logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Targetowanie kontekstowe to korzyść zarówno dla konsumenta jak i marki

  PR 28.11.2022, przeczytano 247 razy

- Jeśli jednak korzystają tylko z danych behawioralnych lub demograficznych, nie widzą pełnego obrazu. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z targetowania kontekstowego. Jest to narzędzie, które funkcjonuje na rynku reklamy online od wielu lat i  jest znane i wykorzystywane przez niemalże każdego marketera. Ale czy oznacza to, że nie można robić tego lepiej i efektywniej? Usprawnić dotychczasowe rozwiązania, by ulepszyć formę dotarcia do odbiorcy końcowego? – komentuje Przemysław Wójcicki, Senior Business Development Manager, RTB House


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/targetowanie-kontekstowe-to-korzysc-zarowno-dla-konsumenta-jak-i-marki,398148,artykul.html

Okazuje się, że można i najlepszym tego dowodem jest rozwój technologii. Weźmy za przykład branżę motoryzacyjną, a dokładniej samochody. Funkcjonują one w naszym życiu od dziesiątek lat, przez ten okres niemalże wszystko uległo zmianie, wydajność, wykonanie czy samo przeznaczenie. Są bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku, oferują większy komfort i bezpieczeństwo. W marketingu online jest podobnie. Wiele mówi się o personalizacji, dostosowaniu komunikatu do odbiorcy. Choć nie jest to niczym nowym, jego połączenie z potencjałem oferowanym przez programmatic może otworzyć zupełnie nowe możliwości dla niemal każdej firmy. W dzisiejszych czasach na rynku reklamy online jest wiele rozwiązań technologicznych, które oferują stosowanie segmentacji kontekstowej, jednak nie każde z nich umożliwia wykorzystanie ich w ten sam sposób.

Rozwiązanie, jakim jest marketing kontekstowy, wykracza daleko poza ogólne obszary i informacje uzyskane podczas analiz stron internetowych. Każdy artykuł oceniany jest indywidualnie, a dane, jakie zostają zarejestrowane, to przede wszystkim adres URL, ale także słowa kluczowe witryny, obrazy i materiały wideo. Następnie dane te są analizowane przez algorytmy, które określają ważność słów kluczowych i przypisują witrynę do odpowiedniej kategorii. Ważenie słów kluczowych jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia kierowanie konkretnych treści do odbiorców poprzez wyświetlanie reklam kontekstowo związanych z artykułami w danym medium. Należy pamiętać, że każda kampania marketingowa ma określony cel do osiągnięcia – zwykle zwiększenie sprzedaży lub widoczności marki. Jej znaczącym ograniczeniem jest budżet, który w dużej mierze narzuca efektywne dotarcie do grupy docelowej.  

Aby skutecznie docierać do potencjalnych klientów, RTB House stosuje różne formy targetowania:

  • Behawioralne – bazujące na zachowaniu użytkownika w sieci. Polega na segmentacji klientów na podstawie ich wcześniejszych zachowań – odwiedzanych witryn, klikanych linków lub dokonanych zakupów,
  • Demograficzne – opisujące wiek, płeć i miejsce zamieszkania,
  • Kontekstowe – którego główną cechą jest dopasowanie reklamy do przeglądanych przez użytkownika treści.

Jednak, dlaczego jest to tak ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach? Jakie korzyści płyną dla naszej firmy/marki dzięki zastosowaniu tego rozwiązania? Według badania przeprowadzonego przez The Power of Context[1]: targetowanie kontekstowe jest bardzo skuteczną formą dotarcia do użytkownika i spotyka się z jego akceptacją. Potwierdzają to poniższe dane:

  • 81% konsumentów chce otrzymywać reklamy dopasowane do oglądanych treści,
  • 65% konsumentów ma bardziej przychylną opinie na temat marek, których reklamy są dopasowane do kontekstu,
  • 39% konsumentów jest bardziej otwartych i wrażliwych na reklamy umiejscowione w pobliżu pozytywnych treści i headline’ów.
  • Targetowanie kontekstowe może przynieść firmom wiele benefitów. Jednak należy mocno zwrócić uwagę na użytkownika w sieci, który jest coraz bardziej świadomy i uważa na działania reklamowe. Dlatego firmy i marki, szczególnie te kierujące swoje treści do wielu zróżnicowanych grup odbiorców, muszą rozważnie prowadzić swoje działania marketingowe z uwzględnieniem wielu aspektów oraz dokładnej analizy konsumentów, by odpowiednio zadbać o wizerunek. Dopasowanie reklamy do treści, jakie użytkownik przegląda i lubi, przełoży się na zainteresowanie użytkownika ofertą firmy, co pozwoli uniknąć negatywnego doświadczenia konsumenckiego.

Odpowiedni dobór treści zapewni bezpieczeństwo marki, ponieważ łączenie reklam w nieodpowiednich kontekstach może nie tylko negatywnie wpłynąć na KPI kampanii, ale także poważnie zaszkodzić jej wizerunkowi. Wykorzystanie targetowania kontekstowego z odpowiednimi mechanizmami brand safety w reklamie, zmniejsza, a nawet w pełni eliminuje ryzyko narażenia reputacji. Firmy, które inwestują w to rozwiązanie, wyświetlają nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne reklamy w Internecie. Dzięki targowaniu kontekstowemu marka efektywnie zarządza swoim budżetem reklamowym, ponieważ reklama będzie pojawiać się w środowisku przyjaznym dla użytkownika.

[1] Badanie „The Power of Context” zrealizowane w Wielkiej Brytanii przez IAS (Integral Ad Science) pokazujące wpływ dobrze dobranego kontekstu na odbiór przez konsumentów.

Źródło: RTB House

www.rtbhouse.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Walentynki to ważne święto dla sprzedawców detalicznych. Wielu z nich oferuje w tym czasie specjalne promocje i wyprzedaże. Wszystko po to, by wykorzystać zwiększony popyt na prezenty i wybrane produkty. Programy lojalnościowe mogą skutecznie wspomóc te działania.
Aplikacje mobilne szansą dla e-commerce w 2023 roku
Zdaniem ekspertów z agencji marketingu mobilnego Spicy Mobile, firmy rozwijające sprzedaż w internecie powinny zwrócić się w tym roku w stronę aplikacji mobilnych, które zapewniają duże możliwości konwersji i bardziej spersonalizowane doświadczenia zakupowe.
Od 2020 roku można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania mobile gamingiem. Jeszcze kilka lat temu gry mobilne uznawane były za niszową rozrywkę dla gamingowych geeków, a dzisiaj są w mainstreamie i królują na każdym poziomie – od ilości pobranych gier po zyski, które generują. Według Newzoo rynek gier mobilnych pozostaje najbardziej dochodowym...
Połączenie działań CX i EX kluczem do budowania konkurencyjności biznesu
Pracownicy budują najbardziej wartościową relację z klientem i to oni mają ogromny wpływ na doświadczenia odbiorców marki. Dlatego właśnie tak istotny staje się EX (Employee Experience), który przy ścisłej współpracy z CX (Customer Expierence), coraz częściej jest uwzględniany przy tworzeniu strategii rozwoju biznesu. Zadbanie o tworzenie pozytywnych...
63 procent menedżerów twierdzi, że pozytywne doświadczenia klientów (CX) będą ważniejsze w 2023 roku, niż jeszcze rok wcześniej. Wynika to m.in. z faktu, iż 3/4 klientów deklaruje, że wyda więcej, także w kryzysie, na zakupy w firmach, które dbają o nich. Jednak, budowanie pozytywnych doświadczeń klientów, nie jest dziś możliwe bez...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764