logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tusk: ulga dla twórców utrzymana, ale ograniczona

   18.11.2011, przeczytano 4586 razy
ilustracja
fot. KPRM

W piątkowym expose premier Donald Tusk rozwiał wątpliwości co do zniesienia przywileju 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla umów autorskich. Ulga zostanie utrzymana, ale ograniczona wysokością rocznych zarobków. Decyzja stanowi pewne zaskoczenie – większość obserwatorów spodziewała się całkowitego zniesienia ulgi dla twórców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tusk%3A-ulga-dla-tworcow-utrzymana%2C-ale-ograniczona,13957,artykul.html

Jak wyjaśnił szef rządu, odpisanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe wtedy, kiedy ten przychód, z tytułu tej działalności, nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Powyżej tego progu, od kwoty powyżej tego progu, korzystający z tych uprawnień będą płacili normalny, tak jak każdy inny obywatel, podatek. Dotyczy to także tej grupy zamożniejszej - zaznaczył Tusk.

Postulat likwidacji ulgi dla umów o dzieło pojawiał się już parokrotnie, stając się przedmiotem gry politycznej, jak choćby w wypadku nie tak dawnych wystąpień prof. Staniszkis, która pisała w zeszłym roku w Wirtualnej Polsce: - Koniec z przywilejami podatkowymi. Tymi, które (...) pozwalają tzw. "twórcom" (dziennikarze, artyści, naukowcy) przerzucać dużą część dochodu do "kosztów", które w ogóle nie są opodatkowane.

Wcześniej, w 2006 r. temat eksploatowany był przez Zytę Gilowską, ówczesną minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas jednak prezydent Lech Kaczyński zdecydowanie zaprotestował przeciw temu pomysłowi grożąc, że nie zawaha się użyć „środków konstytucyjnych” gdyby trzeba było zablokować odpowiednią ustawę.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

O ile byłem przeciwny całkowitej likwidacja 50% kosztów uzyskania, o tyle wprowadzenie progu uważam za pomysł bardzo dobry. Dla małych nic się nie zmieni, dla dużych, zmiana będzie odczuwalna w stopniu minimalnym, stosują bowiem innego rodzaju rozliczenia.
Chyba pierwszy raz cieszy racjonalizm myślenia ekipy rządzącej.

avatar użytkownika
,

Ciekawe byłoby zobaczyć jakie są szacowane oszczędności dla budżetu z tytułu tego ograniczenia. Czy nie jest tak, że skoro parokrotnie już rozdmuchiwano publicznie temat, wskazując na bulwersująco wysokie zarobki ludzi mediów i dziennikarzy, to teraz nie ma wyjścia - chcąc wprowadzić np. cięcia w zasiłkach na dzieci, trzeba pokazać że i tym "tzw. twórcom" też się zabierze.   

Najnowsze w tym dziale

Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie rozwiązania antykryzysowe, tym razem skierowane do najbardziej dotkniętych kryzysem branż - m.in. fitness i weselnej. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną, w której mają być uproszczenia ułatwiające prowadzenie działalności - donosi Prawo.pl.
E-commerce to must have: lockdown zredefiniował potrzeby zakupowe
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na tendencje zakupowe Polaków. Zauważalnie zwyżkują zakupy online, stanowiąc bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych sklepów, wymagających kontaktu społecznego. Na co stawiają Polacy przy wyborze usług i produktów? Czy lokalność w dalszym ciągu jest istotnym czynnikiem dla wielu z nas? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można...
UOKiK informuje: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR wpływało na samodzielność swoich członków w przetargach oraz organizowało niedozwoloną wymianę informacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał Stowarzyszenie do zmiany praktyk naruszających konkurencję.
Przedsiębiorcy poluzowali dłużnikom, a zaległości rosną
Od lutego do września zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło aż o ponad miliard złotych i wynosi 6,3 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z kolei zaległości firm i korporacji zwiększyły się o 248 mln zł do 5,1 mld zł. Problemy finansowe powinny zmobilizować małe i duże przedsiębiorstwa do szybszego upominania się o swoje...
7 na 10 przedsiębiorców w naszym kraju ma problem z niepłacącymi klientami
Z najnowszej edycji raportu Intrum “European Payment Report 2020” opublikowanego pod koniec września wynika, że pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na krajobraz płatności w Polsce oraz nastroje polskich przedsiębiorców. Jeszcze przed korona-kryzysem zatory płatnicze były jednym z głównych problemów rodzimej gospodarki, a obecnie aż 45% respondentów badania...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764