logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Sun Chemical partnerem 42. Poligraficznych Konfrontacji

  PR 03.06.2019, przeczytano 437 razy
ilustracjastrzałka

23 maja br. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie odbyły się 42. Poligraficzne Konfrontacje przebiegające pod hasłem „Drukowanie wielkoformatowe techniką cyfrową”. Wzięli w nich udział przedstawiciele drukarń i firm produkcyjnych, jak również dostawcy związani z tym segmentem rynku. Ci ostatni wystąpili również w jako partnerzy spotkania – jednym z nich była firma Sun Chemical. Krzysztof Ostrowski – Sales Manager w jej polskim oddziale, wystąpił podczas konferencji z referatem zatytułowanym „Farba do druku wielkoformatowego – wymagania i właściwości”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/sun-chemical-partnerem-42.-poligraficznych-konfrontacji,382741,artykul.html

42. Poligraficzne Konfrontacje odbyły się zaledwie kilka dni po zakończeniu targów Fespa 2019, które od pewnego czasu są zdominowane właśnie przez rozwiązania z zakresu wielkoformatowego druku cyfrowego. Stąd też w wystąpieniach prelegentów spotkania znalazło się wiele odniesień do nowości zaprezentowanych na monachijskiej wystawie, jak też trendów rynkowych zauważalnych w kontekście produkcji realizowanej przede wszystkim z udziałem techniki inkjetowej. Ta – co podkreślano wielokrotnie – zdecydowanie wiedzie prym wśród wszystkich zastosowań wielko- i superwielkoformatowych.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Ostrowski nawiązywał do wspomnianych tendencji rynkowych, wskazując na kluczowe zagadnienia związane z procesem recepturowania, produkcji i wdrażania zaawansowanych farb dedykowanych drukowi wielkoformatowemu. Podkreślał przy tym różnorodność rynku, na którym przyszło działać zarówno producentom urządzeń drukujących, jak też dostawcom podłoży czy materiałów eksploatacyjnych:

- Jest on bardzo rozległy, ale można tu wskazać kilka charakterystycznych obszarów. Pierwszym jest produkcja na ploterach wielkoformatowych o szerokości do 1,6-1,8 m. Drugi to tzw. druk superwielkoformatowy, realizowany w maszynach o szerokości przekraczającej 2,5 m. Coraz większe znaczenie – w odniesieniu do druku cyfrowego – mają zastosowania przemysłowe, jednak z moich obserwacji wynika, że największą dynamikę odnotowuje się w druku tekstyliów z wykorzystaniem farb sublimacyjnych i pigmentowych. Szacuję, że na targach Fespa 2019 zajął on ok. 30% całej ekspozycji.

Krzysztof Ostrowski scharakteryzował rynek maszyn do wielkoformatowego druku cyfrowego typu DOD (drop-on-demand), z podziałem na urządzenia wykorzystujące głowice piezoelektryczne i termiczne. Omówił również rodzaje poszczególnych głowic oraz udziały poszczególnych ich producentów:

- Trzej czołowi gracze, tj. Epson, Kyocera i Ricoh, posiadają w sumie 75% rynku głowic znajdujących zastosowanie w druku inkjetowym typu DOD. Co warte podkreślenia, pomimo rosnącej roli inkjetu UV w obszarze druku szerokoformatowego, wciąż najbardziej powszechną farbą wykorzystywaną w tego typu produkcji jest farba solwentowa.

Część wystąpienia poświęcona była firmie Sun Chemical i jej rozwiązaniom dedykowanym produkcji wielko- i superwielkoformatowej.

- Jesteśmy największym na świecie producentem farb, powłok i pigmentów dla poligrafii i wielu innych branż – podkreślał Krzysztof Ostrowski. – Nasz dział druku cyfrowego znajduje się w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się również dedykowane mu centrum badawczo-rozwojowe. Tu powstają rozwiązania skierowane na szeroko rozumiany rynek Digital, m.in. te zaprezentowane na targach Fespa 2019. Pokazaliśmy na nich m.in. trzy nowe farby – dwie sublimacyjne i jedną pigmentową – z serii SunTex do zadrukowywania tekstyliów (dostosowane do najnowszych głowic Kyocera i Ricoh); nową farbę wodną z serii Streamline do drukowania plakatów w technologii solwentowej oraz promowane od pewnego czasu rozwiązanie typu pouch przeznaczone do ploterów Mimaki. Jest to innowacyjny system dozowania farby, zapewniający bezpieczne i sprawne jej podawanie do urządzenia. Fakt, że farba jest odgazowana, wpływa na wzrost produktywności przez cały okres jej użytkowania.

Podsumowując udział Sun Chemical w 42 Poligraficznych Konfrontacjach, Krzysztof Ostrowski mówi:

- Cieszymy się, że zaledwie kilka dni po targach Fespa 2019 mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z pobytu w Monachium z grupą polskich przedsiębiorców związanych z rynkiem druku wielkoformatowego. Jest to wciąż dynamicznie rozwijający się obszar, zwłaszcza w takich segmentach jak druk tekstyliów czy inkjetowe zastosowania przemysłowe. Sun Chemical stale wprowadza na rynek zaawansowane rozwiązania im dedykowane. Wszystkie firmy nimi zainteresowane zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z nami bądź też z jednym z naszych autoryzowanych partnerów handlowych.

Źródło: Sun Chemical Sp. z o.o.

www.sunchemical.com.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

PWPW będzie drukowała banknoty dla Afganistanu
5 stycznia Afgański Krajowy Urząd Zamówień poinformował o wygraniu przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przetargu na produkcję czterech nominałów banknotów dla Afgańskiego Banku Centralnego.
Konica Minolta Accurio C14000: tonerowy system wysokonakładowy
14 lutego br. firma Konica Minolta oficjalnie wprowadzi do sprzedaży swoje nowe, premierowe rozwiązanie do produkcji wysokonakładowej. Model Accurio C14000 – bo o nim mowa - to zupełnie nowy produkt tej marki, oparty na technologii tonerowej. Od tego dnia u lokalnych dostawców urządzeń Konica Minolta będzie można składać zamówienia na tę innowacyjną maszynę.
Konica Minolta na targach Remadays Warsaw 2020
Nowy w ofercie Konica Minolta wielkoformatowy ploter inkjetowy AccurioWide 200 oraz znane już z rynku urządzenie do lakierowania MGI Jetvarnish 3DS to dwa przemysłowe rozwiązania, jakie firma przygotowuje z myślą o zwiedzających tegoroczne targi RemaDays Warsaw 2020. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-14 lutego w halach wystawienniczych Warsaw Ptak Expo w Nadarzynie k. Warszawy, a...
A&R Carton, wiodący europejski producent opakowań kartonowych będący częścią szwedzkiej grupy AR Packaging, oraz Colorpack GmbH, spółka zależna A&R Carton, ogłosiły wezwanie na sprzedaż akcji BSC Drukarnia Opakowań. A&R Carton oferuje 40,38 zł za każdą akcję polskiego producenta opakowań z tektury i papieru. Zamiarem AR Packaging, poprzez A&R Carton,...
Pierwsza w Europie maszyna fleksograficzna Mark Andy P9E w drukarni Berkshire  Labels
Brytyjska drukarnia Berkshire Labels, specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości etykiet (również typu shrink sleeve), stała się pierwszym w Europie użytkownikiem nowej  maszyny fleksograficznej Mark Andy – Performance Series P9E. Urządzenie, obsługujące wstęgę o szerokości 17 cali (430 mm) pracuje obecnie w zakładzie Berkshire w Hungerford (ok. 100 km od...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764