logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Think Tank PE: wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim

  PR 24.06.2022, przeczytano 263 razy

Unijne prawa i wolności oraz wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja praw i zasad cyfrowych ma też promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej - podkreślono w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/think-tank-pe%3A-wartosci-europejskie-powinny-byc-respektowane-w-internecie-w-taki-sam-sposob%2C-jak-poza-nim,396372,artykul.html

W nowym raporcie Think Tank Parlamentu Europejskiego przyjrzał się projektowi europejskiej deklaracji praw i zasad cyfrowych. Jak wyjaśniono, dokument ten ma służyć jako "nadrzędne ramy odniesienia dla transformacji cyfrowej". "Deklaracja praw i zasad cyfrowych składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym z nich, pt. +Ukierunkowanie transformacji cyfrowej na człowieka+, uwypuklono kwestię cyfrowego humanizmu, czyli przeciwieństwa wobec podejścia zorientowanego na rynek. Ogólną zasadą jest to, że unijne prawa i wolności, a także wartości europejskie, powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja będzie także promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej" – podkreślono.

Rozdział drugi – czytamy – ma na celu "promowanie solidarności i włączenia społecznego". "Transformacja cyfrowa powinna przynieść korzyści wszystkim Europejczykom. Wszyscy uczestnicy rynku (w tym platformy) muszą wziąć na siebie odpowiedzialność społeczną, partycypując w kosztach dóbr publicznych, usług i infrastruktury. Jeśli chodzi o łączność, w deklaracji wspomniano o dostępie dla wszystkich do szybkiej łączności po przystępnych cenach. Ponadto cele Komisji do 2030 r. obejmują 100 proc. pokrycie terenów zaludnionych siecią 5G. W niniejszym rozdziale podkreślono ponadto znaczenie zapewnienia neutralności sieci oraz promowania edukacji i umiejętności cyfrowych, w przypadku których Komisja wyznaczyła cel 80 proc. populacji do 2030 r." – podano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w kolejnym rozdziale - prezentującym zasady związane ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence - AI) – zapisano, że technologie te nie mogą prowadzić do dyskryminacji opartej na selekcji danych. "Wolność wyboru odnosi się także do korzystania z usług w bezpiecznym i uczciwym środowisku internetowym, tak aby użytkownicy byli chronieni przed nielegalnymi i szkodliwymi treściami. Przejrzystość AI została już uwzględniona w proponowanej ustawie o AI, a obowiązki platform zostały uwzględnione w proponowanej ustawie o usługach cyfrowych i ustawie o rynkach cyfrowych" – przypomnieli.

Udział w cyfrowej przestrzeni publicznej – zaznaczyli autorzy raportu - to temat czwartego rozdziału. "Można go zapewnić, umożliwiając dostęp do zróżnicowanego, godnego zaufania i wielojęzycznego środowiska internetowego, tak aby debata publiczna była otwarta i aby każdy mógł w niej uczestniczyć. Wolność wypowiedzi jest ważnym elementem debaty publicznej i powinna być chroniona przed cenzurą. Świadome uczestnictwo wiąże się także z wiedzą na temat własności usług, w których bardzo duże platformy internetowe odgrywają istotną rolę w kierowaniu debatą publiczną" – wskazali.

Według ekspertów, "istotnym elementem praw cyfrowych jest bezpieczne i chronione środowisko internetowe oraz upodmiotowienie użytkowników, które opisano w piątym rozdziale projektu deklaracji". "Ludzie powinni być chronieni przed atakami cybernetycznymi i naruszeniami danych oraz mieć kontrolę nad swoimi danymi osobowymi w sieci. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, które powinny mieć możliwość dokonywania bezpiecznych i świadomych wyborów w sieci. Obejmuje to środowisko cyfrowe odpowiednie do wieku oraz ochronę przed szkodliwymi i nielegalnymi treściami" – stwierdzili.

Dodali, że deklarację zamyka rozdział "poświęcony zrównoważoności, w którym wzywa się do projektowania usług i produktów cyfrowych w sposób odpowiedzialny społecznie". "Prócz tego deklaracja przewiduje jasne i łatwo dostępne informacje na temat wpływu na środowisko i zużycia energii, co mogłoby wnieść pozytywny wkład w ochronę klimatu. Nowe technologie powinny sprzyjać gospodarce cyrkularnej i bardziej efektywnemu zarządzaniu zasobami. Urządzenia cyfrowe powinny być projektowane tak, by minimalizować ich wpływ na środowisko. Ten aspekt został już przedstawiony w inicjatywach Zielonego Ładu" – napisali.

W analizie poinformowano też, że projekt deklaracji omówiło dziewięć komisji w PE, a poprawiony przez nie tekst "kładzie znacznie większy nacisk na prawa pracowników, uwzględnianie problematyki płci oraz małe i średnie przedsiębiorstwa". "Ponadto komisje wyraźnie odnoszą się do kwestii wolności mediów, zakazu cenzury i masowej inwigilacji, a także zwiększenia kontroli użytkowników nad własnymi danymi osobowymi i zasadą zrównoważonego rozwoju. Zmieniona wersja projektu zawierająca poprawki Parlamentu będzie teraz przedmiotem negocjacji z Radą i Komisją. Oczekuje się, że po osiągnięciu porozumienia ostateczny tekst zostanie podpisany w późniejszym terminie w 2022 r." – podsumowano.

Źródło: EuroPAP News

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
KRRiT: Sygnał Radia Maryja zakłócano z Rosji
Sekretarz Wykonawczy IGO EUTELSAT informuje Przewodniczącego KRRiT:
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764