logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso uruchamia program Rematch

  PR 20.11.2023, przeczytano 241 razy
ilustracja

Stora Enso poinformowała o zainicjowaniu, dzięki funduszom pozyskanym w ramach Business Finland, programu ReMatCh (Recycled Material Challenge). Obejmie on również czołowych graczy z segmentu opakowań oraz instytuty badawczo-naukowe w nim działające. Jego celem jest szeroko rozumiane zwiększenie cyrkularności włókien i materiałów barierowych, używanych do produkcji opakowań. ReMatCh ma – zdaniem Stora Enso – stanowić platformę do wymiany idei i kompetencji pomiędzy poszczególnymi jego partnerami, których owocem będą rozwój nowych materiałów, wdrażanie innowacyjnych modeli biznesowych, sprawniejszy recykling itd.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-uruchamia-program-rematch,402142,artykul.html

Tego typu współpraca, jak podkreśla firma, odgrywa bowiem kluczową rolę w kontekście rozwoju całej polityki zrównoważonego rozwoju. Stora Enso wskazuje, że powinna ona obejmować dostawców podłoży, producentów i przetwórców opakowań, właścicieli marek i przedstawicieli sieci handlu detalicznego, a więc podmioty funkcjonujące zarówno w ramach łańcucha dostaw dla branży opakowaniowej, jak i poza nim.

Program ReMatCh jest częścią większego projektu realizowanego w ramach platformy Business Finland. Jego głównym założeniem – jak podaje Stora Enso – jest poprawa cyrkularności polimerowych materiałów barierowych (np. wykonanych z plastiku), którymi pokrywane są opakowania kartonowe. Firma podkreśla, że cel określony w projekcie ReMatCh stanowi duże wyzwanie, dlatego też uwzględnia on wiele podmiotów gospodarczych i instytucjonalnych, z ich bogatą wiedzą i doświadczeniem.

Oliver Kuhn, kierujący Circular Packaging Hub w Stora Enso, podkreśla duże znaczenie tej inicjatywy: „Jej zadaniem jest stworzenie swego rodzaju zestawu narzędzi służących skuteczniejszemu recyklingowi włókien i materiałów barierowych pokrytych warstwą polimerową. ReMatCh może pozwolić na podejmowanie lepszych decyzji odnośnie komercyjnego ich zastosowania. Co więcej, program umożliwi bardziej wydajne wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu w ramach całego łańcucha dostaw (wartości), przy jednoczesnym zwiększeniu udziału odnawialnych i zrównoważonych materiałów w naszych produktach”.

ReMatCh – kolejny wspólny projekt w obszarze cyrkularności

W przypadku Stora Enso nie jest to pierwsza inicjatywa w obszarze GOZ, uwzględniająca różne podmioty i wielu partnerów. W ciągu minionych lat nordycki koncern osiągnął – jak podkreśla – duże kompetencje we wdrażaniu programów recyklingu na skalę przemysłową, uwzględniających materiały kartonowe pokryte warstwą polimerową. Wspólnie z Huhtamaki firma Stora Enso zainicjowała program The Cup Collective, a niedawno w jej zakładach w Ostrołęce rozpoczęła pracę nowa linia do recyklingu zużytych opakowań kartonowych po napojach. Projekt, realizowany wspólnie z Tetra Pak, uwzględnia też rozwiązanie pozwalające na zastosowanie barier polimerowych pochodzących z recyklingu w nowych produktach. Stora Enso jest też partnerem w różnych sojuszach rynkowych takich jak 4evergreen.

Główne założenia ReMatCh

Autorzy programu wyznaczyli główne cele, które mają zostać osiągnięte dzięki ReMatCh. Pierwszym z nich jest stworzenie metody pozwalającej – w kontekście materiałów barierowych – oddzielać polimer od włókien oraz zoptymalizować dedykowane strumienie przemysłowe, umożliwiające wydajny odzysk i recykling. Drugim jest możliwość wprowadzania wydzielonych polimerów do mechanicznego i chemicznego recyklingu z myślą o ich ponownym wykorzystaniu w materiałach Stora Enso, dedykowanych opakowaniom spożywczym. Trzeci kluczowy cel ReMatCh to prowadzenie badań nad nowymi, przyszłościowymi rozwiązaniami, alternatywnymi dla odzyskanych włókien w kontekście wysokowartościowych zastosowań rynkowych np. w branży tekstylnej.

Część większego ekosystemu

Będąc częścią większego ekosystemu, ReMatCh umożliwia bezpośredni kontakt pomiędzy partnerami w całym łańcuchu dostaw (wartości) i znajduje się pod kuratelą Business Finland. Stora Enso podkreśla, że program wspiera, a zarazem jest wspierany przez firmy badawcze, instytuty i uniwersytety.

Partnerzy ReMatCh zakładają, że w dalszej części projektu polimery pochodzące z recyklingu będą wykorzystywane i testowane w kontekście powlekania kartonów metodą ekstruzji. Planowane są też działania w obszarze przetwarzania opakowań w technologii 3D.

Przyszłość ReMatCh

Program został uruchomiony na początku br. i ma potrwać do końca 2025 roku. Jego budżet opiewa na kwotę 5 mln euro, z czego – jak podaje Stora Enso – ponad 40% zostanie przeznaczone na zewnętrzne działania badawczo-rozwojowe, prowadzone np. przez uczelnie techniczne czy instytuty badawcze.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Scodix Ultra 6000 SHD w AN Studio
Scodix wraz z firmą Digiprint ogłosiły sprzedaż kolejnej maszyny Scodix Ultra 6000 SHD. Model w formacie B1 oparty o technologię Smart High Definition jest pierwszą tego typu maszyną na polskim rynku. Dzięki szerokiej gamie produktów, od opakowań po kalendarze i materiały POS, maszyna Scodix zapewni AN Studio elastyczność w uszlachetnianiu wielu produktów za pomocą ponad 10...
Sun Chemical na 17. Akademii Zarządzania Barwą: zarządzanie kolorem z Suncolorbox
Zestaw aplikacji i usług z obszaru color managementu, jakie pod wspólną nazwą SunColorBox oferuje firma Sun Chemical to narzędzie, które stosują już setki klientów z całego świata, m.in. z Polski. Tym razem korzyści związane z jego wdrożeniem poznali uczestnicy 17. Akademii Zarządzania Barwą – konferencji organizowanej dorocznie przez firmę Polski...
Raja: Zielono rewolucja nagrodzona Diamentem
Zaskakujący papierowy stretch, wytrzymały papier bąbelkowy zamiast folii, mocna taśma spinająca, także z… papieru i wreszcie ekologiczne koperty z wkładem amortyzującym - co łączy te rzeczy? Wszystkie wzbogacają katalog produktów firmy RAJA. Dowodzą one, że innowacyjne myślenie i odpowiedzialność środowiskowa mogą iść w parze z prowadzeniem skutecznego...
J.S. Hamilton wśród Złotych Sponsorów Sustainability Packaging Summit 2023
W dniach 14-15 listopada br. w Amsterdamie odbywała się konferencja Sustainability Packaging Summit, poświęcona wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju w opakowaniach i ich roli w zmieniającym się świecie. Wśród Złotych Sponsorów wydarzenia, w którym wzięło udział kilkaset osób z całego świata, znalazła się firma J.S. Hamilton –...
Canon uzyskuje certyfikat SBTi za cel redukcji emisji CO2
Plany firmy Canon dotyczące redukcji emisji CO2 zostały uznane przez inicjatywę Science Based Targets SBTi za zgodne z porozumieniem paryskim, które zakłada dążenie do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o 1,5°C.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764