logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Telegram niczym magnes przyciąga cyberprzestępców

  PR 06.10.2021, przeczytano 447 razy

Telegram cieszy się coraz większą popularnością, w sierpniu z komunikatora korzystało ponad pół miliona aktywnych użytkowników. Jednak eksperci od bezpieczeństwa zwracają uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą używanie tej aplikacji.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/telegram-niczym-magnes-przyciaga-cyberprzestepcow,393275,artykul.html

Telegram jeszcze do niedawna był na ustach wszystkich Polaków za sprawą cyberataku na pocztę e-mail oraz media społecznościowe ministra Michała Dworczyka. Choć komunikator szybko zyskuje nowych zwolenników, jest poddany ostrej krytyce. Pewien czas temu „Der Spiegel” napisał, że to „prawdopodobnie najbardziej niebezpieczny komunikator na świecie”. Tym razem na alarm biją dziennik Financial Times oraz Cyberint - firma zajmująca się analizą cyberzagrożeń. Wspólne dochodzenie przeprowadzone przez wymienione podmioty ujawniło ponad 100 proc. wzrost wykorzystania komunikatora przez cyberprzestępców. Telegram można skonfigurować na urządzeniu mobilnym lub stacjonarnym. Komunikator zapewnia pełne szyfrowanie i pozwala użytkownikom dołączać do grup liczących 200 tys. członków.

-  Szyfrowanie wiadomości w połączeniu z luźnym moderowaniem treści przez firmę, która ją obsługuje, sprawiło, że aplikacja stała się lepszą opcją dla cyberprzestępców do prowadzenia nielegalnej działalności niż tak zwana ciemna sieć. Cyberprzestępcy wykorzystują Telegram do udostępniana, sprzedawania i kupowania wyciekających danych oraz narzędzi hakerskich. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Według Cyberint liczba popularnych terminów hakerskich, takich jak „Email:pass” i „combo” wzrosła w ciągu ostatniego roku czterokrotnie. Na przykład hakerzy wykorzystali publiczny kanał Telegram o nazwie „combolist”, który obejmował ponad 47 000 subskrybentów, aby udostępnić setki tysięcy ujawnionych nazw użytkowników i haseł. Ponadto jeden z wpisów zatytułowany „Combo List Gaming HQ” zawierał 300 000 e-maili i haseł, co sugeruje, że można je wykorzystać do hakowania platform gier wideo, takich jak Minecraft, Origin czy Uplay.

Telegram usunął kanał po tym, jak skontaktowali się z nim dziennikarze Financial Times w celu skomentowania niebezpiecznych zjawisk mających miejsce na platformie. Co ciekawe, wycieki haseł stanowią tylko niewielką część incydentów. Cyberprzestępcy sprzedają również dane finansowe, takie jak numery kart kredytowych, konta bankowe i dane uwierzytelniające witryny czy kopie paszportów.

Właściciele Telegrama poinformowali, że ​​realizują politykę usuwania danych osobowych udostępnionych bez zgody i każdego dnia profesjonalni moderatorzy usuwają ponad 10 000 społeczności za naruszenie warunków korzystania z usługi.

Źródło: MARKEN

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Raport „O tym się mówi”: W sierpniu najczęściej cytowano materiał Faktów TVN
Sierpniowy ranking „O tym się mówi” otwiera materiał Marka Nowickiego, który ukazał się w Faktach TVN. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Cykliczne zestawienie powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Multikino jako pierwszy operator w 1998 roku uruchomił w Polsce multipleks. Już 25 lat wyświetla na wielkich kinowych ekranach najlepsze filmy – zaczynając od blockbusterów, przez rodzime produkcje i filmy familijne a kończąc na festiwalowych premierach.
Piotr Sworakowski w Radiu Pogoda
Piotr Sworakowski dołączy do zespołu Radia Pogoda. Od 25 września będzie gospodarzem programu "Radio Pogoda - Najpiękniejsze melodie" emitowanym między 10:00 a 15:00 od poniedziałku do piątku oraz innych, okazjonalnych audycji stacji.
Ruszyło Radio Onet na wybory oraz specjalny wyborczy newsletter Onetu
Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych, codzienny newsletter wyborczy, a wkrótce także test Latarnika Wyborczego, to najnowsze propozycje z bogatej oferty serwisu Onetu poświęconego nadchodzącym wyborom parlamentarnym.
Kolejne informacje z badania „Słuchacz podcastów w Polsce 2022”
Prawie co trzeci internauta w Polsce słucha podcastów – ich zasięg miesięczny w 2022 r. wyniósł ponad 31%, a już co piąty (21,2%) polski użytkownik sieci włącza podcasty minimum raz w tygodniu. Co ważne z punktu widzenia reklamodawców, słuchacze podcastów w Polsce to dojrzali i świadomi konsumenci, którzy chętnie czerpią wiedzę z audycji...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764