logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Tusk: ulga dla twórców utrzymana, ale ograniczona

   18.11.2011, przeczytano 4530 razy
ilustracja
fot. KPRM

W piątkowym expose premier Donald Tusk rozwiał wątpliwości co do zniesienia przywileju 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu dla umów autorskich. Ulga zostanie utrzymana, ale ograniczona wysokością rocznych zarobków. Decyzja stanowi pewne zaskoczenie – większość obserwatorów spodziewała się całkowitego zniesienia ulgi dla twórców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tusk%3A-ulga-dla-tworcow-utrzymana%2C-ale-ograniczona,13957,artykul.html

Jak wyjaśnił szef rządu, odpisanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe wtedy, kiedy ten przychód, z tytułu tej działalności, nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Powyżej tego progu, od kwoty powyżej tego progu, korzystający z tych uprawnień będą płacili normalny, tak jak każdy inny obywatel, podatek. Dotyczy to także tej grupy zamożniejszej - zaznaczył Tusk.

Postulat likwidacji ulgi dla umów o dzieło pojawiał się już parokrotnie, stając się przedmiotem gry politycznej, jak choćby w wypadku nie tak dawnych wystąpień prof. Staniszkis, która pisała w zeszłym roku w Wirtualnej Polsce: - Koniec z przywilejami podatkowymi. Tymi, które (...) pozwalają tzw. "twórcom" (dziennikarze, artyści, naukowcy) przerzucać dużą część dochodu do "kosztów", które w ogóle nie są opodatkowane.

Wcześniej, w 2006 r. temat eksploatowany był przez Zytę Gilowską, ówczesną minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas jednak prezydent Lech Kaczyński zdecydowanie zaprotestował przeciw temu pomysłowi grożąc, że nie zawaha się użyć „środków konstytucyjnych” gdyby trzeba było zablokować odpowiednią ustawę.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

O ile byłem przeciwny całkowitej likwidacja 50% kosztów uzyskania, o tyle wprowadzenie progu uważam za pomysł bardzo dobry. Dla małych nic się nie zmieni, dla dużych, zmiana będzie odczuwalna w stopniu minimalnym, stosują bowiem innego rodzaju rozliczenia.
Chyba pierwszy raz cieszy racjonalizm myślenia ekipy rządzącej.

avatar użytkownika
,

Ciekawe byłoby zobaczyć jakie są szacowane oszczędności dla budżetu z tytułu tego ograniczenia. Czy nie jest tak, że skoro parokrotnie już rozdmuchiwano publicznie temat, wskazując na bulwersująco wysokie zarobki ludzi mediów i dziennikarzy, to teraz nie ma wyjścia - chcąc wprowadzić np. cięcia w zasiłkach na dzieci, trzeba pokazać że i tym "tzw. twórcom" też się zabierze.   

Najnowsze w tym dziale

Bon 1000 Plus – Polish Outdoor Group do rządu RP
26 maja br. odbyła się konferencja organizowana wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i PARP w sprawie „Pozyskiwania środków finansowych dla branży turystycznej” – nadal nie wiadomo, które podmioty zostaną uwzględnione w projekcie bonu 1000 plus.  Na początku maja Stowarzyszenie Polish Outdoor Group zwróciło się z postulatem...
Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy jest najpopularniejszą formą wsparcia, skierowaną do polskich przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, związane ze złożeniem wniosku.
Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie mikropożyczki
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Według ostatnich zapowiedzi rządu jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków. Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy...
BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów
W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii ma trafić w sumie 565 mln zł. Pieniądze z budżetu państwa spłacą część odsetek do kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych. Sejm właśnie zajął się projektem ustawy w tej sprawie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764