logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Targi Arena Design 2011

   24.05.2011, przeczytano 4067 razy
ilustracja

Design i architektura to miejsca styku pięknej formy z funkcjonalnością. W dniach 25-28 maja w pawilonie 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich te miejsca styku mają być wzięte pod lupę. Wydarzenie arena DESIGN i targi mood FORM odzwierciedlać mają dwa oblicza wzornictwa przemysłowego i architektury – artystyczne i użytkowe.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/targi-arena-design-2011,12592,artykul.html

Arena DESIGN to projekt dedykowany wzornictwu i architekturze, będący spotkaniem polskich i zagranicznych projektantów, ekspertów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i przedsiębiorców świadomych kluczowej roli design w strategii firmy. Arena DESIGN to angażujące całe miasto Poznań kompleksowe wydarzenie, na które składa się kilka stref.


STREFA FORUM
Strefa FORUM to miejsce dyskusji o designie i architekturze. Przez cztery dni scena w pawilonie 3 będzie ośrodkiem interaktywnych spotkań z autorytetami. Na liście prelegentów znajdują się rozpoznawalne w branży nazwiska: Sascha Peters, Karsten Bleymehl, Jan Boelen, Beata Bochińska, czy Vincent Grégoire. Gratką dla architektów i projektantów będą z pewnością referaty trzech gości specjalnych – sław świata designu i architektury: Wolfa D. Priksa, Wernera Aisslingera i Hartmuta Esslingera.

W piątek 27 podczas wydarzenia arena DESIGN zostanie zaprezentowana księga przyszłych trendów w modzie, a także w architekturze, designie i sztuce stworzona przez agencję NELLY RODI. Będzie również okazja do zapoznania z kreacjami zaprojektowanymi przez studentki Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Hanny Michalak. Pokaz odbędzie się w kooperacji z firmą Phillips Lighting Poland.

W ramach cyklu DEMOSTRADA w strefie FORUM pojawi się także tematyka możliwości finansowania nowych inwestycji oraz ochrony patentowej wzornictwa przemysłowego w prawie polskim i unijnym. Szczegółowy program wydarzeń w strefie FORUM znajduje się na stronie
www.arenadesign.pl/pl/forum/program.


GOŚCIE SPECJALNI
Jedną z głównych atrakcji mają być referaty gości specjalnych – Wolfa D. Priksa, Wernera Aisslingera i Hartmuta Esslingera. Będzie także możliwość obejrzenia realizacji gości specjalnych na wystawach, a także zadania pytań i podjęcia dyskusji.

Sylwetki gości specjalnych wydarzenia arena DESIGN:

Wolf D. Prix (Wiedeń, Austria). Współczesny architekt austriacki. Jeden z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w architekturze, obok Zahy Hadid, Franka Gehry’ego i Daniela Libeskinda. Prix eksperymentuje w swoich projektach z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, konsekwentnie dąży do „kontrolowanego chaosu”, zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej.

Od 40 lat pracownia Coop Himmelb(l)au, którą kieruje Prix, projektuje budynki, które wzbudzają skrajne emocje i zdobywają prestiżowe nagrody. Do jej najbardziej znanych realizacji należą: Musee des Confluences w Lyonie, Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, Akron Art Museum w Ohio, Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, wschodni pawilon Museum Groningen w Holandii, BMW Welt w Monachium i Europejski Bank Centralny we Frankfurcie.

W środę 25 maja o godz. 13.00 Prix wygłosi referat pt. „Wybaczcie mi, kiedy całuję niebo”.

Werner Aisslinger (Berlin, Niemcy)- Niemiecki projektant Werner Aisslinger, osiągający sukcesy na polu wzornictwa i architektury, zachwyca wykorzystaniem najnowszych technologii i pomaga wprowadzać nowe materiały i techniki w świat projektowania produktów. Tworzy niesamowite wzory i jest nagradzany na całym świecie - od mediolańskiego Compasso d'Oro po Design Prize Republiki Federalnej Niemiec, Red Dot Award czy FX Award w Wielkiej Brytanii. Autor takich realizacji jak "loftcube", który stał się jednym z najbardziej omawianych, przenośnych projektów domów z segmentów w ciągu ostatnich lat.

Okazja do wysłuchania referatu Wernera Aisslingera pt. „Idee, projekty, podejmowanie ryzyka, przedsiębiorczość, wizje i zrównoważony rozwój” będzie w dniu 25 maja o godz. 14.00.

Hartmut Esslinger (San Francisco, Stany Zjednoczone) - Jeden z najważniejszych niemieckich projektantów wzornictwa przemysłowego ostatnich dziesięcioleci. Założyciel najsłynniejszego na świecie studia projektowego frog design, realizującego prace w zakresie projektowania produktu, cyfrowych nośników informacji, oprogramowania, marki i strategii biznesowej. Dzieki jego nowoczesnym i rewolucyjnym produktom swój sukces zawdzięcza wiele światowych firm. Jego prace można zobaczyć wśród zbiorów Muzuem Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku, Smithsonian Institution oraz Neue Sammlung w Monachium. Laureat wielu nagród m.in. Raymond Loewy Lifetime Achievement Award.

„Wzornictwo strategiczne – kreacja wartości zgodnych z zasadami ekonomicznego, socjalnego i zrównoważonego rozwoju ” to tytuł referatu, który wygłosi Esslinger w dniu 26 maja o godz. 11.00.


STREFA KREATYWNI
Strefa Kreatywni to miejsce prezentacji oferty instytucji i stowarzyszeń, a także twórczości profesjonalistów i przedstawicieli młodego pokolenia twórców. To galeria możliwości, jakie oferują design i architektura. W ramach strefy KREATYWNI odbędą się wystawy specjalne.

WYSTAWY SPECJALNE
Na specjalną uwagę zasługują wystawy gości specjalnych: wystawa fotograficzna najwybitniejszych realizacji architektonicznych COOP HIMMELB(L)AU, będąca jednocześnie dokumentem twórczości gościa specjalnego Wolfa D. Priksa oraz instalacja Wernera Aisslingera pt. „Krzesło z konopi”.

W strefie KREATYWNI będzie można zobaczyć także wystawę mebli Tomasza Augustyniaka, laureata nagrody specjalnej przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w ramach konkursu Dobry Wzór 2010. Jej otwarcie będzie miało miejsce podczas „Koktajlu z designerem” w czwartek 26 maja o godz. 14.45.

Lista wystaw specjalnych obejmuje także: prezentację Alessi – Włoskiej Fabryki Designu, wystawę „Hommage Philip Rosenthal”, wystawa design w gabinetach stomatologicznych organizowana przez magazyn Dobre Wnętrze, wystawę kolekcji Rosenthal – Studio Line oraz wystawę polskiego projektowania graficznego zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Szczegółowe informacje na temat wystaw: www.arenadesign.pl/pl/kreatywniwystawy/
wystawy_specjalne-002.


STREFA EDUKACJA
Do udziału w projekcie arena DESIGN zaproszone zostały wyższe uczelnie, kształcące adeptów wzornictwa przemysłowego i architektury. Strefa Edukacja będzie miejscem ich promocji a także prezentacji dotychczasowych osiągnięć. Wśród obecnych uczelni będzie m.in. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dzięki któremu w trzech często uczęszczanych miejscach Poznania staną na czas trwania areny DESIGN kontenery, we wnętrzu których będzie można odnaleźć esencję ekspozycji arena DESIGN.
Więcej informacji o strefie edukacja: http://www.arenadesign.pl/pl/edukacja/.


STREFA WIEDZA
Strefa Wiedza to przestrzeń przeznaczona dla wydawnictw branżowych, w której można zapoznać się z szeroką gamą czasopism oraz książek na temat wzornictwa przemysłowego i architektury. Ofertę uzupełnią prezentacje najnowszych programów, urządzeń, technologii oraz materiałów specjalistycznych do przygotowania modelu projektowego lub makiety architektonicznej.


STREFA TOP DESIGN
Konkurs TOP DESIGN award, towarzyszący wydarzeniu arena DESIGN, ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań projektowych oraz firm inwestujących w dobre wzornictwo. Do konkursu można było zgłaszać produkty będące w seryjnej produkcji nie dłużej niż dwa lata lub takie, które w roku bieżącym zostaną wdrożone do produkcji.

20 kwietnia odbyły się eliminacje do tegorocznej edycji konkursu. Do drugiego etapu profesjonalne jury nominowało 18 produktów, które najlepiej odzwierciedlają normy współczesnego wzornictwa pod względem walorów estetycznych, innowacyjności, funkcjonalności i jakości wykonania. 25 maja produkty te powalczą o uznanie jury 2. etapu, które wyłoni zwycięzców w siedmiu kategoriach. Zwiedzający będą mogli obejrzeć nominowane produkty na specjalnej wystawie w strefie TOP DESIGN.


KONKURS FUTURE GENERATION
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia arena DESIGN po raz pierwszy nagrodzeni zostaną młodzi twórcy – studenci i absolwenci uczelni wyższych i policealnych o profilu technicznym i artystycznym. Zadaniem uczestników konkursu future generation było opracowanie wizjonerskiej koncepcji dowolnie wybranego, niezrealizowanego do tej pory produktu lub obiektu architektonicznego wokół tematu FORMY PRZYSZŁOŚCI.

W dniu 27 maja odbyło się posiedzenie jury 1. etapu konkursu, które spośród 38 zgłoszonych projektów wyłoniło 11 finalistów. Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem areny DESIGN – 24 maja – specjalistyczne jury wybierze laureatów, którym podczas uroczystej gali w dniu 25 maja zostaną wręczone nagrody: nagroda główna: 25.000,00 PLN brutto, dwa równorzędne wyróżnienia: każde po 5.000,00 PLN brutto oraz nagroda specjalna Marszałka Województwa Wielkopolskiego: ufundowanie udziału w największych targach meblowych na świecie - Salone Internazionale del Mobile 2012 w Mediolanie.


GALA NAGRÓD
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursów TOP DESIGN award i future generation oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas gali, która odbędzie się 25 maja o godz. 19.00 w targowej Iglicy.


STREFA „MIASTO ŻYJE DESIGNEM”
Całe miasto Poznań, również poza terenem Międzynarodowych Targów Poznańskich, ma wg zamierzeń organizatorów celebrować dni designu i architektury.
Księgarnia Bookarest, Cafe Art Rosenthal, Galeria Domino, Galeria Wnętrza, Iker, Ipnotic Concept Store, kino Muza, Galeria Noti, Muzeum Narodowe w Poznaniu, fundacja SPOT., Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu to tylko niektórzy z gospodarzy wydarzeń w ramach akcji Miasto Żyje Designem.

W dniu 28 maja na ulicach Poznania rozegra się także gra miejska o tematyce wzornictwa przemysłowego i architektury.


GRA MIEJSKA „POZnaj DESIGN”
Gry miejskie to nowy rodzaj rozrywki łączący w sobie elementy happeningów ulicznych, gier komputerowych oraz gier typu RPG. 28 maja kilkuosobowe zespoły będą rywalizować między sobą na ulicach miasta, wykonując postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Niezbędne okażą się spryt, zdolności kojarzenia miejsc i faktów oraz umiejętność pracy zespołowej.

W kilku punktach miasta pojawią się łącznicy z olbrzymimi kośćmi do gry, za pomocą których gracze rzutami wyznaczać będą sobie kolejne zadania do wykonania. Wcześniej, w dniach 25 – 27 mają odbędzie się etap wstępny w internecie.

Nagrody
Na zwycięzców czekają nagrody: zaproszenie na koncert Ingolfa Wundera (jednego z laureatów ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego) z okazji jubileuszu 90-lecia MTP oraz nagrody rzeczowe.


TARGI DESIGNU MOODFORM
Wydarzeniu arena DESIGN już po raz drugi towarzyszyć będą Targi Designu moodFORM, których zadaniem jest promocji produktów wyróżniających się innowacyjnością, funkcjonalnością, niebanalną estetyką i najwyższą jakością wykonania.

Ekspozycja moodFORM ma stanowić biznesowe dopełnienie wydarzenia arena DESIGN w formule targowej. Wspólnie tworzyć mają unikatowy w skali naszego regionu Europy kompleks wystaw łączący funkcje biznesowe i edukacyjne, promujący design jako jeden z najistotniejszych czynników innowacji i budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.

Więcej informacji: www.moodform.pl


Współorganizatorami wydarzenia arena DESIGN są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań. Wydarzenie objął honorowym patronatem Minister Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: MTP


REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Drukarnia Chroma przechodzi rebranding
Drukarnia internetowa Chroma prezentuje swoje nowe oblicze.
Międzynarodowy Fotofestiwal: program i zaproszenie do Łodzi
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi już po raz 23. zaprezentuje krajobraz polskiej i światowej fotografii współczesnej. Premiery projektów m.in. Weroniki Gęsickiej i Przemka Dzienisa, gwiazdy międzynarodowej fotografii w opowieściach o transformacji i uwalnianiu, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu – Fotofestiwal ogłosił program blisko trzydziestu wystaw...
CeraVe z reklamowym love-story w SkyShowtime i Tinderze
CeraVe jest jedną z trzech pierwszych marek, które otwierają nowy reklamowy rozdział na rynku globalnych serwisów streamingowych w Polsce. Kampania kremu od CeraVe, utrzymana w konwencji love-story, ruszyła premierowo na SkyShowtime. Komunikacja obejmuje też Tinder, YouTube, TVN Player oraz kino i social media. Za strategię i oprawę mediową akcji odpowiada Wavemaker.
Red Bull z kampanią 3D na nośnikach AMS Digital Indoor
W maju na Digital Indoor od AMS można zobaczyć pierwszą zasięgową kampanię wideo z efektem 3D. Spot przygotowany dla marki Red Bull promuje linię produktów pod hasłem „Summer edition”. Kampania dociera do mieszkańców 20 aglomeracji.
Pepsi i ogromna puszka w centrum Warszawy
W dniach 21-26 maja w samym sercu Warszawy pod Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Emilii Plater można skorzystać z wyjątkowej, immersyjnej atrakcji. Mowa o gigantycznej puszcze, która swoim kształtem oraz designem przypomina znany i kultowy napój gazowany. Fani nietypowych miejskich instalacji mogą przenieść się w zupełnie nowy wymiar dzięki spektakularnym cyfrowym...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764