logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso podpisała umowę sprzedaży papierni Maxau firmie Schwarz Produktion

  PR 15.09.2022, przeczytano 351 razy

Stora Enso podpisała umowę sprzedaży papierni Maxau (Niemcy) oraz związanych z nią zasobów firmie Schwarz Produktion, wchodzącej w skład Schwarz Group. Wartość transakcji opiewa na ok. 210 mln euro, a jej sfinalizowanie obie strony przewidują na początek 2023 roku, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-podpisala-umowe-sprzedazy-papierni-maxau-firmie-schwarz-produktion,397203,artykul.html

Transakcja stanowi część anonsowanego wcześniej przez Stora Enso planu sprzedaży czterech z pięciu zakładów papierniczych, należących do nordyckiego koncernu. Zgodnie z przyjętą strategią, firma zamierza koncentrować swoją działalność na przyszłościowych obszarach o dużym potencjale długoterminowego wzrostu. Należą do nich: opakowania, rozwiązania budowlane oraz innowacje w zakresie biosurowców.

- Cieszymy się z podpisania tej umowy, gdyż udało nam się osiągnąć cel w postaci zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla fabryki Maxau i jej pracowników, także w perspektywie długoterminowej. Kontynuujemy też proces sprzedaży pozostałych trzech zakładów papierniczych: Nymölla, Hylte i Anjala – mówi Seppo Parvi, CFO i szef działu Paper w firmie Stora Enso.

Przewiduje się, że papiernia Maxau stanie się częścią zasobów Schwarz Produktion na początku 2023 roku. Plany nowego właściciela zakładają kontynuowanie produkcji papierniczej w tej lokalizacji. Transakcja uwzględnia również załogę papierni, tj. 440 osób pracujących w Maxau. Do czasu zakończenia transakcji Stora Enso będzie realizować w Maxau produkcję papierów typu SC i na bieżąco obsługiwać stosujących je klientów.

Sprzedaż zakładów Maxau zmniejszy roczne moce produkcyjne Stora Enso w obszarze papierów typu SC o 530 tys. ton. Biorąc pod uwagę wyniki koncernu za 2021 rok, oczekuje się, że transakcja obniży jego roczne przychody ze sprzedaży o ok. 250 mln euro. Z zastrzeżeniem korekt w dniu zamknięcia transakcji, Stora Enso zaksięguje jednorazowy wpływ ze sprzedaży w wysokości około 50 mln euro w zysku operacyjnym (wg IFRS) za 1. kwartał 2023 jako element wpływający na porównywalność. Doradcą finansowym Stora Enso przy realizowaniu transakcji była firma BofA Securities.

Firma kontynuuje procesy sprzedaży pozostałych trzech papierni – Nymölla, Hylte i Anjala, bez wyznaczonej konkretnej daty na ich sfinalizowanie. Stora Enso zapewnia, że realizowane działania pozostają bez wpływu na codzienną pracę jednostki Paper, która na bieżąco obsługuje swoich klientów. Firma przeprowadza jednocześnie studium wykonalności, dotyczące potencjalnej konwersji jednej z linii papierniczych znajdujących się w zakładach Langerbrugge (Belgia) z myślą o produkcji tektury opakowaniowej. W przypadku tej fabryki Stora Enso zapewnia bieżącą obsługę klientów stosujących produkowane tu papiery co najmniej do końca 2024 roku.

Obecnie do koncernu należy pięć zakładów produkujących papier. Dział Paper zatrudnia ok. 2300 pracowników. W 2021 roku zrealizowana przez niego sprzedaż netto zamknęła się kwotą 1,703 mld euro.

Schwarz Produktion to marka, pod którą kryją się firmy produkcyjne, należące do Schwarz Group. Zatrudnia ponad 4,5 tys. pracowników. Firma zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości produktów spożywczych, jak też proekologicznych opakowań i materiałów na zlecenie sieci detalicznych Lidl i Kaufland. Poza wodą mineralną i napojami chłodzącymi, należące do Schwarz Produktion firmy produkują czekoladę, suszone owoce, wyroby piekarnicze, kawę i lody. W ramach jej struktur działają też trzy zakłady zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych, stanowiąc centralny element unikalnego – jak podkreśla firma – cyklu materiałów typu PET.

Źródło: Stora Enso Paper

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Sinajet 0604MT w Poligrafii Małopolskiej
Ploter tnący to kolejna inwestycja nowosądeckiej drukarni Poligrafia Małopolska w rozbudowę własnego parku maszynowego. Grafmasz tym samym wdrożył kolejny ploter tnąco-bigujący 0604 MT. Instalacja miała miejsce w drugim kwartale 2022 roku.
Mimo niespokojnej sytuacji gospodarczej koncern Koenig & Bauer dzięki dobremu udanemu kwartałowi znajduje się na ścieżce wzrostu. Podobnie jak wiele przedsiębiorstw produkcyjnych, Koenig & Bauer wciąż znajduje się w sytuacji, w której z jednej strony ma do czynienia z wysokim portfelem zamówień, a z drugiej z wpływem wielu negatywnych czynników zewnętrznych, głównie po stronie...
Wytrzymałe etykiety z technologią Mark Andy – w odpowiedzi na zmiany klimatyczne
Podstawowe funkcje etykiet to dekorowanie produktu i dostarczanie konsumentom informacji na jego temat: od półek supermarketu, poprzez apteki czy systemy logistyczne, po różne sektory transportu. Dlatego tak ważna jest możliwość wykorzystania ich w różnych warunkach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Zdaniem firmy Mark Andy, rosnące oczekiwania, a...
Kompletne rozwiązania do automatycznej produkcji kalendarzy Head-one i Cal-one
Tegoroczna premiera HEAD-one, automatu do produkcji wypukłych główek do kalendarzy sprawiła, że w firmie Akonda portfolio urządzeń do produkcji kalendarzy jest już kompletne! Drukarnie oferujące kalendarze trójdzielne otrzymują rozwiązania do automatyzacji, co przekłada się na zwiększenie ilości i jakości produkcji. - Z kalendarzy ściennych będziemy...
HP Jet Fusion 5400 i Metal Jet S100: nowości dla branży produkcyjnej
Na targach Formnext firma HP zaprezentowała nowe części produkcyjne Metal Jet od firmy John Deere, nowe funkcjonalności technologii Multi Jet Fusion takie jak wydruk białych części, współpraca w zakresie rozwoju materiałów i post processingu oraz nowy program recyklingu.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764