logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso wdraża działania restrukturyzacyjne

  PR 06.09.2023, przeczytano 281 razy

Stora Enso poinformowała o wdrażanych działaniach restrukturyzacyjnych, zaanonsowanych w komunikacie z 15 czerwca br. Mają one poprawić konkurencyjność całej grupy w długiej perspektywie czasowej, jak też umożliwić jej stworzenie zdecentralizowanego modelu operacyjnego. Zakłada on jeszcze bardziej zwiększoną koncentrację na kliencie i jego potrzebach. Kierownictwo Stora Enso przewiduje, że wszystkie zaplanowane działania będą skutkować redukcją o ok. 1150 etatów. Jak informuje spółka w najnowszym komunikacie dotyczącym restrukturyzacji, część negocjacji pracowniczych (uwzględniających ok. 710 stanowisko) już się zakończyła.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso-wdraza-dzialania-restrukturyzacyjne,401284,artykul.html

Dział Biomaterials: zamknięcie celulozowni Sunila (Finlandia)

Stora Enso poinformowała o zakończeniu negocjacji pracowniczych w zakładzie Sunila i zdecydowała o całkowitym zakończeniu realizowanych tu produkcji celulozy i ekstrakcji ligniny. Jego moce wytwórcze wynoszą 375 tys. ton celulozy długowłóknistej i 50 tys. ton ligniny. Produkcja ww. asortymentu w Sunila została wstrzymana w maju br. i nie zostanie wznowiona, co dotknie 240 zatrudnionych tu osób. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w zakładzie Sunila nadal będzie działać pilotażowa fabryka materiałów do proekologicznych baterii, bazujących na niekopalnym węglu.

Restrukturyzacja w dziale Packaging Materials

W 3. kwartale br. Stora Enso całkowicie wyłączyła z produkcji jedną z czterech linii wytwarzających papiery do tektury falistej w zakładach w Ostrołęce. Jej roczne moce wytwórcze wynosiły 120 tys. ton pochodzących z recyklingu papierów do tektury falistej. Zamknięcie linii dotknęło 50 pracujących przy niej osób.

W czerwcu br. Stora Enso sfinalizowała negocjacje pracownicze w ramach działu Packaging Materials, uwzględniające redukcję ok. 250 stanowisk w kadrze zarządczej i wspierającej.

Trwają wciąż konsultacje z reprezentacją pracowników zatrudnionych w zakładach De Hoop (Holandia) w związku z planowanym zamknięciem dwóch linii wytwarzających papiery do tektury falistej. Kierownictwo firmy oczekuje ich zakończenia w 4. kwartale br. Zakład De Hoop zatrudnia ok. 185 osób a jego roczne moce wytwórcze wynoszą 380 tys. ton papierów do tektury falistej, jak też papierów do wytwarzania tektur typu plasterboard liner i honeycomb liner.

Dział Wood Products: zamknięcie tartaku Estonii

Stora Enso zdecydowała o całkowitym zamknięciu tartaku Näpi w Estonii. Jego roczne moce wytwórcze wynoszą ok. 50 tys. m3 drewna tartacznego, 180 tys. m3 przetworzonych wyrobów drzewnych oraz 25 tys. ton peletu. Zamknięcie będzie mieć miejsce w 4. kwartale br. i bezpośrednio dotknie ok. 90 pracowników zatrudnionych przez firmę w Estonii.

Redukcja zatrudnienia w dziale biurowym grupy

Stora Enso zakończyła negocjacje dotyczące redukcji etatów w dziale biurowym, uwzględniające pracowników funkcyjnych zatrudnionych w Finlandii. Dotknie ona ok. 80 zatrudnionych tam osób. Jak podano w komunikacie, negocjacje w innych krajach wciąż trwają, a ich zakończenie przewidywane jest przed końcem br.

Firma podaje, że już zrealizowane i zaplanowane działania restrukturyzacyjne obniżą roczne przychody ze sprzedaży o ok. 380 mln euro (w oparciu o wyniki za 2022 rok). Jednocześnie kierownictwo firmy oczekuje, że zysk operacyjny EBIT w skali roku zwiększy się w wyniku ww. działań o ok. 110 mln euro. W wynikach za 2. kwartał br. Stora Enso uwzględniła ok. 140 mln euro jako bezgotówkową utratę wartości aktywów związaną z planowanymi zamknięciami oraz ok. 80 mln euro na poczet potencjalnych odpraw i wydatków restrukturyzacyjnych – jako czynnik wpływający na porównywalność.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

14. maszyna marki Nilpeter w drukarni Natalii
Podczas zakończonych niedawno targów Labelexpo Europe 2023 drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. zakontraktowała nową, 26-calową maszynę fleksograficzną Nilpeter FA-26, wyposażoną w jedenaście zespołów. Będzie to już 14. rozwiązanie tego duńskiego producenta, jakie trafi do zakładu Natalii w podpoznańskiej Rokietnicy. Dostawcą rozwiązania będzie firma...
Pianka Papira firmy Stora Enso: zmiana technologii pakowania produktów w firmie Airam
Fiński producent rozwiązań oświetleniowych Airam stał się jednym z rynkowych pionierów w zakresie wdrożenia pianki Papira firmy Stora Enso w opakowaniach lamp rowerowych (opatrzonych logiem kampanii „Różowa wstążka”, promującej i finansującej działania w walce z nowotworami). Papira, opracowana przez Stora Enso, posłużyła tu jako materiał...
Podczas październikowych targów Printing United w Atlancie firma Agfa zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania z obszaru przemysłowego druku inkjetowego. Znajdą się wśród nich m.in. wysokowydajny, superwielkoformatowy ploter Onset H3, wyposażony w funkcje automatyzujące jego pracę i wykorzystujący m.in. nowy, dedykowany mu atrament biały Onset 560 oraz hybrydowy ploter Tauro H3300...
Podczas Labelexpo 2023, największego na świecie wydarzenia dla branży etykiet i opakowań firma HP zaprezentowała - po raz pierwszy w Europie -  dwie rewolucyjne maszyny do druku cyfrowego oparte na technologii LEPx - HP Indigo V12 oraz HP Indigo 200K. Dzięki takim rozwiązaniom HP demonstruje swoje silne zaangażowanie w rynek i kompletną gamę produktów,...
Włókna Stora Enso Purefiber zastępują plastik w opakowaniach wycieraczek Bosch Aerotwin
Stworzone przez Stora Enso włókna formowane PureFiber zastąpiły tworzywa sztuczne w opakowaniach na pióra wycieraczek z serii Aerotwin, jakie produkowane są przez firmę Bosch. To, jak podkreśla druga z wymienionych, jej pierwsze opakowanie na tego typu asortyment, wolne od plastiku. Dodaje przy tym, że zapewnia ono ten sam poziom ochrony, ale jest bardziej proekologiczne i zbieżne z...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764