logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Trzech artystów i trzy nowe murale na łódzkich Bałutach

  PR 12.08.2021, przeczytano 911 razy
ilustracja

Zmiana codziennych przyzwyczajeń, nadawanie drugiego życia zużytym przedmiotom i sztuka w przestrzeni publicznej – to wszystko sprawia, że w mieście można żyć lepiej, bardziej ekologicznie – przekonuje Carne, włoski artysta, działający w przestrzeni Bałut w ramach programu rezydencji artystycznych Prezydent Miasta Łodzi. Do Łodzi przyjechał na zaproszenie Fundacji Urban Forms i Bałuckiego Ośrodka Kultury, w ramach miejskiego programu rezydencji artystycznych. W wyniku tej współpracy powstaną trzy nowe murale, inspirowane ekologicznymi wyzwaniami współczesnego świata, a mieszkańcy Bałut wezmą udział w ekowarsztatach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/trzech-artystow-i-trzy-nowe-murale-na-lodzkich-balutach,392610,artykul.html

Pochodzący z Włoch Carne jest nie tylko artystą wizualnym, ale też ekoaktywistą, od dekady prowadzącym we współpracy z europejskimi uniwersytetami badania nad łańcuchami dostaw i rolnictwem ekologicznym. Jak sam deklaruje ekopodejście jest częścią jego życia, ale też twórczości. W projektach takich jak „Nation of Ruins” czy „Minimal Vandalism” odnosi się do tematyki porażki systemu ekonomicznego czy zniszczenia bioróżnorodności.

Bardzo zależy nam na tworzeniu wokół Bałuckiego Ośrodka Kultury społeczności mieszkańców świadomych ich wpływu na otoczenie, stąd wątki ekologiczne w programie naszych codziennych działań – podkreśla Monika Kamieńska, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury. – Propozycja Urban Forms, by w ramach miejskiej rezydencji artystycznej zaprosić Carne do Łodzi, wpisała się znakomicie w nasz sposób myślenia o miejskiej ekologii – dodaje.

Carne stworzy mural inspirowany tematyką ekologiczną na ścianie Centrum Twórczości „Lutnia” Bałuckiego Ośrodka Kultury. Ale to niejedyne działanie artystyczne w ramach projektu.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Do współpracy zaprosiliśmy też łódzkich twórców: Barbarę Olejarczyk i Adama Szczęsnego. Ich prace już wkrótce będzie można zobaczyć na budynku „Wyspy Kultury” – dopowiada Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Urban Forms.

ilustracjastrzałka

Barbara Olejarczyk to artystka malarka, projektantka graficzna i aktywistka miejska, w swoich działaniach skupiająca się na naturze, człowieku i miejscu. Maluje murale społecznie zaangażowane, angażując do ich tworzenia lokalną społeczność. Z kolei Adam Szczęsny to artysta wizualny, który w pracy twórczej w przestrzeni publicznej nie ogranicza się do jednego stylu czy tematyki.

ilustracjastrzałka

Wszystkie murale będą gotowe do końca sierpnia. Już teraz natomiast organizatorzy ekorezydencji zapraszają mieszkańców Bałut na ekowarsztaty artystyczne w Ośrodku Terenowym „Wyspa Kultury", mieszczącym się przy ul. Stawowej 28, w siedzibie XLII Liceum Ogólnokształcącego. W najbliższy piątek o g. 12.00 dowiedzieć się będzie można więcej na temat domowej ekologii i poćwiczyć twórcze przekształcanie niepotrzebnych już przedmiotów.

Projekt zakończymy piknikiem artystycznym, który odbędzie się na początku września w Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Planujemy też debatę, dotyczącą związków sztuki miejskiej i ekologii, na którą zapraszamy już dziś – zapowiada Teresa Latuszewska-Syrda.

Źródło: Fundacja Urban Forms

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Monitor graficzny Eizo Coloredge CS2400S
EIZO wprowadza do sprzedaży 24.1” monitor graficzny nowej generacji ze złączem USB-C
Doubleverify likwiduje pierwszy wielkoskalowy schemat oszustw dotyczących emitowania reklam na platformach audio
DoubleVerify, wiodąca platforma oprogramowania do pomiaru, danych i analiz mediów cyfrowych, ogłosiła właśnie odkrycie „BeatSting”, pierwszego wielkoskalowego schematu oszustw związanego z emisją reklam w zasobach reklamowych audio. Od czasu, gdy laboratorium DV Fraud Lab po raz pierwszy zidentyfikowało tę rodzinę oszustw w 2019 roku, szacuje się, że reklamodawcom ukradziono w...
Agencja Red8 wybrana przez firmę Velvet CARE do opracowania nowej platformy komunikacji dla swojej marki Velvet - lidera w kategorii markowych produktów higieny papierowej na polskim rynku.
Durex wchodzi w świat gamingu i oferuje sekspozytywne poradnictwo na Discordzie
Marka poszerza swoje działania edukacyjne związane z promowaniem bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego seksu, sięgając po kolejne kanały komunikacji z młodymi odbiorcami. Tym razem chce dotrzeć do społeczności gamingowej, która jest obecna na cieszącej się rosnącą popularnością platformie Discord.
Oreo prezentuje limitowaną edycję ciastek przygotowaną we współpracy z Xboxem
Oreo i Xbox przedstawiają limitowaną wersję ciastek z emblematami tego giganta branży gamingowej i zapraszają do ogólnopolskiej loterii konsumenckiej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764