logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (12): Narzędzia duże i małe...

   24.06.2013, przeczytano 4043 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Teoretycznie możemy potrzebować wielu różnorodnych narzędzi – w praktyce opłacalność zakupu czy konstruowania konkretnego urządzenia będzie wynikała z wielkości naszych zamówień. Na zakończenie części Poradnika poświęconej wyposażeniu pracowni wymienię jedynie narzędzia, które oddały mi naprawdę duże usługi, z nawiązką zwracając poniesione koszty.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/narzedzia-duze-i-male...,19073,artykul.html

Zaginarka do blachy

Bardzo duże elementy przestrzenne, powyżej 1 m wysokości, wymagają usztywnień. Jednym ze sposobów wykonania takiego usztywnienia (szczegółowy opis w rozdziale Megaelementy) jest kratownica zbudowana ze blaszanych ceowników uformowanych za pomocą zaginarki. Zaginarka powinna mieć długość ok. 1.5 m – w dłuższe, o ile nie mamy zamiaru kłaść jakiegoś dachu, raczej inwestować nie warto.

Drobiazgi...

  • nitownica – typowa, do łączeń profili blaszanych,
  • przyrząd do ściągania izolacji z przewodów,
  • szlifierka stołowa – do wszystkiego,
  • strug ręczny – nieoceniony przy obróbce PVC spienionego,
  • stoły, podpory przenośne – tzw. „kobyłki”,
  • imadła, ściski, taśmy miernicze, liniały, kątowniki, kątomierze itp,
  • odkurzacz,
  • drobne narzędzia – to co w każdym warsztacie być powinno...


Drogie zabawki.

Laser CO2
Urządzenie sterowane komputerem tnące wiązką promienia laserowego. Doskonale radzi sobie z jednorodnymi tworzywami termoplastycznymi: PMMA, PC, a także cienką sklejką, tekturą, papierem. Większość laserów CO2 nie nadaje się do cięcia PVC ze względu na wydzielane podczas operacji cięcia związki chemiczne.

Wykorzystanie lasera CO2 będzie szczególnie korzystne przy niewielkich elementach z PMMA – poniżej 20 cm wysokości należy jednak pamiętać, że powierzchnia przepalonego tworzywa jest lekko wyoblona i nie stanowi dobrego podłoża do klejenia klejami cyjanoakrylowymi. Najtańsze lasery CO2 z reguły mają niewielką powierzchnię roboczą rzędu 60x60 cm.

Ploter frezujący CNC
Kolejne urządzenie sterowane komputerem. Cięcie lub frezowanie odbywa się za pomocą wirującego frezu. Obrabiać w ten sposób można praktycznie każdy z interesujących nas materiałów.

Jakość frezowanej powierzchni zależy od prędkości posuwu głowicy – z reguły występuje konieczność delikatnego szlifowania i wykończenia ciasnych narożników w otworach gdyż frez ma określoną średnicę i każdy wewnętrzny kąt będzie odrobinę zaokrąglony.

Waterjet, Abrajet
Maszyny tnące strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Cięcie na takich maszynach wciąż jest dość drogie w przypadku materiałów tak miękkich jak tworzywa sztuczne.

Nie wszystkie materiały nadają się do cięcia – szczególne trudności mogą wystąpić przy materiałach kompozytowych, np. płyty warstwowe Dibond itp. Istnieje ryzyko rozwarstwienia się takich materiałów, dlatego należy przeprowadzić próby.



REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
Slodkie: Produkcja czekolady vs. CSR
Z roku na rok rośnie świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony środowiska i konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Coraz więcej firm podejmuje aktywne działania w tym kierunku – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Znani producenci słodyczy, jak SLODKIE, podnoszą poprzeczkę dla całej branży, kierując się wartościami zrównoważonego...
Rozliczenia abonamentowe królują w branży SEO
Ponad połowa agencji i freelancerów zajmujących się SEO oferuje tylko jeden model rozliczeniowy za wykonaną pracę – tak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 2024 roku przez Ahrefs [1] . Największą popularnością cieszy się miesięczny abonament – opcję tę wskazało aż 78 proc....
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764