logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tusk: ulga dla twórców utrzymana, ale ograniczona

   18.11.2011, przeczytano 4894 razy
ilustracja
fot. KPRM

W piątkowym expose premier Donald Tusk rozwiał wątpliwości co do zniesienia przywileju 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla umów autorskich. Ulga zostanie utrzymana, ale ograniczona wysokością rocznych zarobków. Decyzja stanowi pewne zaskoczenie – większość obserwatorów spodziewała się całkowitego zniesienia ulgi dla twórców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tusk%3A-ulga-dla-tworcow-utrzymana%2C-ale-ograniczona,13957,artykul.html

Jak wyjaśnił szef rządu, odpisanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe wtedy, kiedy ten przychód, z tytułu tej działalności, nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Powyżej tego progu, od kwoty powyżej tego progu, korzystający z tych uprawnień będą płacili normalny, tak jak każdy inny obywatel, podatek. Dotyczy to także tej grupy zamożniejszej - zaznaczył Tusk.

Postulat likwidacji ulgi dla umów o dzieło pojawiał się już parokrotnie, stając się przedmiotem gry politycznej, jak choćby w wypadku nie tak dawnych wystąpień prof. Staniszkis, która pisała w zeszłym roku w Wirtualnej Polsce: - Koniec z przywilejami podatkowymi. Tymi, które (...) pozwalają tzw. "twórcom" (dziennikarze, artyści, naukowcy) przerzucać dużą część dochodu do "kosztów", które w ogóle nie są opodatkowane.

Wcześniej, w 2006 r. temat eksploatowany był przez Zytę Gilowską, ówczesną minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas jednak prezydent Lech Kaczyński zdecydowanie zaprotestował przeciw temu pomysłowi grożąc, że nie zawaha się użyć „środków konstytucyjnych” gdyby trzeba było zablokować odpowiednią ustawę.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

O ile byłem przeciwny całkowitej likwidacja 50% kosztów uzyskania, o tyle wprowadzenie progu uważam za pomysł bardzo dobry. Dla małych nic się nie zmieni, dla dużych, zmiana będzie odczuwalna w stopniu minimalnym, stosują bowiem innego rodzaju rozliczenia.
Chyba pierwszy raz cieszy racjonalizm myślenia ekipy rządzącej.

avatar użytkownika
,

Ciekawe byłoby zobaczyć jakie są szacowane oszczędności dla budżetu z tytułu tego ograniczenia. Czy nie jest tak, że skoro parokrotnie już rozdmuchiwano publicznie temat, wskazując na bulwersująco wysokie zarobki ludzi mediów i dziennikarzy, to teraz nie ma wyjścia - chcąc wprowadzić np. cięcia w zasiłkach na dzieci, trzeba pokazać że i tym "tzw. twórcom" też się zabierze.   

Najnowsze w tym dziale

Tocząca się od października 2013 roku sprawa sądowa w związku z zarzutami wobec spółki Currency One SA wniesiona przez Cinkciarz.pl zakończyła się nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zasądza on odszkodowanie i zobowiązuje do złożenia oświadczeń. Currency One zapowiada apelację.
Właściciel portali Internetowykantor.pl i Walutomat musi przeprosić i zapłacić odszkodowanie na rzecz Cinkciarz.pl, zaprzestać bezprawnych działań oraz wpłacić pieniądze na wskazany cel społeczny – tak orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. To skutek reklamowania się z użyciem słów kluczowych „na konkurencję”. To przełomowy wyrok, nie tylko w Polsce.
31 maja 2023 zapraszamy do Krakowa na spotkanie branży e-commerce - InCommerce. Tematem przewodnim najbliższej edycji jest sprzedaż zagraniczna w sklepie internetowym. IAB Polska objął wydarzenie patronatem honorowym.
Inflacja największym ciosem dla 77% polskich przedsiębiorstw

Ostatnie lata dla polskich przedsiębiorstw były niemałym wyzwaniem. Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie przyniosły konsekwencje w postaci wzrostu cen, przerwanych łańcuchów dostaw i niestabilnej sytuacji gospodarczej. Jakie czynniki miały największy wpływ na sytuację firm w ostatnich dwóch latach?
Branżowy Barometr EFL na II kwartał 2023
Subindeks Barometru EFL dla handlu na II kwartał 2023 roku wyniósł 45,9 pkt., co jest najniższym obok HoReCa wynikiem wśród sześciu badanych sektorów. Wartość wskaźnika spadła o 2,8 pkt. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Na taki wynik wpływ miały słabe prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej. Co trzecia firma handlowa spodziewa się...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764