logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

STS wygrywa precedensową sprawę z producentem Devil Energy Drink

   23.08.2018, przeczytano 1772 razy
ilustracjastrzałka
https //www.facebook.com/DevilEnergy/

Reklama producenta napoju energetycznego Devil Energy Drink wykorzystująca sugestie do seksu oralnego narusza dobre obyczaje. Sąd nakazał przeprosiny oraz zapłatę 60.000 zł na rzecz fundacji zajmującej się polskimi uczniami ze Wschodu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sts-wygrywa-precedensowa-sprawe-z-producentem-devil-energy-drink,37663,artykul.html

Wyrok jest rezultatem pozwu złożonego przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa, które zajmuje się zwalczaniem reklam naruszających dobre obyczaje w obrocie gospodarczym, w szczególności tych, które uprzedmiotawiają wizerunek kobiet. Jest to pierwszy tego typu wyrok w Polsce, który może spowodować zmianę podejścia reklamodawców do tworzonych przez nich treści. Wyrok jest prawomocny.

Reklama niezgodna z Kodeksem Etyki Reklamy

Reklama Devil Energy Drink, która pojawiła się na profilu facebookowym producenta, wykorzystywała skojarzenia z seksem oralnym (pokazywała klęczącą przed mężczyzną kobietę oraz hasło „ona już wie, co za chwilę będzie miała w ustach”).

Już wcześniej, sprawa tego przekazu marketingowego została rozpatrzona przez Radę Reklamy, która zgodziła się z zarzutami Stowarzyszenia Twoja Sprawa i uznała reklamę za niezgodną z Kodeksem Etyki Reklamy. Oprócz złożenia skargi do Rady Reklamy, Stowarzyszenie Twoja Sprawa skierowało pozew do sądu.

Sąd: spółka musi przeprosić i zapłacić na cel społeczny

Sąd Okręgowy w Legnicy wydał wyrok w pełni zgodny z żądaniami Stowarzyszenia Twoja Sprawa. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia orzekająca stwierdziła, że zgadza się z twierdzeniami pozwu i uważa, że reklama naruszyła dobre obyczaje, tym bardziej, że jest kierowana do ludzi młodych.

Oprócz przeprosin, które jest zobowiązana podpisać prezes zarządu Waterius Jolanta Hauzer, firma została zobowiązana do zapłaty 60.000 zł na rzecz Fundacji „Dla Polonii”, która zajmuje się opieką nad młodymi Polakami ze Wschodu, uczącymi się w I Liceum Polonijnym w Warszawie. Ponadto, sąd zasądził od firmy zarządzanej przez Jolantę Hauzer 5.400 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania oraz 3.100 zł tytułem opłaty od pozwu.

Wyrok, który wpłynie na reklamodawców

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że reklamy naruszające dobre obyczaje, szczególnie te, które uprzedmiotawiają wizerunek kobiet oraz uchybiają godności człowieka, nie spotykały się z wystarczającymi sankcjami. Nawet uchwały Rady Reklamy nie łączą się z  realnymi kosztami po stronie reklamodawców. To powoduje poczucie bezkarności. Stowarzyszenie uważa, że zapadły wyrok jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany tej sytuacji, tym bardziej, że Stowarzyszenie będzie składało kolejne pozwy.

Izabela Karska ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa uważa, że wyrok jest precedensowy. - Ustawa, na którą się powołujemy, jest wykorzystywana głównie przez przedsiębiorców. Problem polega na tym, że sami przedsiębiorcy nie chcą angażować się w spór sądowy z innym przedsiębiorcą tylko po to, by dla zasady zwalczać reklamy uchybiające godności człowieka, uprzedmiotawiające wizerunek kobiet lub naruszające w inny sposób dobre obyczaje. Stowarzyszenie Twoja Sprawa ma jednak właśnie takie cele i jest żywotnie zainteresowane usuwaniem tego typu reklam z obrotu. Jest to nasz pierwszy pozew, ale na pewno nie ostatni. Chcemy, aby przedsiębiorcy planując swoje działania mieli świadomość, że przekraczając pewne granice ryzykują spór sądowy. Roszczenia Stowarzyszenia Twoja Sprawa opierały się na art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który stanowi, iż czynem nieuczciwej konkurencji jest m.in. reklama sprzeczna z dobrymi obyczajami i uchybiająca godności człowieka – wyjaśnia adwokat Katarzyna Paczuska-Tokarska, która reprezentowała stowarzyszenie w tej sprawie. - Cieszę się, że mogliśmy pomóc, gdyż nie tylko jako adwokat, ale również jako kobieta uważam tego typu przekazy reklamowe za nieakceptowalne – podkreśla.

Źródło: Stowarzyszenie Twoja Sprawa

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764