częścią, ma zostać dostosowana do wysokiej wydajności maszyn HP Indigo oraz rosnących wymagań klientów z różnych branż, oczekujących różnych zastosowań końcowych. Parametry maszyny drukującej pozwalają na zadrukowywanie podłoży o grubości do 600 mikronów w trybie 4-, 5-, 6- a nawet 7-kolorowym, stosowanie barw specjalnych i nietypowych (np. białej), co daje nowej linii bardzo duże możliwości. Stosowane będą w niej arkusze w formacie B2, zaś do uszlachetniania wykorzystywane będą lakiery wodne i UV. Podobnie jak w przypadku rozwiązania Pinta, także lakierówka Lakka może pracować jako wolnostojące urządzenie, obsługując arkusze o gramaturze z zakresu 180-500 g/m2.

Z myślą o firmach specjalizujących się w dalszej obróbce kartonów, jeszcze w tym roku HP i Stora Enso zaoferują rozwiązanie typu off-line, składające się z nieco mniejszej maszyny HP Indigo (modelu 5600 bądź 7600) oraz wcześniej wspomnianej lakierówki Pinta.

Nowy system sprzedaży kartonów Ensocoat i Ensocoat 2S

Podczas targów drupa firma Stora Enso poinformowała o wprowadzeniu nowej koncepcji sprzedaży kartonów Ensocoat i Ensocoat 2S. Stora Enso Service Offer, bo tak nazwano nowy model sprzedaży tych materiałów, ma zwiększyć elastyczność i skrócić czas dostawy poszczególnych podłoży. Firma stworzyła trzy jego warianty. Pierwszy, o nazwie The Economizer, uwzględnia 20-dniowy czas dostawy przy kompletnym załadunku, bez dopłaty za dodatkowy tonaż. Druga opcja – The Rapid Link – zakłada dostawę po maksymalnie 5 dniach roboczych, nie uwzględniając czasu koniecznego na transport ze zlokalizowanych w Europie Środkowej (Lubeka, Baienfurt) centrów cięcia papieru na arkusze. W tym przypadku klient dopłaci 50 euro za każdą ponadnormatywną tonę papieru. W trzecim wariancie – The Express Delivery Promise – czas dostawy wynosi maksymalnie 5 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia; dopłata za każdą ponadnormatywną tonę papieru to 200 euro.

Nowa koncepcja sprzedaży ma zostać w pierwszej kolejności wprowadzona we Francji, a następnie – przed końcem br. – w pozostałych krajach Europy Środkowej. Dodatkowych informacji na ten temat udzielają lokalne oddziały Stora Enso.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej nowości zaanonsowanej przez Stora Enso podczas majowych targów. Od niedawna wszystkie kartony pudełkowe produkowane przez skandynawskiego dostawcę są oferowane z nową powłoką, umożliwiającą laserowe kodowanie produktów. Jest to niezwykle istotne dla producentów opakowań dla branż, w których niezbędne są adnotacje typu „najlepiej spożyć przed” bądź też gdy konieczne jest śledzenie całej ścieżki produktu, np. w przypadku opakowań farmaceutycznych.

Mówi Piotr Kuzebski: Jak widać, targi drupa przyniosły wiele nowości w ofercie Stora Enso i naszych partnerów biznesowych. Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane zarówno ze Stora Enso Service Offer, jak też z pozostałymi nowymi rozwiązaniami, produktami i usługami wprowadzonymi do naszej oferty podczas targów drupa 2012.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Chroma dumą prezentuje nowy program rabatowy skierowany do firm z branży reklamowej. Program "Rabat dla branży" to odpowiedź na potrzeby agencji marketingowych, drukarni, agencji reklamowych, wydawnictw, studiów graficznych i innych podmiotów związanych z reklamą. Weryfikacja odbywa się na podstawie kodów PKD, zapewniając, że oferty trafiają do...
Quad Europe podsumowuje targi Drupa 2024
Udział w tegorocznych targach Drupa stanowi znacznie więcej niż tylko okazję do poznania najnowszych produktów i usług. Jest to również wyjątkowa szansa na zanurzenie się w najnowsze trendy rynkowe oraz zrozumienie dynamicznie zmieniających się potrzeb naszej branży.
Mark Andy i Rotometal: strategiczne partnerstwo
Firma Mark Andy poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z polskim przedsiębiorstwem - Rotometal. Ten dynamicznie rozwijający się producent zaawansowanych narzędzi do drukowania, m.in. cylindrów i oprzyrządowania do nich, stał się tym samym certyfikowanym dostawcą Mark Andy w tym obszarze.
Folie API Foilmakers z certyfikatem EcoVadis Bronze
Firma API Foilmakers poinformowała, że pełne portfolio jej folii zostało – po raz pierwszy – poddane certyfikacji EcoVadis w kontekście ich zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. W rankingu za rok 2023 brytyjski producent uzyskał status „Bronze”, plasując się w górnej połówce firm ocenianych przez tę organizację.
Chroma.pl przypomina o usłudze SPINGO, która oferuje firmom możliwość odroczenia płatności nawet do 45 dni. To nie tylko wygoda, ale także sposób na strategiczne zarządzanie budżetem. Drukarnia oferuje też swoim klientom usługę DPD Pickup, która zapewnia wyjątkową wygodę i szybkość dostawy. Dzięki szerokiej sieci ponad 2500 punktów DPD Pickup i automatów paczkowych,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764