logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sun Chemical partnerem 42. Poligraficznych Konfrontacji

  PR 03.06.2019, przeczytano 403 razy
ilustracjastrzałka

23 maja br. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie odbyły się 42. Poligraficzne Konfrontacje przebiegające pod hasłem „Drukowanie wielkoformatowe techniką cyfrową”. Wzięli w nich udział przedstawiciele drukarń i firm produkcyjnych, jak również dostawcy związani z tym segmentem rynku. Ci ostatni wystąpili również w jako partnerzy spotkania – jednym z nich była firma Sun Chemical. Krzysztof Ostrowski – Sales Manager w jej polskim oddziale, wystąpił podczas konferencji z referatem zatytułowanym „Farba do druku wielkoformatowego – wymagania i właściwości”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sun-chemical-partnerem-42.-poligraficznych-konfrontacji,382741,artykul.html

42. Poligraficzne Konfrontacje odbyły się zaledwie kilka dni po zakończeniu targów Fespa 2019, które od pewnego czasu są zdominowane właśnie przez rozwiązania z zakresu wielkoformatowego druku cyfrowego. Stąd też w wystąpieniach prelegentów spotkania znalazło się wiele odniesień do nowości zaprezentowanych na monachijskiej wystawie, jak też trendów rynkowych zauważalnych w kontekście produkcji realizowanej przede wszystkim z udziałem techniki inkjetowej. Ta – co podkreślano wielokrotnie – zdecydowanie wiedzie prym wśród wszystkich zastosowań wielko- i superwielkoformatowych.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Ostrowski nawiązywał do wspomnianych tendencji rynkowych, wskazując na kluczowe zagadnienia związane z procesem recepturowania, produkcji i wdrażania zaawansowanych farb dedykowanych drukowi wielkoformatowemu. Podkreślał przy tym różnorodność rynku, na którym przyszło działać zarówno producentom urządzeń drukujących, jak też dostawcom podłoży czy materiałów eksploatacyjnych:

- Jest on bardzo rozległy, ale można tu wskazać kilka charakterystycznych obszarów. Pierwszym jest produkcja na ploterach wielkoformatowych o szerokości do 1,6-1,8 m. Drugi to tzw. druk superwielkoformatowy, realizowany w maszynach o szerokości przekraczającej 2,5 m. Coraz większe znaczenie – w odniesieniu do druku cyfrowego – mają zastosowania przemysłowe, jednak z moich obserwacji wynika, że największą dynamikę odnotowuje się w druku tekstyliów z wykorzystaniem farb sublimacyjnych i pigmentowych. Szacuję, że na targach Fespa 2019 zajął on ok. 30% całej ekspozycji.

Krzysztof Ostrowski scharakteryzował rynek maszyn do wielkoformatowego druku cyfrowego typu DOD (drop-on-demand), z podziałem na urządzenia wykorzystujące głowice piezoelektryczne i termiczne. Omówił również rodzaje poszczególnych głowic oraz udziały poszczególnych ich producentów:

- Trzej czołowi gracze, tj. Epson, Kyocera i Ricoh, posiadają w sumie 75% rynku głowic znajdujących zastosowanie w druku inkjetowym typu DOD. Co warte podkreślenia, pomimo rosnącej roli inkjetu UV w obszarze druku szerokoformatowego, wciąż najbardziej powszechną farbą wykorzystywaną w tego typu produkcji jest farba solwentowa.

Część wystąpienia poświęcona była firmie Sun Chemical i jej rozwiązaniom dedykowanym produkcji wielko- i superwielkoformatowej.

- Jesteśmy największym na świecie producentem farb, powłok i pigmentów dla poligrafii i wielu innych branż – podkreślał Krzysztof Ostrowski. – Nasz dział druku cyfrowego znajduje się w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się również dedykowane mu centrum badawczo-rozwojowe. Tu powstają rozwiązania skierowane na szeroko rozumiany rynek Digital, m.in. te zaprezentowane na targach Fespa 2019. Pokazaliśmy na nich m.in. trzy nowe farby – dwie sublimacyjne i jedną pigmentową – z serii SunTex do zadrukowywania tekstyliów (dostosowane do najnowszych głowic Kyocera i Ricoh); nową farbę wodną z serii Streamline do drukowania plakatów w technologii solwentowej oraz promowane od pewnego czasu rozwiązanie typu pouch przeznaczone do ploterów Mimaki. Jest to innowacyjny system dozowania farby, zapewniający bezpieczne i sprawne jej podawanie do urządzenia. Fakt, że farba jest odgazowana, wpływa na wzrost produktywności przez cały okres jej użytkowania.

Podsumowując udział Sun Chemical w 42 Poligraficznych Konfrontacjach, Krzysztof Ostrowski mówi:

- Cieszymy się, że zaledwie kilka dni po targach Fespa 2019 mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z pobytu w Monachium z grupą polskich przedsiębiorców związanych z rynkiem druku wielkoformatowego. Jest to wciąż dynamicznie rozwijający się obszar, zwłaszcza w takich segmentach jak druk tekstyliów czy inkjetowe zastosowania przemysłowe. Sun Chemical stale wprowadza na rynek zaawansowane rozwiązania im dedykowane. Wszystkie firmy nimi zainteresowane zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z nami bądź też z jednym z naszych autoryzowanych partnerów handlowych.

Źródło: Sun Chemical Sp. z o.o.

www.sunchemical.com.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Azymut inwestuje w drukarnię
OSDW Azymut rozwija drukarnię. W drugiej połowie roku park sprzętowy w łódzkiej drukarni dystrybutora wzbogacił się m.in. o nową maszynę inkjetową oraz innowacyjne technologie introligatorskie. Nowe inwestycje Azymutu zwiększą wydajność usług druku i oprawy książek. Firma zapowiada też poszerzenie oferty drukarni i nowy, bardziej ekologiczny proces produkcji.
Sukces firm Lesko Engineering i Rietstack na targach Labelexpo Europe 2019
Tegoroczna edycja targów Labelexpo Europe była drugą, na której Lesko Engineering – polski producent specjalistycznych rozwiązań dla branży druku wąskowstęgowego – pojawił się pod własną marką, dzieląc stoisko ze swoim holenderskim partnerem biznesowym i technologicznym – firmą Rietstack. Zaprezentowane zostały na nim m.in. dwa premierowe...
System P podsumowuje targi Labelexpo Europe
Podpisanie umowy dystrybucyjnej z Wanjie Europe – dostawcą semirotacyjnych maszyn offsetowych; sfinalizowane kontrakty (m.in. na pierwsze urządzenie IRS330 XL firmy Rietstack do sztancowania etykiet typu in-mould w trybie rotacyjnym i semirotacyjnym); wysoka frekwencja klientów z Polski i duże zainteresowanie rozwiązaniami prezentowanymi przez pozostałych partnerów...
Nilpeter na targach Labelexpo Europe
Podczas tegorocznych targów Labelexpo Europe 2019 firma Nilpeter skoncentrowała się na prezentacjach dwóch wysokowydajnych maszyn wąskowstęgowych: pokazywanej po raz pierwszy FA-22, dedykowanej zadrukowywaniu i uszlachetnianiu różnorodnych podłoży, oraz znanego już z rynku modelu FA-17, wzbogaconego o szereg opcji wykańczających i uszlachetniających m.in. w technice inkjetowej....
Igepa Polska uruchomiła Portal Klienta Igepa24
Dla podniesienia komfortu współpracy Klientów z firmą Igepa Polska, spółka uruchomiła Portal Klienta IGEPA24.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764