logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (12): Narzędzia duże i małe...

   24.06.2013, przeczytano 3366 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Teoretycznie możemy potrzebować wielu różnorodnych narzędzi – w praktyce opłacalność zakupu czy konstruowania konkretnego urządzenia będzie wynikała z wielkości naszych zamówień. Na zakończenie części Poradnika poświęconej wyposażeniu pracowni wymienię jedynie narzędzia, które oddały mi naprawdę duże usługi, z nawiązką zwracając poniesione koszty.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/narzedzia-duze-i-male...,19073,artykul.html

Zaginarka do blachy

Bardzo duże elementy przestrzenne, powyżej 1 m wysokości, wymagają usztywnień. Jednym ze sposobów wykonania takiego usztywnienia (szczegółowy opis w rozdziale Megaelementy) jest kratownica zbudowana ze blaszanych ceowników uformowanych za pomocą zaginarki. Zaginarka powinna mieć długość ok. 1.5 m – w dłuższe, o ile nie mamy zamiaru kłaść jakiegoś dachu, raczej inwestować nie warto.

Drobiazgi...

  • nitownica – typowa, do łączeń profili blaszanych,
  • przyrząd do ściągania izolacji z przewodów,
  • szlifierka stołowa – do wszystkiego,
  • strug ręczny – nieoceniony przy obróbce PVC spienionego,
  • stoły, podpory przenośne – tzw. „kobyłki”,
  • imadła, ściski, taśmy miernicze, liniały, kątowniki, kątomierze itp,
  • odkurzacz,
  • drobne narzędzia – to co w każdym warsztacie być powinno...


Drogie zabawki.

Laser CO2
Urządzenie sterowane komputerem tnące wiązką promienia laserowego. Doskonale radzi sobie z jednorodnymi tworzywami termoplastycznymi: PMMA, PC, a także cienką sklejką, tekturą, papierem. Większość laserów CO2 nie nadaje się do cięcia PVC ze względu na wydzielane podczas operacji cięcia związki chemiczne.

Wykorzystanie lasera CO2 będzie szczególnie korzystne przy niewielkich elementach z PMMA – poniżej 20 cm wysokości należy jednak pamiętać, że powierzchnia przepalonego tworzywa jest lekko wyoblona i nie stanowi dobrego podłoża do klejenia klejami cyjanoakrylowymi. Najtańsze lasery CO2 z reguły mają niewielką powierzchnię roboczą rzędu 60x60 cm.

Ploter frezujący CNC
Kolejne urządzenie sterowane komputerem. Cięcie lub frezowanie odbywa się za pomocą wirującego frezu. Obrabiać w ten sposób można praktycznie każdy z interesujących nas materiałów.

Jakość frezowanej powierzchni zależy od prędkości posuwu głowicy – z reguły występuje konieczność delikatnego szlifowania i wykończenia ciasnych narożników w otworach gdyż frez ma określoną średnicę i każdy wewnętrzny kąt będzie odrobinę zaokrąglony.

Waterjet, Abrajet
Maszyny tnące strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Cięcie na takich maszynach wciąż jest dość drogie w przypadku materiałów tak miękkich jak tworzywa sztuczne.

Nie wszystkie materiały nadają się do cięcia – szczególne trudności mogą wystąpić przy materiałach kompozytowych, np. płyty warstwowe Dibond itp. Istnieje ryzyko rozwarstwienia się takich materiałów, dlatego należy przeprowadzić próby.REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Program lojalnościowy – jak go wypromować?
Programy lojalnościowe, motywacyjne, czy polecające mogą być bardzo skuteczne, ale pod jednym warunkiem. Ich docelowi odbiorcy muszą wiedzieć zarówno o danym programie, jak i o płynących z niego korzyściach. A to oznacza, że przygotowując dany system, trzeba uwzględnić także jego promocję.
Interfejsy dotykowe w odwrocie
Dotykowe interfejsy są w odwrocie z oczywistych przyczyn – jednak życie nie znosi próżni, więc w miejsce dobrze nam znanych, a często również bardzo wygodnych rozwiązań, pojawiają się nowe. Pamiętajmy również o tym, że najlepszy, bo osobisty „panel dotykowy”, zdolny do połączenia z teoretycznie każdym innym urządzeniem, nosimy w… kieszeniach. Mowa oczywiście o...
Jak wygląda PR w dobie pandemii?
Według czerwcowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Monitoring gospodarki cyfrowej, w czasie wiosennego zamrożenia gospodarki liczba aktywnych sklepów internetowych na jednej z platform e-commerce wzrosła o niemal 15 proc.[1] Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez PWC, w obliczu kryzysu ponad 52 proc. polskich firm handlowych z sektora MŚP[2] zdecydowało się na...
Komunikacja B2C a B2B: podstawowe różnice
Rzadko w Polsce możemy zaobserwować stanowiska dedykowane komunikacji B2B. Rolę specjalistów w tym zakresie pełnią działy sprzedaży i w wybranych organizacjach komórki korporacyjne. Wzrost konkurencyjności na rynku zaowocuje jednak wyodrębnieniem w większym stopniu niż obecnie specjalizacji w kontekście komunikacji biznesowej, których rolą będzie budowa...
Według Harvard Business Review pozyskanie nowego klienta kosztuje nawet do 25 razy więcej niż utrzymanie dotychczasowego[1]. Tymczasem raport „The State of Customer Service in 2020” pokazuje, że 93% pracowników obsługi klienta uważa, że konsumenci mają dziś znacznie większe oczekiwania[2]. Jak zatem w aktualnych warunkach rynkowych zatrzymać klientów?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764