logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Think Tank PE: wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim

  PR 24.06.2022, przeczytano 134 razy

Unijne prawa i wolności oraz wartości europejskie powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja praw i zasad cyfrowych ma też promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej - podkreślono w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/think-tank-pe%3A-wartosci-europejskie-powinny-byc-respektowane-w-internecie-w-taki-sam-sposob%2C-jak-poza-nim,396372,artykul.html

W nowym raporcie Think Tank Parlamentu Europejskiego przyjrzał się projektowi europejskiej deklaracji praw i zasad cyfrowych. Jak wyjaśniono, dokument ten ma służyć jako "nadrzędne ramy odniesienia dla transformacji cyfrowej". "Deklaracja praw i zasad cyfrowych składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym z nich, pt. +Ukierunkowanie transformacji cyfrowej na człowieka+, uwypuklono kwestię cyfrowego humanizmu, czyli przeciwieństwa wobec podejścia zorientowanego na rynek. Ogólną zasadą jest to, że unijne prawa i wolności, a także wartości europejskie, powinny być respektowane w internecie w taki sam sposób, jak poza nim. Proponowana deklaracja będzie także promować europejskie podejście do transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej" – podkreślono.

Rozdział drugi – czytamy – ma na celu "promowanie solidarności i włączenia społecznego". "Transformacja cyfrowa powinna przynieść korzyści wszystkim Europejczykom. Wszyscy uczestnicy rynku (w tym platformy) muszą wziąć na siebie odpowiedzialność społeczną, partycypując w kosztach dóbr publicznych, usług i infrastruktury. Jeśli chodzi o łączność, w deklaracji wspomniano o dostępie dla wszystkich do szybkiej łączności po przystępnych cenach. Ponadto cele Komisji do 2030 r. obejmują 100 proc. pokrycie terenów zaludnionych siecią 5G. W niniejszym rozdziale podkreślono ponadto znaczenie zapewnienia neutralności sieci oraz promowania edukacji i umiejętności cyfrowych, w przypadku których Komisja wyznaczyła cel 80 proc. populacji do 2030 r." – podano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w kolejnym rozdziale - prezentującym zasady związane ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence - AI) – zapisano, że technologie te nie mogą prowadzić do dyskryminacji opartej na selekcji danych. "Wolność wyboru odnosi się także do korzystania z usług w bezpiecznym i uczciwym środowisku internetowym, tak aby użytkownicy byli chronieni przed nielegalnymi i szkodliwymi treściami. Przejrzystość AI została już uwzględniona w proponowanej ustawie o AI, a obowiązki platform zostały uwzględnione w proponowanej ustawie o usługach cyfrowych i ustawie o rynkach cyfrowych" – przypomnieli.

Udział w cyfrowej przestrzeni publicznej – zaznaczyli autorzy raportu - to temat czwartego rozdziału. "Można go zapewnić, umożliwiając dostęp do zróżnicowanego, godnego zaufania i wielojęzycznego środowiska internetowego, tak aby debata publiczna była otwarta i aby każdy mógł w niej uczestniczyć. Wolność wypowiedzi jest ważnym elementem debaty publicznej i powinna być chroniona przed cenzurą. Świadome uczestnictwo wiąże się także z wiedzą na temat własności usług, w których bardzo duże platformy internetowe odgrywają istotną rolę w kierowaniu debatą publiczną" – wskazali.

Według ekspertów, "istotnym elementem praw cyfrowych jest bezpieczne i chronione środowisko internetowe oraz upodmiotowienie użytkowników, które opisano w piątym rozdziale projektu deklaracji". "Ludzie powinni być chronieni przed atakami cybernetycznymi i naruszeniami danych oraz mieć kontrolę nad swoimi danymi osobowymi w sieci. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, które powinny mieć możliwość dokonywania bezpiecznych i świadomych wyborów w sieci. Obejmuje to środowisko cyfrowe odpowiednie do wieku oraz ochronę przed szkodliwymi i nielegalnymi treściami" – stwierdzili.

Dodali, że deklarację zamyka rozdział "poświęcony zrównoważoności, w którym wzywa się do projektowania usług i produktów cyfrowych w sposób odpowiedzialny społecznie". "Prócz tego deklaracja przewiduje jasne i łatwo dostępne informacje na temat wpływu na środowisko i zużycia energii, co mogłoby wnieść pozytywny wkład w ochronę klimatu. Nowe technologie powinny sprzyjać gospodarce cyrkularnej i bardziej efektywnemu zarządzaniu zasobami. Urządzenia cyfrowe powinny być projektowane tak, by minimalizować ich wpływ na środowisko. Ten aspekt został już przedstawiony w inicjatywach Zielonego Ładu" – napisali.

W analizie poinformowano też, że projekt deklaracji omówiło dziewięć komisji w PE, a poprawiony przez nie tekst "kładzie znacznie większy nacisk na prawa pracowników, uwzględnianie problematyki płci oraz małe i średnie przedsiębiorstwa". "Ponadto komisje wyraźnie odnoszą się do kwestii wolności mediów, zakazu cenzury i masowej inwigilacji, a także zwiększenia kontroli użytkowników nad własnymi danymi osobowymi i zasadą zrównoważonego rozwoju. Zmieniona wersja projektu zawierająca poprawki Parlamentu będzie teraz przedmiotem negocjacji z Radą i Komisją. Oczekuje się, że po osiągnięciu porozumienia ostateczny tekst zostanie podpisany w późniejszym terminie w 2022 r." – podsumowano.

Źródło: EuroPAP News

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Dla TVN Warner Bros. Discovery innowacje są wyróżnikiem przewagi konkurencyjnej. Branża mediów zmienia się niezwykle dynamicznie, co naturalnie predysponuje nadawcę do myślenia w sposób innowacyjny. Codzienne zaangażowanie pracowników organizacji przekłada się na jakość produkcji, które widzowie mogą śledzić na kanałach należących do...
TVN zaprezentował spot urodzinowy na 25-lecie stacji
TVN – należący do wiodącego globalnego koncernu mediowego Warner Bros. Discovery – zaprezentował oficjalny spot urodzinowy stacji. Premiera odbyła się 18 sierpnia 2022 roku – trzeciego dnia Sopot Top of the Top Festival 2022, w ramach koncertu pod hasłem #ZAWSZE RAZEM. MUZYCZNE PODZIĘKOWANIE DLA WIDZÓW Z OKAZJI 25 LAT TVN. W spocie występują gwiazdy stacji...
Aleksander Kutela prezesem Ringier Axel Springer Polska
1 września 2022 roku Aleksander Kutela, Wiceprezes Ringier Axel Springer Polska obejmie stanowisko prezesa spółki. Mark Dekan, obecnie pełniący funkcję CEO Ringier Axel Springer Polska, zostanie mianowanyCOO amerykańskiej POLITICO Media Group, wchodzącej w skład Axel Springer SE.
Morawiecki, Duda i Dworczyk liderami sceny politycznej 2021 w mediach
Według danych Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) w 2021 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości wypowiadali się w mediach ponad 3 razy częściej niż przedstawiciele opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej, 14 razy częściej niż członkowie Lewicy i 23 razy częściej niż działacze Koalicji Polskiej. Najpopularniejsze medialnie osoby z tego okresu to Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda...
Grupa Polsat Plus łącznie świadczy ponad 20 mln usług płatnej TV, telefonicznych i internetowych. Portale internetowe Grupy, w tym z Grupy Interia, odwiedza co miesiąc 21 mln użytkowników, którzy generują 2 mld odsłon. Grupa wzmacnia ofertę 5G, jako jedyny operator na rynku oferuje swoim klientom usługę Disney+ i rozwija projekty w nowym obszarze działalności...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764