logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Transformacyjna rola doświadczeń sensorycznych w salonach samochodowych

  PR 25.08.2023, przeczytano 508 razy
ilustracjastrzałka

- W dobie dynamicznych zmian preferencji konsumentów, ich coraz silniejszego skupiania się na doświadczeniach oraz spersonalizowanych interakcjach z marką, sektor motoryzacyjny przechodzi epokowy przewrót. W miarę jak ścieżki zakupowe stopniowo ewoluują, napędzane postępem technologii cyfrowych i zmieniającym się krajobrazem konsumenckim, dealerzy i producenci motoryzacyjni muszą nie tylko już zaspokajać, ale wręcz przewyższyć oczekiwania klientów – mówi Aleksandra Potrykus, Country Manager Poland & Baltics w Mood Media.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/transformacyjna-rola-doswiadczen-sensorycznych-w-salonach-samochodowych,401151,artykul.html

Dealerzy stają wobec wielu wyzwań, takich jak kurczące się marże, ewoluujące oczekiwania klientów, potrzeba zdobywania nowych nabywców oraz konieczność nadążania za postępem technologicznym. Niemniej jednak te wyzwania otwierają także nowe możliwości rozwoju i wzmacniania lojalności klientów.

Przemiana wizerunku salonów dealerskich: Od miejsca transakcji do wciągającej immersji

W obecnej, nieustannie ewoluującej rzeczywistości handlu detalicznego, napędzanej technologią cyfrową, oczekiwania klientów uległy radykalnej metamorfozie. W artykule opublikowanym przez amerykański Forbes, wyraźnie podkreślono, że 66% konsumentów oczekuje, iż firmy zrozumieją ich wyjątkowe potrzeby, a 52% spodziewa się, że wszelkie oferty będą spersonalizowane. To jasno ukazuje, że firmy muszą dostarczać interakcje dostosowane do indywidualnych wymagań klientów.

W przypadku salonów samochodowych to wymaga przeobrażenia ich z tradycyjnych centrów transakcyjnych w środowiska immersyjne. W czasach, gdy 73% kupujących jest bardziej skłonnych do zakupu aut od dealerów, którzy oferują opcje zakupów online (Cox Automotive, 2019), firmy powinni harmonijne scalać doświadczenia cyfrowe z fizyczną przestrzenią.

Immersyjne środowiska wzbogacone o mądrze wykorzystane technologie, umożliwiają klientom interakcje z marką na głębszym, bardziej emocjonalnym poziomie. Wprowadzanie cyfrowych ekranów, interaktywnych kiosków, doświadczeń rzeczywistości mieszanej, a także niepowtarzalnych aromatów i dźwięków, nie tylko wzbogaca otoczenie dealerów, lecz także kształtują angażujące i niezapomniane przeżycia klientów.

Przejście ku immersyjnym centrom niesie ze sobą wymierne korzyści. Dealerzy mogą tworzyć mocniejsze relacje z klientami, co może podnieść ich lojalność – a to stanowi kluczowy element (tylko 36% dealerów uznaje swoją strategię utrzymania klientów za skuteczną (IHS Markit, 2021). To także pozwoli im wyróżnić się wśród konkurencji, przyciągając wymagających klientów. Rezultatem będzie poprawa zdolności do przyciągania nowych nabywców i rozwijanie biznesu.

Dealerzy przyszłości: Prognozy dotyczące sensorycznego krajobrazu handlu w branży motoryzacyjnej

Wkraczając w przyszłość salonów samochodowych widzimy, że rozwijane technologie, jak rzeczywistość rozszerzona (AR), wirtualna (VR), rzeczywistość mieszana (MR) czy sztuczna inteligencja (AI), coraz częściej wchodzą na scenę. Stają się bardziej dostępne cenowo, a ich potencjał angażowania klientów w wizję posiadania samochodu, staje się coraz bardziej wyraźny. Ten rozwój odzwierciedla dążenie do kreowania spersonalizowanych, interaktywnych doświadczeń w przestrzeni handlu pojazdami.

- Cyfrowe ekrany wciąż będą istotnym elementem salonów sprzedaży, umożliwiając markom skuteczne przekazywanie różnorodnych informacji w kontrolowany sposób. Poprzez różnorodne treści, marki mogą jednocześnie zaspokajać zróżnicowane preferencje klientów. Co więcej, narzędzia interaktywne do personalizacji samochodów będą zdobywać popularność, usprawniając proces zakupu. Nasza firma robi coraz więcej takich projektów na całym świecie – mówi Aleksandra Potrykus.

Ponieważ rola salonów ulega przeobrażeniom, stają się one źródłem informacji, edukacji, immersji i usług. Ważność sprzedaży opartej na fizycznej wizycie maleje, a nacisk kładzie się na tworzenie wzbogacających doświadczeń dla gości salonów. Zwłaszcza edukacja dotycząca pojazdów elektrycznych (EV) nabiera znaczenia. Technologie cyfrowe odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu klientom spersonalizowanej edukacji.

Także rozwijający się rynek NFT może wpłynąć na nowatorskie podejście do śledzenia stanu posiadania i aktualizacji pojazdów, tworząc nowy standard w branży motoryzacyjnej.

Kreowanie Przyszłości Branży Motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna stoi obecnie na progu technologicznego renesansu, przygotowana do przejścia w przyszłość, w której oferta zaawansowanych doświadczeń zakupowych będzie wyróżniać liderów.

Wykorzystanie zaawansowanych Technologii: Integracja narzędzi takich jak AR, VR czy AI staje się nieodzowna, gdy technologia przenika każdy aspekt naszego życia. Działania te nie tylko dostarczają wciągających doznań, eksponując cechy samochodu oraz zwiększając zaangażowanie klientów, lecz także oferują spersonalizowane interakcje, które oddziałują na konsumentów.

Salon samochodowy przyszłości, to już nie tylko punkt sprzedaży, lecz także centrum informacji, edukacji, immersji i usług dodatkowych. Zwiększająca się autonomia klientów w procesie zakupowym wymusza dostarczanie wzbogacających, edukacyjnych doświadczeń. To szczególnie ważne w kontekście pojazdów elektrycznych, gdzie edukacja i budowanie zaufania wśród potencjalnych nabywców jest kluczowe.

Współcześni konsumenci pragną doświadczeń autentycznych i holistycznych. Włączenie marketingu sensorycznego do projektu salonu sprzedaży, oferuje innowacyjny sposób zaangażowania potencjalnych nabywców i wywołania reakcji emocjonalnych. Niezależnie czy to interaktywne ekrany, wrażenia dotykowe czy dźwiękowe, celem jest stworzenie wyjątkowego, niezapomnianego spotkania, które wyróżni markę.

- Przyszłość salonów samochodowych to budowanie przestrzeni wielozmysłowej, angażującej, korzystającej z nowych technologii dla poprawy i personalizacji doświadczeń zakupowych klientów. Od cyfrowych ekranów po wirtualne jazdy testowe, a także spersonalizowaną edukację na temat pojazdów elektrycznych - te innowacje mogą zdefiniować na nowo sensoryczny krajobraz handlu w motoryzacji. Akceptując te zmiany, marki mogą unowocześnić swoje fizyczne salony, dostarczając doświadczenia, które nie tylko informują i angażują, lecz także wzmacniają długoterminowe relacje i lojalność wobec brandu – dodaje Aleksandra Potrykus z Mood Media.

Źródło: Mood Media

www.moodmedia.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Branża SEO z perspektywy międzynarodowej - Whitepress publikuje wyniki raportu
Kim są i ile wydają na SEO specjaliści w Europie? Jaki procent tego budżetu przeznaczają na działania on-site a jaki na link building? Według najnowszego raportu platformy WhitePress, przeciętny specjalista od pozycjonowania stron, to mężczyzna (62 proc.), zatrudniony w agencji (35 proc.) lub freelancer (33 proc.), pracujący w dużej mierze zdalnie lub hybrydowo, który poza...
Na jakie kwestie prawne muszą zwrócić uwagę przedsiębiorcy odtwarzający muzykę w celach komercyjnych
Odkryj tajemnicę, która przemawia zarówno do twoich uszu, jak i twojego portfela. Muzyka w biznesie to nie tylko przyjemność, to także kwestia prawna, która może wpłynąć na przyszłość twojej firmy. W naszym artykule zgłębiamy świat licencjonowania muzyki, z naciskiem na to, co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, aby uniknąć fałszywych nut i...
5 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy
Z możliwości outsourcingu zleceń korzysta coraz więcej firm. W Polsce w 2022 roku współpracę z niezależnymi specjalistami nawiązywały przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa (42,6 proc.) i małe oraz średnie firmy (35,8 proc.). Mimo to dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, taka forma outsourcingu może wydawać...
Student na freelance – czyli jak zarobić i zdobyć cenne doświadczenie
Studiowanie stanowi finansowe wyzwanie dla większości młodych ludzi. Według Warszawskiego Instytutu Bankowości polski student wydaje miesięcznie na swoje utrzymanie 3867,06 zł. Nic więc dziwnego, że studenci często zmuszeni są do podjęcia pracy. Jednak doświadczenie w sklepie czy gastronomi niekoniecznie będzie przydatne w budowaniu umiejętności do pracy w wyuczonym zawodzie....
Marki są coraz bardziej świadome tego, że bez połączenia się ze światem mediów społecznościowych nie mogą istnieć. Nie wystarczy jednak stworzyć swojego kanału w “socialach” i liczyć na krociowe zyski. Trzeba korzystać z pracy tych, którzy najlepiej odnajdują sie w internecie – z influencerów. Wiedzą to już nie tylko sprzedający w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764