logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (18): Klejenie

   12.01.2014, przeczytano 9226 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Na razie nasze elementy przypominają wciąż sterty luźnych odpadów, ale wreszcie przyszedł czas na trzeci wymiar - czyli klejenie.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/klejenie,20582,artykul.html

Klejenie klejem cyjanoakrylowym

Właściwości klejów cyjanoakrylowych są dość dla nas istotne. Główna ich cecha – szybkość działania daje niewielkie pole manewru przy błędach. Czasem już po 2 sekundach nie będziemy w stanie rozdzielić sklejonych materiałów bez uszkodzenia któregoś z nich.

Istotne są również penetracyjne zdolności kleju – zdolność do przenikania w najbardziej nawet trudno dostępne miejsca. Tę właściwość, a także szybkość działania można jeszcze zwiększyć przez krótkotrwałe podgrzewanie miejsca klejenia np. nagrzewnicą.

Wadą kleju jest niemożność zmycia go żadnym z rozpuszczalników, który nie uszkodziłby przy okazji klejonego tworzywa, dlatego klejenie nie jest łatwe i wymaga najwyższej uwagi. Wszelkie zabrudzenia można usunąć jedynie mechanicznie przez szlifowanie i polerowanie. Metodą na zminimalizowanie uszkodzeń spowodowanych wypłynięciem kleju jest natychmiastowe wytarcie go, ślad wprawdzie pozostanie ale w przypadku PMMA będzie można jeszcze to miejsce wypolerować.

Pamiętajmy też o zasadach bezpieczeństwa, klej potrafi błyskawicznie „przykleić” nas do klejonych powierzchni, a stosowanie rękawic tylko częściowo rozwiązuje problem. Sklejonych palców nie warto rozdzielać na siłę, należy unikać też oparów które intensywnie powstają podczas podgrzewania miejsca klejenia.

Opisowe przekazanie wiedzy dotyczącej posługiwania się klejem nie jest proste, dla osiągnięcia wprawy niezbędne są również doświadczenia praktyczne. Generalnie, co dotyczy większości klejów, im mniej tym lepiej - korzystniej jest kilka miejsc pozostawić nie doklejonych niż pozwolić na wydostanie się kleju poza miejsce klejenia.

Przy klejeniu najlepiej zachować identyczną kolejność jak przy pomiarach, zaginaniu i formowaniu. Końcówkę dozownika kleju warto sobie ściąć pod ostrym kątem. Chcąc należycie kontrolować klejenie i uniknąć przypadkowych zabrudzeń czy ryzyka przyklejenia elementu do stołu, musimy wykonywać operację na licu obróconym prawą stroną do góry. Lico najwygodniej będzie zamocować za pomocą taśmy dwustronnie przylepnej do przyrządu opisanego w rozdziale Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie:


Musimy już usunąć z lic klejonych elementów folie ochronne ponieważ nie dadzą one rady zabezpieczyć powierzchni przed penetracją kleju, a na dodatek mogą być przyczyną większego nieszczęścia – trwałego ich przyklejenia do powierzchni. Zamocowanie lic da nam swobodę ruchów obydwu rąk. W przypadku mniejszych elementów nie będzie takiej potrzeby bo łatwiej będzie zapanować nad całym procesem. Większe natomiast będziemy musieli ułożyć na podkładkach dystansowych odpowiedniej wysokości.

Przyklejanie pasów obrzeża

Klej nanosimy tylko na jedną z powierzchni klejonych, cienką warstwą i na niewielkim odcinku, na którym zdołamy potem zapewnić krótkotrwały docisk. Można kleić pas sukcesywnie smarując kolejne odcinki, można też przykleić pasy obrzeża punktowo w kilku miejscach zapewniających prawidłowe ułożenie pasa, czyli równo z górną płaszczyzną lica, następnie napuszczać krople w pozostałych odcinkach.

W celu zapewnienia dobrej penetracji kleju rozchylamy delikatnie obrzeże – wpuszczony klej wniknie w szczelinę na znacznie dłuższym odcinku. W miejscach sporych naprężeń (i dużych ilości kleju) możemy przyśpieszać wiązanie kleju podgrzewając obszar nagrzewnicą zwiększając tym samym elastyczność materiału obrzeża, a także polepszając jeszcze możliwości penetracyjne kleju (uwaga na opary!). Należy jednak nagrzewanie przeprowadzać bardzo krótko, tak by nie zdeformować tworzywa zbyt wielką temperaturą.

Klejenie już po kilku sekundach osiąga potrzebną wytrzymałość i nie wymaga dalszego schnięcia. Jeśli w oklejanym elemencie planujemy użycie kilku odrębnych pasów musimy zawczasu przewidzieć potrzebną ich długość tak, by nie było konieczności przycinania ich na gotowym elemencie w miejscu trudno dostępnym.

Łączenia odcinków pasów obrzeża wykonujemy dopiero po zdjęciu bryły z przyrządu, a w przypadku większych elementów po prostu obracamy je do góry spodem.  Możemy od razu przystąpić do połączeń fragmentów obrzeża w jedną całość. W tym celu przygotowujemy sobie niewielkie odcinki tworzywa o tej samej grubości i pomniejszonej o grubość lica szerokości. Jeśli łączenia występują w narożnikach kształtu, łącznik podgrzewamy na ostrzu zaginarki krawędziowej i zaginamy potrzebny kąt połączenia. Następnie wklejamy łącznik w miejsce łączenia pasów.

Na koniec możemy jeszcze usunąć naprężenia, które deformują obrys elementu w płaszczyźnie spodu podgrzewając delikatnie nagrzewnicą materiał w miejscach, w których winien on mocniej ugiąć się na krzywiźnie lica. Można też, o ile rozmiar elementu na to pozwala, usuwać naprężenia poprzez krótkotrwałe zanurzenie w gorącej wodzie.

Wklejanie usztywnień, poprawki

Usztywnienia czyli tzw. żebra nie tylko wzmocnią naszą bryłę, ale także skorygują deformacje wynikające ze sprężystości obrzeży i wymuszonej tym tendencji do prostowania się kształtu w płaszczyźnie spodu elementów. Naprężenia obrzeża powodują ugięcia się płaszczyzny lica szczególnie wtedy gdy ich kształt jest mocno skomplikowany. Z czasem będziemy umieli z grubsza przewidzieć miejsca najbardziej narażone na takie deformacje, przewidując wklejenie tam usztywnień.

Najłatwiej będzie wyjaśnić powstawanie tego typu zniekształceń na przykładzie bryły o kształcie spłaszczonej elipsy.


Naprężenia spowodują nachylenie się obrzeża do wewnątrz na łukach ostrych i na zewnątrz na łagodnych łukach.

Jeśli naprężenia są dość silne, spowodują także deformacje samego lica, co jeszcze pogłębi nachylenia obrzeży. W miejscach największych odchyleń wklejamy żebra. Żeby nie doprowadzić do pofałdowań obrzeża, żebra wklejamy na razie tylko do spodniej płaszczyzny lica. Wklejone częściowo żebra wymuszą już prawidłowy kąt na łukach ostrych gdzie był on wcześniej za ostry, jednocześnie dodatkowo usztywnią też lico. Gdy żebra zapewnią prawidłową geometrię całej bryły możemy już przykleić pionowe ich części do pasów obrzeża.

Tam gdzie naprężenia są szczególnie silne, np. w wyniku zastosowania zbyt grubego materiału na obrzeże czy zbyt słabego uformowania na gorąco, może się okazać konieczne dodatkowe nagrzewanie obszaru zagięcia. Trzeba robić to bardzo ostrożnie, nie podgrzewając obszaru powyżej 60°C. Już w trakcie podgrzewania będziemy mogli zauważyć powolne zacieśnianie się krzywizn – to znak, by odstawić narzędzie i wkleić żebro które utrwali właściwy promień zakrzywienia. Żebra nie zawsze będą miały kształt trójkątów. Ich kształt wymusi czasem bardzo skomplikowana geometria bryły, przewężenia czy konieczność uczynienia jednocześnie uchwytem montażowym itp. Praktycznie każdy kształt musimy odrębnie analizować pod tym kątem.

Leszek Salomon



REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

do mycia kleju cyjanoakrylowego mozna uzyc roznego rodzaju debonderów, a aktywator kleju pozwoli na jego blyskawiczne połączenie bez podgrzewania

Najnowsze w tym dziale

Programy lojalnościowe są powszechnie stosowane w handlu detalicznym. Sprawdzone, znane i oswojone. Czy jednak narzędzia wykorzystujące nagrody oparte na zebranych punktach są nadal skuteczne? Ja tradycyjne podejście do budowania lojalności konsumentów sprawdza się w trzeciej dekadzie XXI wieku?  
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich
W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.
Firmowa flota samochodowa jako dynamiczny nośnik reklamy
Współczesny rynek reklamowy wymaga od firm nie tylko kreatywności, ale również elastyczności i innowacyjności w docieraniu do potencjalnych klientów. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań w tej dziedzinie jest wykorzystanie firmowej floty samochodowej jako ruchomych nośników reklamowych. Pojazdy służące niegdyś głównie celom transportowym, obecnie przekształcają...
Historia car wrappingu wg Antalis
Większość profesjonalistów z branży i entuzjastów motoryzacji myśli, że car wrapping (czyli oklejanie samochodów) jest zjawiskiem stosunkowo współczesnym. Nic bardziej mylnego! Historia car wrappingu zaczyna się bowiem znacznie wcześniej…
Lechar z nową strategią komunikacji i tożsamością wizualną
Agencja kreatywna i brandingowa Lotna stworzyła nowy, kompleksowy system tożsamości wizualnej oraz strategię komunikacji dla firmy Lechar.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764