logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tetra Pak wprowadza pierwsze zakrętki przytwierdzone do opakowań kartonowych

  PR 04.07.2022, przeczytano 796 razy
ilustracjastrzałka

Łącząc siły z wiodącymi producentami napojów, Tetra Pak wprowadza zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowań kartonowych. Pięć nowych systemów zamknięć jest obecnie wdrażanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich[1], Hiszpanii i Niemczech. Zmiana dotyczy różnych kategorii produktowych i jest wprowadzana po raz pierwszy w tych regionach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tetra-pak-wprowadza-pierwsze-zakretki-przytwierdzone-do-opakowan-kartonowych,396483,artykul.html

Stanowi to istotny przełom w długoterminowych działaniach firmy, które mają na celu projektowanie opakowań z myślą o skutecznym recyklingu. Ten krok, będący częścią szerszej strategii, może umożliwić europejskim producentom zrealizowanie przed czasem założeń dyrektywy dotyczącej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (Single Use Plastics; SUP), wchodzącej w życie w 2024 r[2].

Zakrętki tego typu odgrywają istotną rolę w zapobieganiu śmieceniu, ponieważ pozostają do końca na stałe połączone z opakowaniem. Mogą też pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego kartonu, jeśli producenci żywności zdecydują się na wybór opcji plant-based, wykonanej z polimerów pochodzących z odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej. Daje to możliwość zwiększenia udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Ponadto większość nowych rozwiązań dostępnych w asortymencie Tetra Pak cechuje się zmniejszoną zawartością plastiku (od 7 do 15%)[3].

Lyndsey Loyden-Edwards, Dyrektor Zarządzająca Tetra Pak w Polsce, komentuje: - Cieszy nas to, że dostarczamy wielu klientom rozwiązań w zakresie przytwierdzonych zakrętek, dzięki czemu mogą oni realizować swoje cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zrozumienie potrzeb klientów i badania konsumenckie na wielu rynkach[4] pozwoliły nam zaprojektować systemy zamknięć wygodne dla użytkowników. Nowe zakrętki można łatwo otwierać i zamykać w celu późniejszego spożycia produktu, a optymalnie dobrane średnice usprawniają nalewanie oraz picie.

Polski rynek jest jednym z pierwszych, na których dostępne jest nowe rozwiązanie Tetra Pak. Producent soków oraz napojów firma Sokpol wprowadził właśnie na sklepowe półki nektary Grand w opakowaniu Tetra Prisma Aseptic 1000 Square z przytwierdzonym zamknięciem HeliCap 26 Pro.

- O wyborze Tetra Pak jako firmy pomagającej nam wdrożyć nowe rozwiązanie w zakresie zakrętek, zdecydowało między innymi to, że firma ta poczyniła liczne inwestycje mające na celu opracowanie nowych systemów zamknięć dla całego asortymentu opakowań. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie planety przy jednoczesnym zwiększeniu udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Dowodzi to, że mamy wspólne cele – zależy nam na tym, by chronić ukryty wewnątrz opakowania produkt, ale także planetę. – mówi Jerzy Urbański, Wiceprezes Zarządu firmy Sokpol.

Innowacja obejmuje pięć nowych rozwiązań – do końca 2022 roku Tetra Pak wyposaży w nie około 300 linii produkcyjnych w Europie. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga od branży wielu zmian, a wdrożenie ich przed czasem pozwoli przyspieszyć osiągnięcie celów, jakimi są gospodarka cyrkularna i kluczowe dla Tetra Pak stworzenie opakowania neutralnego klimatycznie.

- Inwestujemy łącznie około 400 milionów euro w opracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie mocowanych zakrętek. W naszym zakładzie w Châteaubriant we Francji zainwestowaliśmy w zeszłym roku 100 milionów euro w przyspieszenie ich produkcji. Spodziewamy się sprzedać ponad 1,5 miliarda opakowań z nowymi systemami zamknięć do końca roku. – dodaje Lyndsey Loyden-Edwards.

Tetra Pak dokonuje również znaczących inwestycji w usprawnienie produkcji u klientów. Nowe, wysokiej jakości zautomatyzowane linie produkcyjne Tetra Pak do przytwierdzonych zakrętek korzystają z technologii sztucznej inteligencji w celu zwiększania wydajności.

Źródło: Tetra Pak

Dodatkowe informacje:

[1] Litwa, Łotwa i Estonia.
[2] Głównym celem dyrektywy 2019/904, jako integralnej części rozleglejszego podejścia określonego w Strategii na rzecz tworzyw sztucznych oraz ważnego elementu Planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie wpływu na środowisko morskie odpadów z artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wdrożenie tej dyrektywy do prawodawstwa krajowego państw UE doprowadzi między innymi do zakazu stosowania wybranych produktów na rynku, jeśli dostępne są przystępne cenowo produkty alternatywne. Producenci napojów, detaliści i wytwórcy w UE, jak również importerzy, mają obowiązek do lipca 2024 r. wdrożyć mocowane zakrętki i wieczka – zaprojektowane tak, aby pozostawały przymocowane do pojemników.
[3] W porównaniu z zakrętkami w asortymencie Tetra Pak, które nie są przymocowane do opakowań.
[4] W latach 2019–2022 Tetra Pak prowadziła różne badania zachowań klientów i akceptacji przez nich mocowanych zakrętek w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwecji i Polsce.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Heidelberg pewny perspektyw finansowej 2024/2025
Udane zakończenie roku finansowego 2023/2024 sprawiło, że Heidelberger Druckmaschinen AG (HEIDELBERG) osiągnął swoje cele. Zgodnie z planem sprzedaż pozostała stabilna na poziomie około 2,4 mld euro (w poprzednim roku: 2,435 mld euro). Osiągnieto też skorygowaną marżę EBITDA na poziomie 7,2%. Po bardzo udanym występie na...
Reorganizacja zarządzania w Koenig & Bauer Digital & Webfed
Trzyosobowy zespół zarządzający kontynuuje reorganizację portfolio produktów w segmencie Digital & Webfed.
Stora Enso i Altris planują „najbardziej proekologiczną baterię na świecie”
Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy ze szwedzką firmą Altris, specjalizującą się w produkcji baterii sodowo-jonowych. Celem, jak podają partnerzy przedsięwzięcia, jest rozwijanie i komercjalizacja łańcucha dostaw dedykowanego proekologicznym bateriom, obejmującego cały kontynent europejski. W ramach wspólnego projektu stworzony przez Stora Enso...
drupa 2024: Sun Chemical proekologicznie dla branży opakowań
Firma Sun Chemical, pomimo braku własnego stoiska, aktywnie włączyła się w różne inicjatywy podczas zakończonych niedawno targów drupa 2024. Większość z nich realizowała z kluczowymi partnerami biznesowymi, koncentrując się na rynku opakowań. Sun Chemical skupił się na aspektach proekologicznych, bazując i czerpiąc ze swoich wieloletnich doświadczeń...
drupa 2024: Konica Minolta świętuje ponad 200 sprzedanych maszyn
Olbrzymie zainteresowanie branży, silne partnerstwa biznesowe z klientami oraz prestiżowa nagroda – to wszystko przyczyniło się do sukcesu lidera transformacji cyfrowej Konica Minolta na targach drupa 2024.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764