logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Technologia druku cyfrowego tematem przewodnim Konferencji Poligraficznej 2008

   19.10.2008, przeczytano 1114 razy

Niemal 200 osób z całej Polski wzięło udział w kolejnej Konferencji Poligraficznej zorganizowanej 7 października w warszawskim hotelu Sobieski przez Polską Izbę Druku. Podczas spotkania, przebiegającego pod hasłem „Druk cyfrowy i okolice – nowe technologie, rozwiązania i możliwości”, wygłoszono osiem referatów na tematy związane z szeroko rozumianą technologią druku cyfrowego i jej znaczeniem dla rozwoju współczesnej branży poligraficznej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/technologia-druku-cyfrowego-tematem-przewodnim-konferencji-poligraficznej-2008,8016,artykul.html

Referaty zostały przygotowane przez partnerów merytorycznych Konferencji, wśród których znalazły się firmy: Agfa Graphics Sp. z o.o., Duplo Polska, Heidelberg Polska, Kodak Polska, Konica Minolta Solutions Polska, Papyrus Sp. z o.o. i Xerox Polska.

Referat wprowadzający, autorstwa Germana Sacristana z firmy Kodak’s Graphic Communications Group, był poświęcony ogólnym sprawom związanym z właściwym wdrażaniem technologii druku cyfrowego w przedsiębiorstwie poligraficznym i optymalnego jej wykorzystania dla całego biznesu. Bazując na własnych doświadczeniach prelegent, od wielu lat specjalizujący się we wspieraniu klientów w rozwoju druku cyfrowego w ich firmach, zaprezentował szereg porad i sugestii związanych z odpowiednim wykorzystaniem potencjału, jaki oferuje druk cyfrowy. Wiele miejsca poświęcił działaniom marketingowym oraz technikom sprzedaży nowych produktów, pojawiających się w ofercie drukarń właśnie dzięki nowym możliwościom stwarzanym przez technologię cyfrową.

Jako kolejni głos zabrali Patryk Sienkiewicz i Jan Brzozowski z firmy Papyrus Sp. z o.o. W ich wspólnym referacie, poświęconym przede wszystkim podłożom wykorzystywanym w urządzeniach do druku cyfrowego, zostały omówione takie zagadnienia jak: podział rynku druku cyfrowego i technologii na nim stosowanych, rodzaje mediów stosowanych w druku cyfrowym i ich certyfikacja, przykłady zastosowań tego rodzaju technologii drukowania oraz nowe tendencje w tej dziedzinie.

Maciej Baur z firmy Agfa Graphics Sp. z o.o. wystąpił z kolei z referatem pt. „Zastosowanie najnowszych osiągnięć technologii druku cyfrowego w przemyśle opakowaniowym”. Znalazło się w nim omówienie tej technologii stosowanej przy drukowaniu opakowań i etykiet, ze szczególnym uwzględnieniem inkjetu, będącego – jak stwierdził prelegent – przyszłością tego segmentu produkcji poligraficznej. Uczestnicy konferencji mieli też okazję zapoznać się z próbkami produktów opakowaniowych wykonanych przy użyciu najnowszej generacji maszyn cyfrowych.

Pierwszą część konferencji zakończył referat Mariusza Czepczyńskiego z firmy Heidelberg Polska, który zaprezentował bezstrefowy zespół farbowy jako rozwiązanie dla produkcji akcydensowej i dziełowej w drukarniach tradycyjnych i cyfrowych. Podczas swojego wystąpienia prelegent przedstawił technologię i koncepcję bezstrefowego zespołu farbowego, podał też przykłady drukarń, w których wdrożenie tego rozwiązania pozwoliło na osiągnięcie znaczących korzyści pod względem redukcji makulatury i wzrostu możliwości produkcyjnych.

Po przerwie na lunch jako pierwszy głos zabrał Rainer Kuessel reprezentujący Kodak’s Graphic Communications Group. Tematem jego wystąpienia były najnowsze rozwiązania wysokowydajnych głowic i systemów inkjetowych wykorzystywanych przy personalizacji druków. Prelegent omówił poszczególne rodzaje maszyn bazujących na technologii inkjetowej, media w nich stosowane, a także kompletne rozwiązania produkcyjne, m.in. hybrydowe czy wykorzystujące różne systemy workflow.

Jolanta Trzcińska z firmy Xerox Polska wystąpiła z referatem pt. „Technologie cyfrowe w drukowaniu zabezpieczeń”. Zaprezentowała w nim metody zabezpieczania druków, technologie zabezpieczeń stosowane w druku cyfrowym oraz rynki docelowe, na których takie rozwiązania są w największym stopniu wykorzystywane.

Tomasz Gajkowski z firmy Duplo Polska zapoznał uczestników konferencji z procesami wykończeniowymi w druku cyfrowym i ich optymalizacją. Prelegent przedstawił aktualne tendencje w procesach introligatorskich stosowanych w drukarniach cyfrowych, specyfikę wydruków cyfrowych w odniesieniu do procesów dalszej ich obróbki, a także rozwiązania (m.in. kody kreskowe i format JDF) wpływające na optymalizację działań w dziedzinie cyfrowego postpressu w przedsiębiorstwach poligraficznych.

Jako ostatni głos zabrał Mateusz Woźniak z firmy Konica Minolta Business Solutions Polska, który omówił cykl życia produktu poligraficznego w kontekście synergii druku tradycyjnego i cyfrowego. Wśród poruszanych przez niego zagadnień znalazły się m.in. kwestie personalizacji, druku transakcyjnego (gdzie technologia cyfrowa znajduje coraz częściej zastosowanie) oraz rozwiązań typu web-to-print, pozwalających na zlecanie i zatwierdzanie prac poprzez Internet bądź Intranet.

Bardzo się cieszymy, że nasza tegoroczna konferencja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem branży poligraficznej – powiedziała Wioletta Góral z biura Polskiej Izby Druku. – Po raz kolejny okazało się, że temat druku cyfrowego, pojawiający się jako lajtmotiw wielu wcześniejszych imprez branżowych, wciąż znajduje odbiorców. Chciałabym przy okazji serdecznie podziękować wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w Konferencję Poligraficzną 2008 od strony merytorycznej, jak również naszym sponsorom i partnerom medialnym.

Źródło: Biuro Polskiej Izby Druku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk24h z maszyną cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120
„Wreszcie możemy w pełni oddać kolorystykę naszej barwy firmowej w palecie Pantone 021” – tymi słowami Paweł Grot – prezes zarządu Druk24h podsumowuje niedawną inwestycję w nową, wysokowydajną maszynę cyfrową Fujifilm Revoria Press PC1120. Urządzenie, oferujące druk w trybie CMYK z dwoma kolorami dodatkowymi, w tym różowym, białym i lakierem bezbarwnym, od...
Canon zapowiada udział w targach drupa 2024
Pod hasłem „The Power to Move” firma Canon zaprezentuje na targach drupa 2024 szereg innowacji technologicznych, usług wsparcia, a także różnorodnych koncepcji współpracy z klientami. Pokazom na stoisku Canon będą towarzyszyć zespoły ekspertów, a wszelkie aktywności podejmowane przez firmę w trakcie targów drupa 2024 pomogą zrozumieć jak rozwiązania z obszaru druku...
Koenig & Bauer i CI Flexo na Konferencji Fleksografów
„Gamechanger” – takim mianem określił Paweł Krasowski – Technology Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE) najnowszą maszynę fleksograficzną z oferty tego producenta – XD Pro, podczas swojego wystąpienia w ramach Konferencji Fleksografów. Prezentacja uwzględniała najnowsze rozwiązania technologiczne Koenig & Bauer, bazujące na technice fleksograficznej, skierowane...
Konica Minolta Business Solutions i Autenti ogłaszają strategiczne partnerstwo, mające na celu przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. To istotny krok w kierunku przyszłości przetwarzania dokumentów.
Stora Enso obniża emisję CO2 związaną z transportem
Stora Enso poinformowała, że jeden z jej klientów – firma Lesjofors - podjęła stosowne działania związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla, wchodzących w tzw. zakres 3 (Scope 3). Obecnie - zamawiane przez nią, gotowe produkty dostarczane przez Stora Enso - są transportowane w samochodach elektrycznych, co – jak podaje firma – ma zredukować emisję CO2...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764