logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Studenci ZPT w zakładach Koenig & Bauer AG w Radebeul

  PR 28.05.2014, przeczytano 1650 razy
ilustracjastrzałka
Grupa studentów przed maszyną KBA Rapida 106-5+L drukującą z prędkością 20 tys. egz/h

W dniach 25-27 maja br. grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz u klientów firmy z Polski i z Niemiec. Był to kolejny – po jesiennym zwiedzaniu słowackiej fabryki Mondi SCP a.s. – efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej w ub.r. pomiędzy ZTP oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/studenci-zpt-w-zakladach-koenig-and-bauer-ag-w-radebeul,21767,artykul.html

Przybyłych do Radebeul studentów ZPT w imieniu KBA CEE powitali Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu oraz Paweł Krasowski – odpowiedzialny za wsparcie techniczne sprzedaży oraz marketing, który podkreślił, że jest to już drugi krok w realizowanym wspólnie projekcie firm KBA CEE i Mondi: „Ma on na celu poszerzenie wiedzy przyszłych kadr poligraficznych z Polski na temat produkcji surowca oraz offsetowych maszyn arkuszowych. Pierwszy etap wykonaliśmy jesienią ub.r. zwiedzając wspólnie papiernię Mondi SCP a.s. w Ružomberoku, tym razem miło nam powitać Państwa w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG – producenta najbardziej innowacyjnych offsetowych maszyn drukujących na świecie”.

Następnie Joerg Henkel – menedżer sprzedaży odpowiedzialny za rynek Europy Wschodniej, przedstawił pokrótce firmę Koenig & Bauer AG, najważniejsze kroki milowe w jej historii, jak również obecną strukturę, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów produkcji maszyn arkuszowych w Radebeul. Wymienił przy tym najważniejsze innowacje sukcesywnie wprowadzane przez Koenig & Bauer w maszynach offsetowych, z których wiele stanowiło premierowe rozwiązania w skali świata (m.in. rozpoczęcie konstrukcji maszyn w budowie szeregowej, budowa cylindrów o podwójnym obwodzie, rozwój systemów do zdalnego sterowania nafarbieniem, konstruowanie najdłuższych offsetowych maszyn arkuszowych na świecie i wiele innych). Zaprezentował też obecny program sprzedaży Koenig & Bauer w obszarze druku arkuszowego – od ćwierćformatowego modelu Genius 52 (bazującego na technologii offset UV) na superwielkoformatowych maszynach Rapida 205 skończywszy.

Rozwój maszyn offsetowych produkowanych w zakładach w Radebeul przedstawił Roland Reichenberger, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer. W swoim wystąpieniu scharakteryzował poszczególne jej rozwiązania oraz systematyczne udoskonalanie maszyn pod względem prędkości drukowania, czasów narządzania czy implementacji licznych systemów kontrolno-pomiarowych usprawniających ich pracę. Na przykładzie 19-zespołowej maszyny z rodziny KBA Rapida pokazał pełną jej automatyzację i omówił szczegółowo zastosowane w niej rozwiązania.

Kolejna prelegentka – Simona Jurk, menedżera produktu w firmie Koenig & Bauer – przedstawiła techniki kontrolno-pomiarowe (zarówno w trybie inline jak i online) wykorzystywane w maszynach tego producenta. Na zakończenie każdy ze studentów otrzymał wzornik uszlachetnień możliwych do osiągnięcia w maszynach KBA, zaś same metody ich uzyskiwania omówiono podczas późniejszej prezentacji.

Specjalnie dla polskiej grupy przygotowane zostały pokazy dwóch pełnoformatowych maszyn drukujących. Najpierw w wysoko zautomatyzowanej maszynie KBA Rapida 106-6+L zadrukowywane były opakowania z efektami specjalnymi, przypominającymi skórkę pomarańczy. Przedstawiciele KBA CEE z detalami omówili wszystkie zastosowane w niej rozwiązania usprawniające pracę urządzenia: wymianę stosów w trybie non-stop, systemy QualiTronic Professional, QualiTronic ColorControl i inne. Na drugiej z demonstrowanych maszyn – KBA Rapida 106-5+L – drukowane były mapy świata ze stałą dla całego nakładu prędkością 20 tys. egz./h.

Kolejnym etapem wizyty w zakładach w Radebeul było zwiedzanie zapełnionej nowymi zamówieniami hali montażowej, gdzie studenci ZTP zapoznali się ze wszystkimi etapami produkcji maszyn. W centrum szkoleniowym czekała na nich następna prezentacja – tym razem maszyny KBA Rapida z dwiema wieżami lakierującymi i systemem foliowania na zimno. Poza demonstracją maszyny, do dyspozycji studentów były próbki wykonanych w niej niestandardowych uszlachetnień, m.in. mikrowytłoczeń realizowanych w trybie inline. Kolejne prezentowane maszyny to modele wyposażone w innowacyjne systemy suszenia HR-UV i LED-UV.

Z praktycznym zastosowaniem pracy maszyn Koenig & Bauer studenci z Polski zapoznali się odwiedzając dwie drukarnie. Pierwszą z nich była firma Ellerhold z Radebeul, będąca użytkownikiem wielkoformatowych maszyn z rodziny KBA Rapida, specjalizująca się w systemach POP/POS, displejach i plakatach. Drugą – Karton-Pak w Nowej Soli – zwiedzono już w drodze powrotnej do Warszawy. Powitani przez prezesa Jerzego Saramę, studenci obejrzeli zakład wyposażony m.in. w maszyny KBA Rapida 145-6-L ALV3  i KBA Rapida 106-6+L ALV2 (obie wyposażone w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą oraz przedłużone wykładanie). Duże wrażenie wywarł na nich poziom automatyzacji drukarni, obejmujący wszystkie etapy produkcji oraz logistykę, magazynowanie i wysyłkę.

Uzupełnieniem merytorycznej części wyjazdu była wieczorna wizyta w Dreźnie, obejmująca m.in. zwiedzanie Starówki. W roli przewodników wystąpili opiekunowie handlowi ze strony KBA CEE, którzy opowiedzieli o najważniejszych zabytkach i faktach z historii miasta. Następnie cała grupa udała się do jednej z najbardziej znanych restauracji w Dreźnie, gdzie w nieformalnej atmosferze był czas na podzielenie się wrażeniami z wypełnionej wydarzeniami wizyty w fabryce Koenig & Bauer.

Mówi Jan Korenc – prezes KBA CEE: „Zgodnie z planem udało nam się zorganizować drugą część projektu dydaktyczno-naukowego, realizowanego wspólnie z firmą Mondi Paper Sales. Mamy nadzieję, że studenci z Polski byli usatysfakcjonowani przygotowanym przez nas programem wizyty i że dała im ona obraz firmy Koenig & Bauer jako wiarygodnego i innowacyjnego producenta maszyn offsetowych. Tym bardziej, że jej dopełnieniem było zwiedzanie dwóch drukarń, będących od wielu lat użytkownikami naszych rozwiązań w różnych klasach formatowych. Cieszymy się zatem z udanego początku ścisłej współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych IMiP PW”.

Źródło: KBA CEE

www.kba.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN - 3x druk mono
Firma Brother dodała do portfolio 3 wydajne monochromatyczne drukarki laserowe. Nowe kompaktowe modele Brother – HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN umożliwiają łatwą konfigurację, proste podłączenie oraz szybkie i perfekcyjne wydruki. Drukarki zostały zaprojektowane z myślą o wydajności i szybkości drukowania oraz zachowaniu niskich kosztów druku.
API Foilmakers przejmuje United Foils Europe
Firma Aldus, wraz wchodzącą w skład tej grupy API Foilmakers, poinformowały o podpisaniu umowy definitywnego przejęcia United Foils Europe BV, wraz z jej spółkami zależnymi: United Transfer Technologies BV, Pack Vision BV, United Foils, Starfoil Technology Netherlands BV oraz Newfoil Machines.
Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764