logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Symbol firmowy a strategia marketingowa

   21.12.2008, przeczytano 5679 razy

Projektowanie symboli firmowych otoczone jest aurą mistycyzmu. Wizja natchnionego artysty i dzieła sztuki często dominuje myślenie o symbolu firmowym jako efektywnym narzędziu marketingu, które powinno być precyzyjnie zaprogramowane i zaprojektowane. Na szczęście symbol firmowy nie dla wszystkich jest jedynie dziełem sztuki. Dla wielu jest narzędziem pracy i atrybutem istnienia na wolnym rynku, a obok nazwy marketingowej - strategicznym elementem tożsamości przedsiębiorstwa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/symbol-firmowy-a-strategia-marketingowa,8267,artykul.html

Symbole pełnią funkcje herbów i godeł XX wieku, służą identyfikacji i rozróżnieniu firm i przedsiębiorstw. Symbol jest odwzorowaniem aspiracji firmy i jej pozycji na rynku oraz nośnikiem podstawowych komunikatów marketingowych. Znaczenie symboli firmowych i elementów tożsamości w strukturze majątku firm najlepiej obrazuje fakt, iż ceny największych i najbardziej uznanych światowych przedsiębiorstw niejednokrotnie aż w dziewięćdziesięciu procentach tworzone są przez wartość marki, której podstawowym budulcem jest właśnie symbol.

Prawidłowo tworzony symbol powinien uwzględniać takie aspekty jak:
- strategię i wartości,
- historię firmy, symbolu i przyczyny zmian, przeobrażeń itp.,
- potrzeby firmy oraz obecną jego sytuację rynkową,
- profil i zakres działania,
- planowane rozbudowy lub zależność z innymi elementami tożsamości itd.

Innym symbolem powinien posługiwać się zakład produkcyjny, innym firma usługowa, a jeszcze inny charakterystyczny jest dla banków i instytucji finansowych. Symbol powinien odzwierciedlać rangę przedsiębiorstwa, jego aspiracje. Ważne jest prawidłowe osadzenie tego podstawowego elementu tożsamości w kulturze danej branży.

Symbol firmowy posiada wiele cech graficznych i elementów składowych. Powinien być uzupełniany formami i elementami zgodnymi ze sobą co do formy, znaczenia i założonych funkcji. Jest wzorcowym elementem komunikacji firmy i jako taki tworzy informację czym jest firma i jakie zajmuje miejsce na rynku. Funkcją symbolu jest także wyróżnienie danej firmy wśród innych o tym samym profilu działalności oraz umożliwienie jej efektywnego dialogu z szeroko rozumianym otoczeniem.

Na pewno są symbole piękniejsze i brzydsze, lepsze i gorsze. Należy jednak postawić sobie pytanie: kiedy tak naprawdę symbol firmowy pomaga firmie osiągnąć jednoznaczny i silny wizerunek, a kiedy wadzi w budowaniu wizerunku przedsiębiorstwa i efektywności jego działań marketingowych.

Pierwszym warunkiem sukcesu w programowaniu symbolu firmowego jest projekt sprawiający, że wszystkie jego elementy są spójne formalnie w swoich cechach wizualnych. Następnym jest wymóg, aby wszystkie elementy symbolu podporządkowane były określonemu i zaprogramowanemu obrazowi wzorcowej idei tożsamości przedsiębiorstwa. Ostatnim, wcale nie najważniejszym, choć za taki często uważanym, jest indywidualność zastosowanego rozwiązania. Indywidualność rozwiązania może stać na dalszym planie, jeżeli historia i tradycja przedsiębiorstwa mają priorytetowe znaczenie dla jego działalności lub gdy istnieją ściśle określone wzorce grupy lub konwencje branży.

Istnieje kilka zasad konstruowania i stosowania symboli firmowych. Na pierwszym miejscu należy wymienić eksponowanie atrybutów firmy. Każda firma posiada cechy, które ją w sposób pozytywny wyróżniają i to one powinny być prezentowane i podkreślane, także przez formę i treść symbolu firmowego. Znaczenie poszczególnych części składowych symbolu firmowego też jest różne. Regułą jest, aby nacisk położyć na te, które stanowią o najważniejszych i najbardziej indywidualizujących elementach. Może to być kolor (na przykład fiolet opakowań i symbolu towarowego produktów czekoladowych MILKA), uzupełniające elementy graficzne (jak falujące linie prezentujące ruch i transport w symbolu firmy DHL), znaczenie logotypu (jak STOMIL opisujący prędkość, z jaką można było jechać na oponach), czy wreszcie znak graficzny (jak wielbłąd w papierosach CAMEL). Następną kluczową cechą gwarantującą sukces symbolu jest jego spójność z formami działania i prezentacji firmy. Źle zaprojektowany, sztywny w formie i niedopasowany do podstawowych form użytkowych oraz materiałów aplikacyjnych symbol utrudni wszystkim poprawną prezentację firmy. Może tracić czytelność przy pomniejszaniu, zmieniać kolor w zależności od technologii, przy wielobarwnym rozwiązaniu podwyższać koszty reprodukcji. Może zdarzyć się, że wielu z elementów nie będzie można oznakować przy pomocy symbolu ze względu na jego kształt i relacje między elementami składowymi.

Jednoznaczność komunikatów prezentowanych przez symbol i ich zgodność z ideą i celami firmy podnosi znaczenie i wpływ symbolu na marketing. Do budowania wizerunku należy wykorzystać wszelkie elementy symbolu, odpowiednio kładąc nacisk na te, które w danym wypadku są bardziej znaczące. Czarno-biały znak zespołu rockowego nie odda charakteru prezentowanej muzyki, skomplikowana forma znaku graficznego instytucji finansowej obniży jej prestiż, logotyp zbudowany z anonimowego i nic nieznaczącego zestawu liter typu PNS, PPZT lub FKU pozostawi w naszej świadomości anonimowy obraz firmy.

Należy pamiętać, że symbol firmowy może pracować na korzyść firmy, jeżeli zawsze będzie stosowany w poprawnej formie i w odpowiednim kontekście. I tak na przykład symbol uznanego funduszu inwestycyjnego na tanim plastikowym długopisie będzie mezaliansem prestiżu i tandety oraz podważeniem jego wiarygodności. Symbol klubu młodzieżowego wykonany ze szlachetnego kamienia będzie świadczył o złym smaku jego twórców.

Symbole firmowe wpływają na konstruowanie marketingu firmy. Swoją formą prezentują jej osadzenie kulturowe, poprzez umiejętne stosowanie i dopasowanie do wielkości i potrzeb firmy oddają jej charakter, zapewniają spójność wszelkich elementów identyfikacji wizualnej, łatwe zarządzanie i używanie wszelkich narzędzi marketingu. Te symbole, które są poprawnie opracowane i używane tworzą styl i charakter firmy.

Pojawia się jednak wiele zagrożeń, spośród których za najważniejsze można uznać: zbyt powierzchowne traktowanie znaczenia symbolu, niezrozumienie jego struktury, zasad plastycznych i użytkowych, niekompletne wdrożenie elementów tworzących jego formę, niekonsekwentne stosowanie, niekontrolowane modyfikacje i zmiany. Innym typem zagrożeń są zagrożenia prawne. Symbole mogą być chronione prawnie, co wymaga rejestracji w Urzędzie Patentowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy symbol może być zarejestrowany. Nawet te indywidualnie projektowane, ze względu na swoje podobieństwo do istniejących form i możliwości pomyłki, mogą być odrzucone. Gwarancję zapewnia tylko profesjonalna metoda projektowa i badania rejestrowalności i to nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Rodzi się więc pytanie jak programować dobry symbol firmowy. Symbol powinien odwzorowywać zgodność elementów tożsamości z celami i strukturą firmy i prezentować swoimi cechami jej strategię rynkową. Są to bardzo abstrakcyjne stwierdzenia, dalekie od oceny opartej na emocjonalnych kategoriach typu „podoba się lub nie”. Istnieje psychologia form i barw, istnieją zasady postrzegania i deformacji optycznych, istnieje kultura, w której żyjemy i w której dany znak będzie funkcjonował. Symbol gwarantuje przewagę nad konkurentami, jeżeli zastosowane układy i formy charakteryzowała będzie siła oddziaływania, spójność wszelkich elementów i unikatowość lub odmienność od konkurencji.


Artykuł z archiwum IDENTITY
Marcin Wiłkiewicz
www.identity.pl


avatar użytkownika
+ + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: codes

(CODES)

codes o sobie:

ANAGRAM to zespół specjalistów, projektujących nazwy i symbole dla firm i produktów. Jest liderem w kreowaniu nazw: wyróżniających firmę i produkt na rynku, dopasowanych do potrzeb biznesu i zabezpieczonych przed podrabianiem przez konkurentów.

CODES pomaga firmom zbudować przewagę konkurencyjną i wykorzystać ją do pokonania konkurentów. Naszą główną umiejętnością jest ukierunkowanie marketingu na wspieranie strategii biznesowej firmy.

IDENTITY to kompletny zestaw usług identyfikacji, który odróżnia nas od naszych konkurentów, budując tym samym pozytywny wizerunek firmy. Powoduje to, że klienci mają większe zaufanie do marki.

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Artykuł rzeczywiście jest z archiwum, i to bardzo dawno nie otwieranego... Dzisiaj nikt nie kojarzy tworzenia znaku firmowego z artyzmem, a portal Allegro, na którym domorośli twórcy "logo tanio zaprojektuję" - z mistycyzmem niewiele maja wspólnego.

avatar użytkownika
,

Może i archiwum ale to jak najbardziej aktualne - artyzm to za daleko idące (co wynika także z treści artykułu) Mnie tylko zastanawia użyta terminologia. Szczególnie ten "symbol" i "programowanie symbolu" Myślę, że pojęcie "symbol firmowy" jest w tym wypadku zbyt szerokie. Zgodziłbym się raczej na "symbol graficzny"

Najnowsze w tym dziale

Programy lojalnościowe są powszechnie stosowane w handlu detalicznym. Sprawdzone, znane i oswojone. Czy jednak narzędzia wykorzystujące nagrody oparte na zebranych punktach są nadal skuteczne? Ja tradycyjne podejście do budowania lojalności konsumentów sprawdza się w trzeciej dekadzie XXI wieku?  
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich
W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.
Firmowa flota samochodowa jako dynamiczny nośnik reklamy
Współczesny rynek reklamowy wymaga od firm nie tylko kreatywności, ale również elastyczności i innowacyjności w docieraniu do potencjalnych klientów. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań w tej dziedzinie jest wykorzystanie firmowej floty samochodowej jako ruchomych nośników reklamowych. Pojazdy służące niegdyś głównie celom transportowym, obecnie przekształcają...
Historia car wrappingu wg Antalis
Większość profesjonalistów z branży i entuzjastów motoryzacji myśli, że car wrapping (czyli oklejanie samochodów) jest zjawiskiem stosunkowo współczesnym. Nic bardziej mylnego! Historia car wrappingu zaczyna się bowiem znacznie wcześniej…
Lechar z nową strategią komunikacji i tożsamością wizualną
Agencja kreatywna i brandingowa Lotna stworzyła nowy, kompleksowy system tożsamości wizualnej oraz strategię komunikacji dla firmy Lechar.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764