logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (12): Narzędzia duże i małe...

   24.06.2013, przeczytano 3224 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Teoretycznie możemy potrzebować wielu różnorodnych narzędzi – w praktyce opłacalność zakupu czy konstruowania konkretnego urządzenia będzie wynikała z wielkości naszych zamówień. Na zakończenie części Poradnika poświęconej wyposażeniu pracowni wymienię jedynie narzędzia, które oddały mi naprawdę duże usługi, z nawiązką zwracając poniesione koszty.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/narzedzia-duze-i-male...,19073,artykul.html

Zaginarka do blachy

Bardzo duże elementy przestrzenne, powyżej 1 m wysokości, wymagają usztywnień. Jednym ze sposobów wykonania takiego usztywnienia (szczegółowy opis w rozdziale Megaelementy) jest kratownica zbudowana ze blaszanych ceowników uformowanych za pomocą zaginarki. Zaginarka powinna mieć długość ok. 1.5 m – w dłuższe, o ile nie mamy zamiaru kłaść jakiegoś dachu, raczej inwestować nie warto.

Drobiazgi...

  • nitownica – typowa, do łączeń profili blaszanych,
  • przyrząd do ściągania izolacji z przewodów,
  • szlifierka stołowa – do wszystkiego,
  • strug ręczny – nieoceniony przy obróbce PVC spienionego,
  • stoły, podpory przenośne – tzw. „kobyłki”,
  • imadła, ściski, taśmy miernicze, liniały, kątowniki, kątomierze itp,
  • odkurzacz,
  • drobne narzędzia – to co w każdym warsztacie być powinno...


Drogie zabawki.

Laser CO2
Urządzenie sterowane komputerem tnące wiązką promienia laserowego. Doskonale radzi sobie z jednorodnymi tworzywami termoplastycznymi: PMMA, PC, a także cienką sklejką, tekturą, papierem. Większość laserów CO2 nie nadaje się do cięcia PVC ze względu na wydzielane podczas operacji cięcia związki chemiczne.

Wykorzystanie lasera CO2 będzie szczególnie korzystne przy niewielkich elementach z PMMA – poniżej 20 cm wysokości należy jednak pamiętać, że powierzchnia przepalonego tworzywa jest lekko wyoblona i nie stanowi dobrego podłoża do klejenia klejami cyjanoakrylowymi. Najtańsze lasery CO2 z reguły mają niewielką powierzchnię roboczą rzędu 60x60 cm.

Ploter frezujący CNC
Kolejne urządzenie sterowane komputerem. Cięcie lub frezowanie odbywa się za pomocą wirującego frezu. Obrabiać w ten sposób można praktycznie każdy z interesujących nas materiałów.

Jakość frezowanej powierzchni zależy od prędkości posuwu głowicy – z reguły występuje konieczność delikatnego szlifowania i wykończenia ciasnych narożników w otworach gdyż frez ma określoną średnicę i każdy wewnętrzny kąt będzie odrobinę zaokrąglony.

Waterjet, Abrajet
Maszyny tnące strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. Cięcie na takich maszynach wciąż jest dość drogie w przypadku materiałów tak miękkich jak tworzywa sztuczne.

Nie wszystkie materiały nadają się do cięcia – szczególne trudności mogą wystąpić przy materiałach kompozytowych, np. płyty warstwowe Dibond itp. Istnieje ryzyko rozwarstwienia się takich materiałów, dlatego należy przeprowadzić próby.REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zmiany i wyzwania w handlu 4.0 – technologie w służbie maszynowej
Rozważania na temat cyfrowej transformacji w sektorze internetowego handlu zdają się mieć nieco groteskowy charakter, z racji tego, że każda platforma sprzedażowa opiera większość swojego funkcjonowania na nowych technologiach. Mimo wszystko, wchodząc w nowy rok, warto przeanalizować dynamikę rozwoju IT i e-handlu w branżach, z którymi najtrudniej utożsamić nam...
Adidasy, aspiryna czy pampersy to przykłady nazw, dawniej wyłącznie własnych, które dziś znaczą więcej niż kiedyś. Słowem adidasy możemy nazwać każde buty sportowe, aspiryna to po prostu lek na przeziębienie i grypę, a pampers znaczy tyle, co jednorazowa pieluszka. Niektóre z tych słów już zupełnie przestały być kojarzone z nazwą marki lub produktu, a...
Marketing u dewelopera - rozwiązania zwiększające sprzedaż nieruchomości
Branża deweloperska opiera się na ludziach i relacjach. Nowe technologie i rozwiązania, które zdominowały wiele innych gałęzi gospodarki, i w tym przypadku mogą stanowić efektywne narzędzie do zarządzania tymi relacjami. W jaki sposób wykorzystać je, aby prowadzić skuteczny marketing w branży deweloperskiej? Odpowiedź poniżej.
Premiera nowego produktu w konsumenckiej gałęzi świata IT to jak narodziny Royal Baby – oczy całego świata zwrócone są na Microsoft, Apple czy Google, które na deskach sali konferencyjnej składają nam obietnicę dostarczenia nowej jakości. Czasem jednak okazuje się, że nawet w najlepszej rodzinie trafi się czarna owca, a długo oczekiwane „cudowne dziecko inżynierów”...
Początek stycznia - czas „uwalniania” praw autorskich do utworów
1 stycznia jest datą ważną z wielu powodów. Początek miesiąca, początek roku czy początek jakiegoś innego umownego cyklu. Niewiele osób jednak wie, że ten dzień jest bardzo istotny z punktu widzenia prawa autorskiego oraz że stał się datą nieoficjalnego, międzynarodowego święta znanego jako Dzień Domeny Publicznej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764