logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tiktok najlepszy na świecie

  PR 19.07.2021, przeczytano 489 razy

Program stworzony przez ByteDance był najczęściej pobieraną aplikacją nie związaną z grami na Ziemi w czerwcu 2021 roku, donosi SensorTower. Licznik instalacji zatrzymał się na wartości 65 milionów. To kolejny raz, kiedy najsłynniejsze dziecko Marka Zuckerberga: Facebook, musiał oglądać plecy chińskiego giganta social mediów.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tiktok-najlepszy-na-swiecie,392319,artykul.html

Jeżeli nawyki z czasów pandemii, mają pozostać z nami na dłużej to Mark Zuckerberg i jego armia specjalistów, odpowiedzialna za rozwój Facebooka mają twardy orzech do zgryzienia. Patrząc na ostatnie miesiące, można dojść do wniosku, że w świecie aplikacji mobilnych synonimem słowa “sukces” jest… TikTok. Ten serwis społecznościowy to social media w zupełnie nowym wydaniu, które znacznie odbiega od amerykańskiej konkurencji. Czy jesteśmy świadkami rewolucji, która przetasuje cały ekosystem platform społecznościowych?

– Osoby odpowiedzialne za rozwój TikToka nie próżnują. Programiści nie tylko usprawniają mechanizmy sztucznej inteligencji, które pozwalają jeszcze lepiej dopasować treści do preferencji odbiorcy, ale także obserwują rynek i modyfikują podstawowe założenia platformy – mówi Grzegorz Kosiński, CEO agencji Audience Network, cyfrowej agencji, która wykorzystuje chiński serwis w tworzonych kampaniach online. – Dotychczasowym wyróżnikiem TikToka był 60-cio sekundowy limit czasu emisji. Od niedawna jest to trzykrotnie więcej. Cieszą się z tego nie tylko użytkownicy, ale także biznes, który może wykorzystać nowe formaty reklamowe. To także powinno zapobiec odpływowi użytkowników TIkToka do serwisów pozwalających wstawiać dłuższe materiały. – dodaje ekspert warszawskiej spółki.

Imperium kontratakuje

Wyniki czerwcowego raportu SensorTower na pewno nie spodobają się zarządowi Facebooka. Z ponad 65 milionami instalacji, chińska platforma społecznościowa TikTok była najczęściej pobieraną aplikacją niezwiązaną z grami na świecie i tym samym, wyprzedziła konkurencję zza oceanu.

Tuż za plecami azjatyckiego tygrysa znalazł się Facebook, któremu zabrakło około 13 milionów instalacji, aby wyrównać wynik konkurenta. Kolejne pozycje zostały obsadzone przez reprezentację aplikacji z imperium Zuckerberga: Instagram, WhatsApp i Messenger.

– Chiński serwis przeciąga na swoją stronę nie tylko użytkowników Facebooka, ale jawi się także jako poważne zagrożenie dla YouTube’a i Instagrama. Według badania przeprowadzonego przez firmę Qustodio, TikTok napędził wykorzystanie aplikacji społecznościowych o 100% w 2019 roku i 200% w 2020 roku. A co ważniejsze, jego użytkownikami są nie tylko dzieci i młodzież, ale także starsze pokolenia, które oprócz pranków i zabawnych ujęć ze zwierzętami w roli głównej, szukają tam wartościowych treści. Jak łatwo przygotować smaczny posiłek, jak zrobić idealne zdjęcie telefonem, takich poradnikowych filmów są już tysiące i cieszą się one wielką popularnością – zauważa Marcin Filipowicz, wiceprezes Audience Network i dodaje: – Analizując ruch na stronie projektu TipTop Chef, który realizujemy na platformie TikTok, widzimy, że naszymi widzami są zarówno osoby młode, mające 20 czy 30 lat, ale nie brakuje też starszych roczników.

Miasto duchów

Nie tak dawno Facebook pochwalił się liczbą 2.8 mld użytkowników. To ponad dwukrotnie więcej niż wynosi wynik wypracowany przez egzotyczną konkurencję z Dalekiego Wschodu – TikTok. Serwis Wallaroo Media, powołując się na analizę własną, szacuje, że aktualna liczebność userów TikToka to około 1.1 mld. Nie byłoby to zapewne nic strasznego, gdyby nie fakt, że nieprzerwanie od wielu miesięcy, amerykański gigant, przegrywa w bezpośrednim pojedynku z dalekowschodnią konkurencją.

Czy to początek końca dominacji amerykańskiej platformy, a może jedynie chwilowa zadyszka?

– Facebook stał się w pewnym sensie globalnym cyfrowym paszportem, dzięki któremu proces identyfikacji jest o wiele prostszy, a my możemy z łatwością połączyć się z dowolną osobą na świecie. Tyle w teorii, gdyż za pięknie brzmiącymi sloganami i ideami, dosłownie kryje się góra niedomówień i wątpliwości – zauważa Grzegorz Kosiński i kontynuuje: – Rozmiar platformy stał się w gruncie rzeczy jej największym przekleństwem. Uciekają z niego najmłodsi użytkownicy, którzy nie chcą w ten sposób integrować się ze swoimi rodzicami i dziadkami. Natomiast powracające obawy, związane z zachowaniem prawa do prywatności, motywują do migracji także starszych wiekiem userów.

Komentując ilość użytkowników Facebooka, ekspert zwraca uwagę, na fakt, że nie sposób jest pominąć kwestię, tzw. kont duchów, które nie wykazują żadnych aktywności na portalu lub są po prostu sztuczne, a ich prowadzeniem zajmują się boty.

– Na szczęście administracja serwisu wzięła się ostro za porządki i w marcu 2021 Facebook pochwalił się, że między październikiem a grudniem ubiegłego roku zdjął 1,3 mld fałszywych kont. To informacja, która powinna cieszyć reklamodawców, dzięki takim działaniom, kampanie realizowane w tym serwisie staną się jeszcze skuteczniejsze. – mówi Kosiński.

Obyś żył w ciekawych czasach

Kwestia wiarygodności, masowy exodus użytkowników Facebooka, a także ograniczenia nałożone przez firmę Apple, związane ze śledzeniem zachowań użytkowników to problemy, które spędzają sen z powiek zarządu amerykańskiej platformy. Jeszcze do niedawna uciekinierzy wybierali inne aplikacje social mediowe, należące do Zuckerberga, jak np. Instagram. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy najmocniej wybiegana jest droga, prowadząca do TikToka. Hegemonia imperium kontrowersyjnego geniusza IT została poważnie zagrożona przez konkurencję z Dalekiego Wschodu. A jak dowodzi praktyka, biznes kalkuje zachowania użytkowników, spodziewajmy się więc, że będzie szukał nowych sposobów komunikacji ze swoimi odbiorcami.

Źródło: Audience Network

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy PMPG Polskie Media w I półroczu 2022 r. wyniosły ponad 21 mln zł i są o 68% wyższe od przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Skonsolidowana EBITDA Grupy w I półroczu br. wyniosła 2,6 mln zł.
WP Social News - codzienne podsumowanie informacji
Wirtualna Polska ma nową propozycję dla swoich użytkowników. Uruchomiła WP Social News, czyli narzędzie dostępne bezpośrednio w aplikacji Messenger, które każdego dnia przesyła podsumowanie najistotniejszych wiadomości. Dzięki niemu dostęp do informacji z interesujących obszarów staje się jeszcze prostszy i szybszy.
RMF Maxx świętuje 18. urodziny koncertem Smolastego i wprowadzeniem nowego logo
Z okazji swoich 18. urodzin radio RMF MAXX zmienia logo oraz modyfikuje zapis nazwy, która teraz jest pisana przez dwie litery X. W Krakowie odbędzie się jubileuszowy koncert Smolastego, na który bilety można wygrać w konkursie antenowym.
Nowość CNN International – rusza program „Decoded” o nowych technologiach
Zmiany na świecie zachodzą w zawrotnym tempie, a wpływ nowych technologii na gospodarkę, społeczności czy warunki życia nigdy dotąd nie był tak odczuwalny. CNN International zapowiada nową sześcioodcinkową produkcję „Decoded”, w której pochyli się nad pytaniami, jaką rolę pełnią przełomowe technologie i dlaczego mają one znaczenie. Premiera pierwszego...
Kanał Sportowy nadaje w Biedronce
Wygodna kanapa, koszulka sportowa i kufel złotego trunku to zwykle dobry przepis na dzień meczowy. W trakcie jesiennej aury warto jednak do ręki wziąć kubek z ciepłym napojem, który rozgrzeje nas nawet, jeśli mecz nie przynosi dużych emocji. Od czwartku, 22 września, w Biedronce dostępne będą kubki z wytłoczeniem, kubki zmieniające kolor oraz kubki termiczne Kanału...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764