logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tetra Pak wprowadza pierwsze zakrętki przytwierdzone do opakowań kartonowych

  PR 04.07.2022, przeczytano 337 razy
ilustracjastrzałka

Łącząc siły z wiodącymi producentami napojów, Tetra Pak wprowadza zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowań kartonowych. Pięć nowych systemów zamknięć jest obecnie wdrażanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich[1], Hiszpanii i Niemczech. Zmiana dotyczy różnych kategorii produktowych i jest wprowadzana po raz pierwszy w tych regionach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tetra-pak-wprowadza-pierwsze-zakretki-przytwierdzone-do-opakowan-kartonowych,396483,artykul.html

Stanowi to istotny przełom w długoterminowych działaniach firmy, które mają na celu projektowanie opakowań z myślą o skutecznym recyklingu. Ten krok, będący częścią szerszej strategii, może umożliwić europejskim producentom zrealizowanie przed czasem założeń dyrektywy dotyczącej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (Single Use Plastics; SUP), wchodzącej w życie w 2024 r[2].

Zakrętki tego typu odgrywają istotną rolę w zapobieganiu śmieceniu, ponieważ pozostają do końca na stałe połączone z opakowaniem. Mogą też pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego kartonu, jeśli producenci żywności zdecydują się na wybór opcji plant-based, wykonanej z polimerów pochodzących z odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej. Daje to możliwość zwiększenia udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Ponadto większość nowych rozwiązań dostępnych w asortymencie Tetra Pak cechuje się zmniejszoną zawartością plastiku (od 7 do 15%)[3].

Lyndsey Loyden-Edwards, Dyrektor Zarządzająca Tetra Pak w Polsce, komentuje: - Cieszy nas to, że dostarczamy wielu klientom rozwiązań w zakresie przytwierdzonych zakrętek, dzięki czemu mogą oni realizować swoje cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zrozumienie potrzeb klientów i badania konsumenckie na wielu rynkach[4] pozwoliły nam zaprojektować systemy zamknięć wygodne dla użytkowników. Nowe zakrętki można łatwo otwierać i zamykać w celu późniejszego spożycia produktu, a optymalnie dobrane średnice usprawniają nalewanie oraz picie.

Polski rynek jest jednym z pierwszych, na których dostępne jest nowe rozwiązanie Tetra Pak. Producent soków oraz napojów firma Sokpol wprowadził właśnie na sklepowe półki nektary Grand w opakowaniu Tetra Prisma Aseptic 1000 Square z przytwierdzonym zamknięciem HeliCap 26 Pro.

- O wyborze Tetra Pak jako firmy pomagającej nam wdrożyć nowe rozwiązanie w zakresie zakrętek, zdecydowało między innymi to, że firma ta poczyniła liczne inwestycje mające na celu opracowanie nowych systemów zamknięć dla całego asortymentu opakowań. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie planety przy jednoczesnym zwiększeniu udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Dowodzi to, że mamy wspólne cele – zależy nam na tym, by chronić ukryty wewnątrz opakowania produkt, ale także planetę. – mówi Jerzy Urbański, Wiceprezes Zarządu firmy Sokpol.

Innowacja obejmuje pięć nowych rozwiązań – do końca 2022 roku Tetra Pak wyposaży w nie około 300 linii produkcyjnych w Europie. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga od branży wielu zmian, a wdrożenie ich przed czasem pozwoli przyspieszyć osiągnięcie celów, jakimi są gospodarka cyrkularna i kluczowe dla Tetra Pak stworzenie opakowania neutralnego klimatycznie.

- Inwestujemy łącznie około 400 milionów euro w opracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie mocowanych zakrętek. W naszym zakładzie w Châteaubriant we Francji zainwestowaliśmy w zeszłym roku 100 milionów euro w przyspieszenie ich produkcji. Spodziewamy się sprzedać ponad 1,5 miliarda opakowań z nowymi systemami zamknięć do końca roku. – dodaje Lyndsey Loyden-Edwards.

Tetra Pak dokonuje również znaczących inwestycji w usprawnienie produkcji u klientów. Nowe, wysokiej jakości zautomatyzowane linie produkcyjne Tetra Pak do przytwierdzonych zakrętek korzystają z technologii sztucznej inteligencji w celu zwiększania wydajności.

Źródło: Tetra Pak

Dodatkowe informacje:

[1] Litwa, Łotwa i Estonia.
[2] Głównym celem dyrektywy 2019/904, jako integralnej części rozleglejszego podejścia określonego w Strategii na rzecz tworzyw sztucznych oraz ważnego elementu Planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie wpływu na środowisko morskie odpadów z artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wdrożenie tej dyrektywy do prawodawstwa krajowego państw UE doprowadzi między innymi do zakazu stosowania wybranych produktów na rynku, jeśli dostępne są przystępne cenowo produkty alternatywne. Producenci napojów, detaliści i wytwórcy w UE, jak również importerzy, mają obowiązek do lipca 2024 r. wdrożyć mocowane zakrętki i wieczka – zaprojektowane tak, aby pozostawały przymocowane do pojemników.
[3] W porównaniu z zakrętkami w asortymencie Tetra Pak, które nie są przymocowane do opakowań.
[4] W latach 2019–2022 Tetra Pak prowadziła różne badania zachowań klientów i akceptacji przez nich mocowanych zakrętek w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwecji i Polsce.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Adam Zindulski – założyciel firmy Zinart odchodzi na emeryturę
Z początkiem lipca br. w firmie Zinart, obchodzącej w tym roku 30-lecie działalności w branży poligraficznej, zaszły strategiczne zmiany. Adam Zindulski - jej założyciel i do niedawna prezes zarządu przeszedł na emeryturę, przekazując stery przedsiębiorstwa młodszym kolegom – Pawłowi Trzeciakowi (nowemu prezesowi) oraz Grzegorzowi Śleziakowi i Jackowi Moziole,...
Wyniki finansowe Stora Enso za 2. kwartał 2022
Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 1. kwartał br. oraz za całe pierwsze półrocze 2022 r. W ujęciu rok do roku koncern odnotował w nim wzrosty: przychodów ze sprzedaży o 18% (wyniosły one 3,054 mld euro), zysku operacyjnego EBIT o 39% (który zamknął się kwotą 505 mln euro) oraz zysku operacyjnego IFRS do 399 mln euro. Przychody ze sprzedaży w 1. półroczu 2022...
Drukexpress.pl wycina na ploterze Sinajet
Grafmasz zainstalował kolejny ploter Sinajet, tym razem w formacie arkusza 720x500 mm. Wdrożenie nastąpiło w Drukexpress.pl - wrocławskiej drukarni internetowej, która specjalizuje się w druku cyfrowym. Firma obecna jest na rynku poligraficznym od maja 2004.
DTG/DTF: webinar wakacyjny Polyprint
Akonda Tex po raz kolejny zaprasza na webinar, dotyczący rozwinięcia biznesu o zadruk odzieży DTG/DTF z Polyprint. W najbliższy czwartek 11.08 o godzinie 12.00, tym razem w wakacyjnej atmosferze i wakacyjnym anturażu będzie można dowiedzieć się wszystkiego o druku DTG i DTF, co można produkować przy wykorzystaniu tych rozwiązań oraz czego potrzeba, żeby rozpocząć...
Firma Koenig & Bauer uniezależnia się od gazu pochodzącego z rurociągów
W obliczu grożącego niedoboru gazu firma Koenig & Bauer w ostatnich miesiącach pracowała intensywnie nad uniezależnieniem się od gazu pochodzącego z rurociągów. Dzięki temu od końca lipca 2022 roku gaz technologiczny, który wcześniej był niezbędny do prowadzenia procesów produkcyjnych, może zostać całkowicie zastąpiony. W największych zakładach...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764