logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (10): Wiercenie, frezowanie, mocowanie, formowanie

   03.06.2013, przeczytano 5730 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Dziurawienie, przypalanie, przytapianie w ciepłej wodzie, skuteczne naginanie do własnych potrzeb... To nie poradnik funkcjonariuszy bezpieki, ale kolejny odcinek naszego Poradnika dotyczący formowania elementów reklam i oznakowań z tworzyw sztucznych. Zobaczcie czym wiercić i jak zbudować proste przyrządy, które znakomicie uzupełnią wyposażenie Waszej pracowni!


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wiercenie%2C-frezowanie%2C-mocowanie%2C-formowanie,18868,artykul.html

Wiertarki

Temat prozaiczny – wiertarka być musi, najlepiej kilka, a w tym jakaś akumulatorowa czyli bez kabla. Tworzywa możemy wiercić standardowymi wiertłami do metalu, a także specjalnie ostrzonymi (z centralnym stożkiem prowadzącym) wiertłami do drewna. Generalnie wiercenie tworzyw łatwiej jest wykonać korzystając z wierteł do metalu zaostrzonych pod nieco mniejszym kątem – 70 stopni.

Frezarka

Do frezowania będziemy zmuszeni jedynie wtedy, gdy nie będziemy zlecać usług na maszynach grawerskich. Dla naszych potrzeb wystarczy najtańsze dostępne tego typu elektronarzędzie z podstawowym kompletem frezów. W takich kompletach brak niestety frezu o trójkątnym ostrzu, szczególnie przydatnym przy frezowaniu PVC przed zagięciem, ale z racji niewielkiej twardości materiału, bez trudu zaadaptujemy w tym celu np. rozwiertak pod wkręty stożkowe. Frezarka może też się przydać przy wykonywaniu dużych elementów przestrzennych z grubych tworzyw – nafrezowanie lica ułatwi klejenie i wzmocni ostatecznie cały element.

Statyw do mocowania elementów

Klejenie do lica elementów uformowanego obrzeża nie jest łatwe i wymaga odrobiny wprawy. Przyrząd – statyw przedstawiony na rysunku ułatwi dość wydatnie tę operację i zadba o lepszą ergonomię pracy.

Blat roboczy uformowany w kształcie gwiazdy pozwoli na obróbkę elementów o dość zróżnicowanych rozmiarach i kształtach.

Rysunek objaśnia użycie przyrządu. Pręty do których zamocujemy za pomocą taśmy dwustronnie przylepnej lico elementu, powinniśmy zamocować w otworach blatu roboczego na takiej wysokości, by przyklejając obrzeże otrzymać jeszcze kilku milimetrową szczelinę do blatu przyrządu. Dzięki możliwości obracania blatu oraz blokowania w ustalonej pozycji przyrząd zastąpi nam parę dodatkowych rąk.

Opalarka

Formując wstępnie obrzeże na łukach lica elementu, będziemy korzystać z naturalnej sprężystości materiału. Jednak czasem skomplikowany przebieg krzywej w połączeniu z grubością materiału obrzeża wymusi potrzebę „utrwalenia” na gorąco kształtu krzywizny. Do podgrzewania tworzywa obrzeża przydatna będzie zwykła opalarka. Ideałem byłaby opalarka z precyzyjną regulacją temperatury w interesującym nas zakresie, a więc 100 – 170°C. Posługiwanie się opalarką bez regulacji temperatury jest już znacznie trudniejsze bo bardzo łatwo jest doprowadzić do przegrzania i niekontrolowanej deformacji tworzywa.

Podgrzewane naczynie na wodę

Woda podgrzana do temperatury bliskiej temperaturze wrzenia jest idealnym medium przy termicznym formowaniu PVC. Zanurzając tworzywo w gorącej wodzie uzyskamy wymaganą plastyczność a jednocześnie nie grozi nam jego uszkodzenie. Ponadto czynność formowania możemy powtarzać aż do uzyskania zadowalających efektów. W przypadku PMMA temperatura wrzącej wody już nie wystarczy i należałoby zastąpić ją olejem. Naczynie powinno być wystarczająco szerokie by mieściło pas PVC do szerokości ok. 30 cm.

Przyrząd do krzywizn

Podgrzane miejsce trzeba następnie ostudzić, utrzymując wymagany kształt. W wielu wypadkach wystarczy odrobina wprawy i ustalenie krzywizny w oparciu o docelowe miejsce na elemencie. Warto jednak pokusić się o wykonanie kolejnego przyrządu który usprawni tę operację, szczególnie gdy zachodzi konieczność wykonywania większej ilości powtarzalnych geometrii krzywizn.

Rysunek przedstawia sposób wykonania przyrządu. Obszar roboczy nie musi być bardzo duży – w praktyce zmagać się będziemy jedynie z bardzo małymi łukami dlatego obszar 60x60 cm wystarczy w zupełności. Zamocowując pręty w odpowiednich otworach zaznaczamy potrzebny odcinek krzywej.

Uplastyczniając wcześniej tworzywo w gorącej wodzie (tuż przed lub stan wrzenia) będziemy mogli utrwalić krzywiznę skomplikowanych zagięć opierając ją na prętach i chwilę przytrzymując. Do kompletu oprzyrządowania warto także przygotować kilka średnic rur jako form do kształtowania. Najczęściej to one wystarczą do uformowania krzywizny, zapewniając jednocześnie idealny przebieg.



REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Prawna ochrona marki osobistej. Prawo do firmy a znak towarowy
Gdyby istniał skuteczny sposób prawny na zatrzymanie raz zbudowanego zaufania to byłaby to z pewnością najchętniej realizowana usługa prawna. Niestety, w tym zakresie prawo nie jest idealne. Co nie oznacza, że nie oferuje ono żadnych sposobów ochrony marki osobistej. Dzisiaj przedstawię Ci dwa sposoby ochrony marki osobistej, które warto znać: prawo do firmy oraz znak...
Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764