Projekt TEFI, czyli The Eastern Frontier Initiative stworzyli pod koniec 2023 r. czołowi wydawcy z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii, wśród których znalazły się “Wyborcza", SME, 444.hu i PressOne oraz holenderski portal śledczy Bellingcat. Celem konsorcjum, współzałożonego przez Komisję Europejską, jest regionalny sojusz dziennikarski skupiający się na wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem w regionie. Materiały tworzone w ramach inicjatywy pozwolą milionom odbiorców oraz międzynarodowym analitykom i specjalistom ds. bezpieczeństwa lepiej zrozumieć perspektywę Europy Środkowo-Wschodniej na tę kwestię.
Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie od czasu upadku w 1989 r. muru berlińskiego, które zmieniło geopolityczny status quo i wstrząsnęło światową gospodarką. Wydawcy uczestniczący w projekcie uznali, że ich misją powinno być teraz wyjaśnianie czytelnikom bieżącej sytuacji w szerszym kontekście i zwiększanie świadomości na temat zagrożeń, przed którymi stoi Europa Środkowo-Wschodnia. Dlatego postanowili także poprawiać swoje umiejętności w zakresie OSINT (open source intelligence), wykorzystując doświadczenia i know-how specjalistów z Bellingcat.
Bezpieczeństwo to zagadnienie wielowymiarowe. Oprócz tego narodowego ważne są również: dostęp do zasobów naturalnych i energii, kwestie środowiskowe i gospodarcze, cyberbezpieczeństwo oraz indywidualne przygotowanie obywateli Europy. Tym właśnie tematom będą poświęcone publikacje na stronie Eastern Frontier , nad którymi pracuje zespół ponad 20 dziennikarzy z redakcji z czterech krajów oraz wielu znanych międzynarodowych ekspertów.
Od 18 kwietnia br. na anglojęzycznej stronie Eastern Frontier ukazują się wszystkie publikacje związane z projektem oraz artykuły w 5 językach członków konsorcjum.
Na stronie można już przeczytać m.in. dwie rozmowy otwierające cykl specjalnych wywiadów TEFI: z Adiną Valean, komisarz UE ds. transportu o tym, czy Europa jest przygotowana na szerszy konflikt zbrojny na swoim terytorium oraz z Christophem Heusgenem, przewodniczącym Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – o tym, na czym polega i jak obecnie wygląda system europejskiego bezpieczeństwa.
O tym, dlaczego “Wyborcza” zaangażowała się w ten projekt, pisze Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „Wyborczej" w tekście “Nad Europą zawisło widmo wojny” .
The Eastern Frontier Initiative jest w 80 proc. współfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu partnerskiego NEWS-Journalism. Dotacja na wszystkie działania i uczestników łącznie wynosi 1 076 718 EUR w 24-miesięcznym okresie trwania projektu. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). UE i EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Źródło: Agora S.A.