logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Trendy na 2020 r. w projektowaniu wizualnym wg Chroma

  PR 18.12.2019, przeczytano 1272 razy
ilustracjastrzałka

W projektowaniu wizualnym i usługach poligraficznych rządzić będzie klientocentryczność, elastyczność i łatwa dostępność usług. To jednak nie wszystko. Jakie trendy wizualne warto brać pod uwagę? Jak rozwijać usługi? Spójrzmy na 7 trendów w druku i projektach graficznych, które pojawiają się w licznych wypowiedziach i źródłach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/trendy-na-2020-r.-w-projektowaniu-wizualnym-wg-chroma,385135,artykul.html

Seniorzy coraz ważniejsi w komunikacji

Jednym z najważniejszych tematów społecznych staje się dojrzałość. W związku z nim firma Adobe wieszczy nadejście trendu All Ages Welcome. Przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia mówiące o tym, że pierwszy raz w historii badań liczba mieszkańców Ziemi powyżej 60. roku życia przekroczy liczbę dzieci mających mniej niż 5 lat.

ilustracjastrzałka

Tyle że dzisiejsi seniorzy nie są zniedołężniałymi staruszkami wymagającymi ciągłej opieki. To grupa aktywnych konsumentów, którzy w jesieni życia szukają spełnienia i nowych doświadczeń. Mają na to środki, co już kieruje ku nim uwagę najważniejszych branż: motoryzacyjnej, finansowej, ale też turystycznej, zdrowotnej czy sportowej. Tych dojrzałych konsumentów należy koniecznie uwzględnić w projektowaniu usług i komunikacji.

Kolor roku według Pantone

Pantone Color Institute od dwudziestu lat pod koniec roku publikuje propozycję koloru na rok następny. Wybór wynika z pracy trendspotterów, którzy śledzą różne obszary ludzkiej aktywności – od mody, przez design, filmy, teledyski, po szeroko rozumianą popkulturę. Na tej podstawie instytut wyznacza kolor na dany rok.

W roku 2020 kolorem najbardziej na czasie będzie klasyczny niebieski – Classic Blue, w palecie Pantone oznaczony symbolem 19-4052 TCX. Zgodnie z opisem instytutu jest to kolor ponadczasowy, spokojny, jak niebo o zmierzchu, jak tradycyjny dżins. Skłania do myślenia, ale podkreśla też stabilność i zaufanie. Sprzyja koncentracji oraz skłania do refleksji.

Wybór koloru ma znamiona samospełniającej się przepowiedni. Werdykt instytutu jest bowiem zawsze szeroko komentowany w mediach, także tych zajmujących się projektowaniem graficznym.

Na potrzeby grafików internetowych i tych zajmujących się drukiem Pantone podaje również przybliżone odpowiedniki Classic Blue w różnych schematach kolorystycznych.

  • RGB 15 76 129
  • HEX/HTML #0F4C81
  • CMYK 100 76 25 0

Oczywiście nie jest to taki sam odcień, lecz i sam kolor podany przez Pantone może się różnić w zależności od nośnika. Jest to szczególnie ważne w druku, gdzie trzeba brać pod uwagę wiele zmiennych, które mogą wpływać na kolor podczas drukowania.

Trend Do It Yourself na czasie także w druku

W świecie powszechnej automatyzacji i projektów spod tabletu graficznego szczególnej wartości nabiera praca rąk ludzkich. Materiały graficzne można przygotować tradycyjnymi metodami i dopiero po tym zdigitalizować. To doda im prestiżu i elegancji.

Może to być projekt kalendarza, do którego prace przygotuje lokalny (gdy w grę wchodzi rynek o takiej właśnie skali) lub szeroko znany (jeśli projekt ma zyskać szerokie publicity) grafik czy fotograf. Wyjątkowość jest w cenie – spójrzmy na kalendarz firmy Pirelli czy polski projekt producenta trumien, firmy Lindner.

ilustracjastrzałka

Pracownicy, współpracownicy, a nawet klienci mogą trafić do materiałów reklamowych. W dziedzinie kalendarzy można tu wymienić firmy Rossmann czy Media Markt. Z ostatnich przykładów godny uwagi jest zaś Złoty Kalendarz 2020 agencji GoldenSubmarine. Każdy miesiąc opatrzony jest w nim ilustracją przygotowaną przez innego grafika pracującego w agencji.

Adobe Stock we wzbogaconej w tym roku liście trendów w designie wymienia Handmade Humanism. Chodzi tu właśnie o pokazanie dzieł rąk ludzkich w projektach.

Od minimalizmu po uproszczony design

Druk potrzebny jest i małym biznesom, i wielkim korporacjom. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na doskonałego grafika – czasem firma nie ma żadnego. Może korzystnie będzie więc postawić na trend minimalizmu. Trwa on już kilka lat i pozwala na tworzenie eleganckich projektów przy minimum zaangażowanych środków. Minimalizm przełamuje barierę wynikającą z konieczności zaangażowania grafika o wysokich kompetencjach.

ilustracjastrzałka

Firma będzie wyglądać dużo bardziej profesjonalnie, gdy porzuci bogactwo form i kolorów na rzecz prostoty wizualnej. W procesie takiego upraszczania, które bynajmniej nie jest zubażaniem (wszak less is more), pomagają szablony i konfiguratory. To one pozwalają wybierać spośród dostępnych opcji takie, które umożliwią osiągnięcie pożądanego efektu.

Dzięki różnorodnym opcjom do wyboru znika bariera, którą odczuwa się w obliczu konieczności przygotowania materiałów drukowanych przy braku głębszej znajomości tematu. W dobrze opracowanym konfiguratorze wszystko jest widoczne jak na dłoni.

Automatyzacja, AI i big data w druku

Coraz więcej branż podlega ucyfrowieniu i automatyzacji. Nie inaczej jest z drukiem. Ten od dawna jest w forpoczcie zmian, zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i zarządzanie nią. Digital publishing (DTP) wyparł już na dobre tradycyjne projektowanie. Zdecydowały o tym elastyczność oraz ogromne możliwości edycji. Teraz automatyzowane są kolejne procesy – te znajdujące się bliżej finału, czyli chwili, w której zamówienie trafia do klienta.

Im te procesy są spójniejsze i bardziej zautomatyzowane, tym większa przewaga firmy na rynku. Drukarnie internetowe wypierają te, które preferują jeszcze kontakt wieloma kanałami, wymagają przesyłania projektów e-mailem czy na serwer FTP. Wszystko zmierza do jednego miejsca i jednego, przejrzystego kanału.

ilustracjastrzałka

Wygrywają te firmy, które potrafią:

  • na zewnątrz stworzyć przyjazny interfejs do zarządzania doświadczeniem klienta (front end),
  • wewnątrz utrzymywać kontrolę nad efektywnością organizacji procesów (back end) oraz komunikacją z klientem (martech).

Liczą się też możliwości analityczne. Uzyskuje się je dzięki przeniesieniu interakcji z klientami na platformę cyfrową. Drugim istotnym czynnikiem jest wsparcie procesów produkcyjnych przez profesjonalne systemy zarządzania produkcją.

Uzyskane tymi drogami dane stanowią doskonały materiał do analiz big data, wykorzystujących systemy sztucznej inteligencji. W tym właśnie należy upatrywać przyszłej przewagi biznesowej w produkcji materiałów drukowanych. Przewaga ta przełoży się oczywiście na atrakcyjniejszą ofertę dla klienta ostatecznego.

Większy nacisk na customer experience

Zaspokajanie potrzeb klienta jest podwaliną sukcesu. Obecnie pożąda on prostoty i jasnych opcji do wyboru, także w dziedzinie usług profesjonalnych, do których należy m.in. druk cyfrowy. W dobie hiperkonkurencji ważne jest to, na ile firma jest w stanie zaangażować konsumenta, uczynić go swoim zwolennikiem, by nie powiedzieć – ambasadorem.

Klient chce, by jego problemy zostały rozwiązane szybko, niedrogo i na wysokim poziomie.

Powinien znać możliwości konfiguracji zamawianego produktu, rozumieć, jakie efekty uzyska, stosując różne rodzaje papierów czy uszlachetnień. Co więcej, powinien wiedzieć, jakie zamawiane przez niego materiały najlepiej podziałają na jego klientów.

Dlatego stawianie na user experience to absolutna podstawa. Poza tym liczy się poradnictwo i tworzenie materiałów, które będą pomocne w codziennej pracy klienta.

Drukarnia internetowa tworzy wokół siebie platformę komunikacyjną

Dzięki niej może zaspokoić powyższe potrzeby, a przy tym sprawić, że decyzję o druku określonych materiałów od ich produkcji dzieli tylko jeden prosty krok. Dostęp online do platformy z konfiguratorem znakomicie ułatwia składanie i procesowanie zamówień.

Trzeba pamiętać też o tym, że w dzisiejszym zabieganym świecie cennym, bo traconym bezpowrotnie zasobem jest czas. Klienci przyzwyczaili się do błyskawicznego odpowiadania na ich zapytania. Oczekują równie szybkiej, bezbłędnej komunikacji z firmą oraz błyskawicznej dostawy.

Przyzwyczajeni do pracy w internecie, z niego przekładają wzory do interakcji biznesowych. W związku z tym najlepszą drogą do ich pozyskania i utrzymania jest zapewnienie im wygodnego, spójnego kanału komunikacji. Drukarnia internetowa Chroma.pl korzysta tu z wzorów sprawdzonych w innych branżach, szczególnie tych, które są silne w e-commerce.

Unikanie rozbijania komunikacji na pośredniczące narzędzia w rodzaju e-maili i telefonów pozwala na optymalizację wszystkich procesów. Przede wszystkim zaś skraca czas transakcji i dostawy.

Personalizacja i bezpieczeństwo danych

Również w druku zaznaczy się trend personalizacji – może nie na poziomie konkretnego odbiorcy, ale bardzo małych ich grup. Krótkie serie materiałów dopasowanych do wąskiego grona odbiorców to sposób na wyróżnienie tych konsumentów i pokazanie, jak firma o nich dba.

W przygotowaniu tak mocno spersonalizowanych materiałów sprawdzają się elastyczni providerzy druku cyfrowego – drukarnie internetowe. To w nich można składać zamówienia już na bardzo małe nakłady, realizowane na profesjonalnych cyfrowych maszynach drukarskich. W takich warunkach można uzyskać wysoką jakość wydruków, podkreślającą wyjątkowość oferty.

ilustracjastrzałka

Aby właściwie zarządzać relacjami z klientami (customer relationship management), trzeba mieć dużą wiedzę o nich oraz sprawdzone wzory komunikacji. Także i pod tym względem uprzywilejowane są drukarnie internetowe. Gromadzą one dane na jednej platformie i integrują je z platformami generowania leadów czy podtrzymywania relacji.

Takie podmioty już teraz troszczą się o kolejną istotną kwestię, podnoszoną przez wielu ekspertów – cyberbezpieczeństwo. Bezpieczeństwo przechowywania informacji będzie coraz bardziej ważkie przy wyborze dostawcy usług. Wielka w tym rola narzędzi i technologii, które pozwalają uniknąć sytuacji takich jak wyciek danych poufnych albo osobistych.

Dla drukarni internetowych, które jak każdy poważny gracz e-commerce zarządzają informacjami o klientach, historią ich relacji z firmą czy innymi danymi gromadzonymi z wielu źródeł, wszystkie te sprawy są oczywiste.

Źródło: Chroma

chroma.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Marka Nerf w gamingu
Wyrzutnie NERF to obecnie jedne z najpopularniejszych zabawek cieszące się uznaniem wielu dzieci. Wpisując się w trendy oraz bacznie obserwując prężnie rozwijający się rynek gamingowy, marka NERF zdecydowała się na komunikację do młodych osób, właśnie poprzez dedykowane aktywacje w tym obszarze.
Wyeliminowanie tzw. ciasteczek, czyli plików cookie, to bardzo duża zmiana na rynku reklamy. Działanie zmierza do zagwarantowania internautom większej anonimowości i prywatności. Czy sprawi, że marketing, który znamy, odejdzie w niepamięć?
Technologie i marketing w e-commerce – wyzwania i trendy 2021
Dla wielu firm z branży e-commerce był to dobry czas. W ubiegłym roku aż 43 proc. zwiększyło przychody w porównaniu z 2019 rokiem. W dobie zwiększonego ruchu w sklepach on-line głównym wyzwaniem okazało się skuteczne dotarcie do klienta – zarówno na poziomie technologicznym jak i marketingowym. Tak wynika z Raportu Grupy K2: Technologie i marketing w e-commerce – wyzwania i...
Firebase: jak i po co komunikować się z  użytkownikiem aplikacji mobilnej?
Firebase dla Google Analytics jest darmowym (w podstawowym pakiecie), opartym na chmurze narzędziem, które oprócz wsparcia zaplecza programistycznego, oferuje wiele możliwości dla marketingowców. Do funkcjonalności, które oferuje Firebase dla aplikacji mobilnych z punktu widzenia marketingowego należą między innymi: tworzenie linków dynamicznych, testy A/B, predykcje, zdalna...
Rola komunikacji w branży kosmetycznej
Budując własną markę, ważna jest nie tylko misja i wizja na przeprowadzone kampanie. Podstawą jest budowanie relacji, a najlepiej tych długofalowych. Być godnym zaufania, co będzie bronić dobrego imienia marki, a przy okazji zachęci potencjalnych klientów do skorzystania z naszych usług. Komunikacja stanowi podstawę wszelkich współprac biznesowych i po prostu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764