logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

INFOGRAFIKA: Świąteczne emocje w liczbach

  PR 20.12.2019, przeczytano 398 razy
ilustracjastrzałka

Co trzeci Polak boi się porażki w wyborze świątecznego upominku. Dla co trzeciego Polaka kupno prezentów dla najbliższych to wciąż wyzwanie. Do finansowych szaleństw w grudniu przyznaje się 43% Polaków, aż 73% odczuwa zdenerwowanie towarzyszące nadchodzącym świętom. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/swiateczne-emocje-w-liczbach,385165,artykul.html

Według 43% respondentów badania „Emocje Polaków podczas świąt” przygotowaniom towarzyszy zdenerwowanie wynikające głównie z faktu, że wszystko jest na naszej głowie, a według 30% stres czy ze wszystkim zdążymy. Skutecznie atmosferę świąt według 37% Polaków psuje szaleństwo w sklepach, według 24% niewygodne pytania stawiane przez bliskich oraz jak podkreśla 20% rozmowy o polityce przy wigilijnym stole.

Jak pokazują wyniki badania serwisu Prezentmarzeń dla 35% ankietowanych kupowanie upominków to wciąż wyzwanie obarczone stresem. Wynika to z faktu, że boimy się porażki w wyborze upominku, zajmuje nam to zbyt dużo czasu i często nie wiemy jakie są preferencje prezentowe osób, które chcemy obdarować. Według 27% Polaków stajemy się bardziej wygodni ofiarując na prezenty vouchery i karty podarunkowe. Jak podkreśla 23% coraz częściej zamiast prezentów materialnych wolimy takie, które pozwalają bliskim rozwijać pasje czy miło spędzić czas. Według badania co trzeci Polak zdecydowanie woli kupowanie prezentów niż ich otrzymywanie, ponieważ dzięki temu może uszczęśliwić drugą osobę.

Co drugi Polak zapytany przez serwis Prezentmarzeń przyznaje, że nie tylko kupowaniu, ale także dawaniu świątecznych upominków towarzyszy stres. Dla 33% jest on związany z oczekiwaniem na reakcją obdarowanego – czy prezent spodoba się, a dla 17% z zakłopotaniem, gdyż nigdy nie udaje się kupić właściwego prezentu. Już na etapie nabywania upominków towarzyszą nam silne emocje. Dla 43% respondentów jest to zmęczenie ciągłym bieganiem po sklepach. Według 28% dezorientacja wynikająca z faktu, że nie wiemy co może się spodobać bliskim.

Spośród 1007 zapytanych przez Prezentamarzeń Polaków 38% przyznało się, że zdarzyło im się już wstydzić podarowanego upominku. Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich.

Jak okazuje się Polacy nie są materialistami, na pytanie czy otrzymali już prezent marzeń, aż 43% deklaruje że ich marzenia nie są związane z prezentami. Reszta respondentów albo nadal czeka  za każdym razem na ten jeden wymarzony prezent życia (27%) albo doskonale pamięta ten moment, bo pozostał w ich pamięci (19%).

Zdania Polaków odnośnie kwot, jakie przeznaczamy na grudniowe prezenty, są podzielone. Według 38% respondentów wydatek na poziomie 100 – 200 zł na osobę jest w porządku, gdyż z okazji świąt można poszaleć i beztrosko wydać trochę więcej pieniędzy. Dla 28% rozsądna kwota, która pokazuje że szanujemy bliskich to około 100 zł. Większość osób nie zgadza się z opinią, że świąteczny prezent musi być drogi.

Gorączka przygotowań, gonitwa za prezentami, niezadowolenie bliskich z otrzymanych upominków powoduje, że aż 73% Polaków odczuwa zdenerwowanie towarzyszące nadchodzącym świętom.

Źródło: Prezentmarzeń

Dodatkowe informacje:

* Badanie "Emocje Polaków podczas Świąt” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1007 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2019 roku

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Przemysł papierniczy to ważny, choć czasem trochę niedoceniany obszar polskiej gospodarki. Jak się okazuje, jest to jeden z najszybciej rosnących działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce, którego udział w krajowym PKB należy do najwyższych w Europie. Najnowszy raport Banku Pekao „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego...
W jakim miejscu jest biznes po roku koronawirusa?
Pandemia miała negatywny wpływ na gospodarkę. Większość branż ucierpiała, są jednak także takie, które radzą sobie dobrze, a niektóre w COVIDZIE nawet zyskały gospodarczo. Eksperci faktura.pl przeanalizowali liczbę faktur wystawianych w poszczególnych miesiącach przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jakie branże chorują na COVID? Które są...
Od lat liczba sklepów stacjonarnych w Polsce systematycznie spada, za to rośnie liczba sklepów online. W pierwszym kwartale 2021 r. przedsiębiorcy zarejestrowali 3,4 tys. sklepów internetowych i wykreślili 1,4 tys. Łącznie przybyło 2 tys. sklepów internetowych, a ich liczba osiągnęła w sumie 46,5 tys. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego...
Bankructwa Polaków - spełnia się czarny scenariusz?
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ponad 4700 upadłości konsumenckich. I z każdym miesiącem bankrutów przybywa. W całym 2020 roku było 13 000 upadłości, a więc czarny scenariusz dotyczący podwojenia tej liczby powoli się spełnia – przekonują eksperci serwisu Upadanie.pl.
Na progu trzeciego lockdownu widać rosnące dysproporcje między różnymi grupami społecznymi. W najgorszej sytuacji są najmłodsi i najmniej zamożni Polacy. To ich pandemia koronawirusa pozbawiła części i tak skromnych dochodów przy jednoczesnej obowiązkowej alienacji społecznej i braku perspektywy szybkiego poprawy tego stanu. Okazuje się, że 57% ankietowanych,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764