logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Telekomy i retail ponownie na czele największych marek w TV

  PR 04.08.2016, przeczytano 781 razy
ilustracjastrzałka

Największymi reklamodawcami telewizyjnymi w 1. półroczu 2016 byli Orange, Lidl oraz Play, najwyższe wzrosty zanotowały Biedronka oraz T-Mobile. Lider analogicznego zestawienia w 2015 roku ustąpił tym razem aż 3 markom – wynika z analizy domu mediowego Codemedia.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/telekomy-i-retail-ponownie-na-czele-najwiekszych-marek-w-tv,29508,artykul.html

Niekwestionowanym liderem minionego półrocza został Lidl (29 079), wyprzedzając zeszłorocznego zwycięzcę – Orange, który w bieżącym roku znacznie obniżył swoją aktywność telewizyjną (spadek z 37 165 do 24 055) i może stanąć na podium w kategorii największy spadek. Z rankingu wypadł Kaufland.

Największe wzrosty aktywności reklamowej w telewizji zanotowały Biedronka (85%) oraz T-Mobile.  Można było się tego spodziewać śledząc zaangażowanie odbu marek w Euro 2016 (Biedronka dodatkowo jest Oficjalnym Sponsorem Piłkarskiej Reprezentacji Polski.) – To są jedyne marki, których aktywność związana z EURO znacząco wpłynęła na ich pozycję w rankingu. Ciekawe, czy w drugiej połowie roku ich aktywność będzie w związku z tym mniejsza. Wydaje się, że są to marki, które nie będę mogły sobie na to pozwolić.- mówi Bartosz Zientek, Group Account Director Codemedia.
 
Na uwagę zasługuje także fakt, że grupa powyżej 10 000 GRP po pierwszym półroczu powiększyła się o 5 marek i co ważne nie są to marki związane z EURO. – Francuski  turniej to „zaledwie” niecały miesiąc z półrocznej aktywności. Dlatego nie miało to aż tak wielkiego wpływu na skład tego zestawienia. Poza tym większość z tych marek, które były bezpośrednio związane z turniejem skupiło się tylko na tej właśnie aktywności. Np. Calsberg w okresie trwania turnieju (10.06-10.07) wygenerował mniej GRP niż Lech, czy Tyskie, i to przy użyciu wyłącznie spotów sponsoringowych. – dodaje Bartosz Zientek.

Warto zauważyć, że w rankingu nie pojawiła się żadna marka największego obecnie reklamodawcy na rynku, czyli firmy Aflofarm. Wynika to jednak z bardzo szerokiego portfolio marek tej firmy. Podobnie wygląda sytuacja firm farmaceutycznych oraz producentów dóbr FMCG. Dlatego w zestawieniu nie mamy również produktów takich firm jak np. US Pharmacia, Nestle, czy Reckitt Benckiser.

Analiza została przeprowadzona na grupie wszystkich odbiorców powyżej 4 roku życia, a nie na grupie komercyjnej (16-49 lat), która mogłaby wypaczyć wyniki marek kierujących swoją komunikację do grup poza tym zakresem wiekowym (np. produkty dla dzieci lub dla seniorów).

Źródło: Codemedia

codemedia.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
KRRiT: Sygnał Radia Maryja zakłócano z Rosji
Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764