logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

TVP na festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

  PR 04.10.2016, przeczytano 523 razy
ilustracjastrzałka

W Gdyni zakończyła się ósma edycja Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, po raz pierwszy objętego patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Nowością festiwalu była nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, którą Jacek Kurski uhonorował film „Cztery życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tvp-na-festiwalu-_niepokorni%2C-niezlomni%2C-wykleci_,30128,artykul.html

Telewizja Polska była autorem codziennych relacji z najważniejszych wydarzeń tego wyjątkowego Festiwalu, w tym uroczystej finałowej Gali, którą prowadzili Aleksandra Agaciak „Lilu” oraz Krzysztof Ziemiec z „Wiadomości” TVP1. Gala była retransmitowana w niedzielę 2 października na antenie Jedynki.

Podczas Gali wręczono nagrody festiwalu, w tym główny laur filmowy. Złoty Opornik otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Jak stwierdziło festiwalowe jury, obraz nagrodzono za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznano nagrodę Prezesa TVP, którą Jacek Kurski uhonorował przejmujący dokument „Cztery życia Lidii Lwow” autorstwa Rafała Mierzejewskiego, reżysera i scenarzysty, twórcy reportaży historycznych i filmów dokumentalnych, specjalizującego się w tematyce historycznej, szczególnie dotyczącej nieodkrytych jeszcze kart II wojny światowej. Nagroda Prezesa TVP to 50 tys. złotych.

Arkadiusz Gołębiewski, twórca i dyrektor Festiwalu, z wielką satysfakcją przyjął włączenie się TVP w konkretne działania na rzecz odkłamywania polskiej historii.

Jury festiwalowe przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała Julita Wołoszyńska-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie wyróżnienie - Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”. Trzecie trafiło do Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego za obraz „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.
Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej - Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki, „Zapora” – reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski. Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadał filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Dyrektor Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”. Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”, wstrząsającą opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie. Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz – Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana została Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.

Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to jedyne w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej wydarzenie szeroko prezentujące audiowizualne prace poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” oraz polskiej historii w latach 1939 – 1989. W tym roku na konkurs nadesłano aż 64 filmy – to rekordowa liczba zgłoszeń. Do Konkursu Głównego Festiwalu zakwalifikowano 27 filmów, natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji.

Źródło: TVP

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Digital Incubator WBD partnerem Programu InCredibles
Digital Incubator Warner Bros. Discovery w Polsce – działająca w strukturach grupy jednostka organizacyjna koncentrująca się na rozwoju innowacyjnych produktów i współpracy ze startupami – łączy siły z InCredibles. Jako stały partner programu monitoringowego, Digital Incubator WBD w Polsce pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty dzięki...
DoubleVerify, platforma software’owa zajmująca się pomiarami i analizami danych dotyczących mediów digital, ogłosiła wprowadzenie 16 nowych kategorii z obszaru Brand Safety i Suitability dla reklamodawców na TikToku, aby wspierać nowe filtry zasobów reklamowych tej platformy: Vertical Sensitivity oraz Category Exclusion, które zostaną uruchomione...
TVN Warner Bros. Discovery z nagrodami World Media Festivals 2024
Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.
WP Ads to self-service Wirtualnej Polski, który pozwala klientom na samodzielne zarządzanie kampaniami reklamowymi. Ostatnio został wzbogacony o możliwość dodawania kampanii wideo w materiałach publikowanych w serwisach internetowych. Obecnie w WP Ads zarejestrowanych jest już 1500 klientów.
Oktogram: gra karciana kontra dezinformacja i clickbaity
Każdego dnia spada na każdego z nas ogrom informacji i chyba nikt już nie jest w stanie ustrzec się przed manipulacją, fake newsami, udostępnianiem dalej nieprawdziwych treści. Jak nie dać się nieustannie wkręcać? Okazuje się, że odpowiedzią jest odpowiednia praca z emocjami, a dobra wiadomość jest taka, że można to wytrenować w całkiem przyjemny sposób m.in. grając...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764