logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Świąteczny prezent dla dziecka kupimy online, za nie więcej niż 250 zł

  PR 05.12.2019, przeczytano 260 razy
ilustracjastrzałka

Zgodnie z wynikami badania agencji SW Research na zlecenie marki dziecięcej Endo, niemal połowa ankietowanych rodziców dokonuje zakupu prezentów świątecznych w internecie. Galerie handlowe wybiera w tym celu 30 proc. respondentów. Aż 40 proc. ankietowanych rodziców kieruje się przy wyborze upominków przede wszystkim ich użytecznością, na markę zwraca uwagę 9 proc. ankietowanych. Budżet przeznaczony w tym roku na upominki dla jednego dziecka wyniesie najczęściej od 100 do 250 zł.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/swiateczny-prezent-dla-dziecka-kupimy-online%2C-za-nie-wiecej-niz-250-zl,384980,artykul.html

Rodzice nie oszczędzają na swoich pociechach. Jedynie 2 proc. respondentów nie planuje zakupu prezentów, a tylko 3 proc. przeznaczy na jedno dziecko mniej niż 50 zł. Aż 44 proc. ankietowanych deklaruje, że na zakupy świątecznych prezentów dla dzieci - w przeliczeniu na jedno dziecko - przeznaczy w tym roku średnio od 100 do 250 zł.

– Niemal co piąty rodzic planuje wydać jeszcze więcej, bo między 250 a 500 zł – mówi Ewa Błażejak z firmy Endo. – Na relatywnie bogate plany zakupowe rodziców może mieć wpływ kilka czynników, wśród których warto wymienić ożywienie gospodarcze, rosnące płace czy też wsparcie rządowe w postaci programu 500 plus. Z drugiej strony, to także efekt postępującej komercjalizacji Świąt i związanej z tym presji społecznej – dodaje .

Świąteczne prezenty zakupimy w internecie

Prawie co drugi ankietowany rodzic najczęściej kupuje świąteczne upominki dla dzieci online – w sklepach internetowych (35 proc.) lub na aukcjach internetowych (14 proc.). Z kolei 30 proc. respondentów nabywa prezenty dla swoich dzieci w galeriach handlowych. Na zakupy poza galeriami - w sklepach stacjonarnych bądź supermarketach czy dyskontach - decyduje się w sumie prawie co czwarty przepytany rodzic.

– Wyniki badania jasno wskazują, jak ogromny jest potencjał e-commerce. Rodzice „przenoszą się” z zakupami do Sieci, co na pewno jest związanie z wygodą i szybkością zakupów, czy też możliwościami łatwego zwrotu towaru i nieograniczonym czasem wyboru. Wpływ na to może też mieć wizja wyjazdu do zatłoczonej w okresie przedświątecznym galerii handlowej oraz konieczność oczekiwania w długich kolejkach do kas – mówi Ewa Błażejak z firmy Endo.

Kryteria wyboru prezentów świątecznych

Niemal 40 proc. przepytanych rodziców kieruje się przy wyborze prezentów dla dzieci przede wszystkim ich użytecznością. Z kolei, niemal co trzeci ankietowany koncentruje się raczej na tym, by upominek był dla ich pociech spełnieniem marzeń. Na cenę zwraca uwagę 13 proc. respondentów, a na markę – 9 proc. Moda czy trendy nie są dla polskich rodziców istotnym kryterium wyboru świątecznych prezentów – bierze je pod uwagę 4 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. Co zatem otrzymają w ramach świątecznego upominku najmłodsi Polacy?

Prezenty kiedyś i dziś

W tym roku dzieci znajdą najczęściej pod choinką zabawki edukacyjne – ich zakup deklaruje aż 42 proc. przepytanych rodziców. Prawie co trzeci ankietowany (31 proc.) planuje nabycie: klocków, układanek, gier planszowych, puzzli oraz słodyczy lub owoców. Niemal co czwarte dziecko otrzyma książki lub kolorowanki, a co piąte: ubrania/akcesoria dziecięce, lalki/pluszaki, sprzęt elektroniczny czy też pojazdy samochodowe/kolejki. Prezent w postaci pieniędzy planuje wręczyć swoim dzieciom 13 proc. respondentów. Co ciekawe, tak chętnie nabywane obecnie zabawki edukacyjne cieszyły się najmniejszą popularnością w czasach dzieciństwa ankietowanych rodziców. Jakie upominki świąteczne królowały pod choinką, gdy przepytani Polacy byli wieku swoich dzieci? Rodzice płci męskiej otrzymywali najczęściej klocki i układanki (41 proc.), pojazdy samochodowe/kolejki (39 proc.), słodycze i owoce (35 proc.) oraz gry planszowe lub puzzle (33 proc.). Z kolei, niemal co druga ankietowana kobieta znajdowała pod choinką lalki lub pluszaki, a 46 proc. przepytanych mam otrzymywała słodycze lub owoce. Popularnymi upominkami dla dziewczynek były też ubrania lub akcesoria oraz książki/kolorowanki – odpowiedzi te wybrało 31 proc. respondentek.

Niemal 75 proc. ankietowanych rodziców jest zdania, że dzieci dostają obecnie więcej świątecznych prezentów. Według rodziców, zmieniła się też forma i cechy prezentów. Prawie 60 proc. z nich uważa, że w czasach ich dzieciństwa wręczano więcej prezentów tworzonych własnoręcznie. Z kolei co drugi z nich twierdzi też, że upominki były kiedyś bardziej użyteczne. Aż 63 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że prezenty sprawiały kiedyś maluchom większą radość niż obecnie.

– Konsumpcyjny sty życia i postępujący wzrost zamożności Polaków, jak i dynamiczny rozwój rynku zabawek przekładają się na fakt, że dzieci otrzymują prezenty niemal przy każdej okazji. Stąd też doceniają te upominki w mniejszym stopniu, dość szybko się nimi nudząc. Nie dziwi więc fakt, że rodzice kierują się przy wyborze prezentów dla swoich pociech ich użytecznością – mówi Ewa Błażejak z Endo.

Źródło: Endo

www.endo.pl

Dodatkowe informacje:

O BADANIU
Badanie zostało zrealizowane w dniach 26.11-29.11.2019 na zlecenie marki dziecięcej ENDO przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1009 ankiet z rodzicami dzieci w wieku 3-13 lat.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Total z kampanią przygotowaną z agencją Olmeka
Firma Total Polska przygotowała promocję konsumencką, której celem jest podniesienie poziomu świadomości paliwa Total Excellium i benefitów jakie ono oferuje. Za przygotowanie działań marketingowych związanych z akcją prowadzoną pod hasłem ”Zatankuj i odbierz maskotkę!” – w tym m.in. kampanię outdoor, POS i Social Media – odpowiada agencja Olmeka Creation House.
„Archipelag Beztroski” - nowa kampania wizerunkowa Rainbow
Archipelag Rainbow czuwa, przewiduje, sprawdza, dba…
Większy dział Tech&Lab 180heartbeats + Jung v Matt
Paweł Malinowski i Adam Selwon dołączyli do zespołu kompetencyjnego TECH &LAB agencji 180heartbeats + Jung v Matt.
Epson wprowadza 12-kolorowe drukarki i proofery
Firma Epson wprowadziła na rynek swoje pierwsze 12-kolorowe drukarki wielkoformatowe oferujące najszerszą w historii przestrzeń kolorów z 99% pokryciem skali Pantone1. Gwarantując wymagane na potrzeby profesjonalnego proofingu niezawodne odwzorowanie kolorów i wymaganą w druku wysokonakładowym wydajność, drukarki SureColor SC-P7500 (24-calowa) i SC-P9500 (44-calowa) są...
VMLY&R Poland z kampanią dla marki Lay’s dla 33 krajów
„Wkręć się w filmy z Lay’s" (eng. „Sink into the movies with Lay’s”) to hasło nowej, regionalnej kampanii tej marki, przygotowanej przez agencję VMLY&R Poland. Działania swoim zasięgiem obejmą 33 kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Azji.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764