logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Tworzywa sztuczne w grafice przestrzennej (9): Narzędzia - zaginarki

   12.05.2013, przeczytano 6959 razy
ilustracja
fot. Leszek Salomon

Zaginać będziemy głównie arkusze PVC litego i spienionego o grubości 1 – 3 mm. Mimo prostoty urządzeń do takich zadań są one nadal dość trudno dostępne, jednak i w tym wypadku skonstruowanie potrzebnego urządzenia nie przekracza możliwości nawet skromnie wyposażonego warsztatu. Idea jest bardzo prosta – musimy zagrzać miejsce które chcemy zagiąć, a nasze urządzenie powinno „obsłużyć” maksymalnie ok. 50 cm, bo raczej nie będzie potrzeby zaginania szerszych pasów. 


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/narzedzia---zaginarki,18676,artykul.html

Zaginarka bagnetowa

W najprostszej wersji, całym urządzeniem jest po prostu kawałek kątownika aluminiowego przymocowanego do stopy żelazka. Dzięki termostatowi możemy  precyzyjnie wyregulować temperaturę, co jest dość istotne. Urządzenie w takiej formie jest przydatne wtedy, gdy trzeba wykonać operację na częściowo przyklejonym już obrzeżu (przyklejonego dla łatwiejszego pomiaru).

Stosowanie żelazka wymaga jednak uciążliwego trasowania na pasie linii zagięcia i precyzyjnego ustawiania na niej urządzenia. Przy seryjnej pracy warto zatem pokusić się o zbudowanie bardziej stacjonarnego urządzenia które pozwoli na większą automatyzację procesu gięcia. Zasadę działania urządzenia ilustruje rysunek:

Schemat ideowy zaginarki bagnetowej

Jako element grzejny znów może posłużyć żelazko ale lepszym rozwiązaniem będzie użycie elementu o mniejszej średnicy, np. grzałki w obudowie rurkowej. Tak jak w przypadku żelazka elementem obierającym ciepło grzałki i przekazującym go w miejsce zagięcia powinien być kątownik aluminiowy (2) Musimy zadbać o właściwą temperaturę jego ostrza – ok. 130°C dlatego konieczne będzie zastosowanie układu elektronicznego regulującego moc grzałki (może do tego posłużyć także termostat od żelazka). Stół roboczy urządzenia powinien umożliwiać prostopadłe pozycjonowanie pasa względem ostrza – w tym celu trzeba przymocować do płaszczyzny stołu kawałek odbojnika (4) do którego przykładać będziemy pas podczas nagrzewania. Blat roboczy nie powinien mieć zbyt wielkich rozmiarów – pamiętajmy, że czasem będziemy zmuszeni wykonać cały szereg zagięć bardzo blisko siebie dlatego umieszczenie blatu tylko za ostrzem grzewczym i niewielka jego szerokość, pozwoli na łatwiejsze wykonanie takiej serii. Najczęściej też będziemy musieli do maksimum wykorzystać sprężystość zaginanego materiału.

Trud poniesiony przy wykonaniu całej serii zagięć na jednolitym pasie obrzeża sowicie nam się opłaci oszczędzając późniejszych wysiłków na łączenie wielu odcinków pasów na elemencie i ich maskowaniu. Ostrze grzewcze powinno wystawać ok. 1 mm ponad powierzchnię blatu roboczego.

Kolejnym dość prostym urządzeniem do zaginania na gorąco, które możemy wykonać we własnym zakresie będzie zaginarka wykorzystująca elementy lutownicy transformatorowej. Wystarczy do tego celu najtańszy z dostępnych modeli lutownicy transformatorowej. Przeróbka polega na zastąpieniu grotu dłuższym odcinkiem drutu miedzianego (do 20 cm) o średnicy 1 mm. Tak zmodyfikowana lutownica transformatorowa rozgrzewa drut do ok. 150°C co w zupełności wystarcza do przegrzania przed zagięciem cienkiego tworzywa z którego formować będziemy obrzeże elementów.

Drut należy zamocować za pomocą tekstolitu – przy odrobinie sprytu można  całość zamocować do obudowy lutownicy i używać jako urządzenie przenośne wykonując zagięcia na częściowo już przyklejonych do lica pasach. Można także wykonać urządzenie bardziej stacjonarne. W tym przypadku należy  zadbać by urządzenie pracowało tylko w momencie przykładania tworzywa – transformator lutownicy nie jest obliczony na pracę ciągłą i takie użytkowanie może spowodować jego zniszczenie. Urządzenie zbudowane na tej zasadzie zużywa znacznie mniej energii jednak możliwe jest zaginanie za jej pomocą jedynie tworzyw bardzo cienkich – 1 mm.

Zaginarka konwekcyjna

Osobne zagadnienia to zaginanie grubych płyt PVC (5 – 10 mm) i PMMA. Wprawdzie w opisywanym przez mnie sposobie nie przewiduję budowy obrzeży elementów z PMMA a także potrzeby gięcia grubych arkuszy PVC,  jednak niejednokrotnie będziemy potrzebować różnego rodzaju usztywnień, podpórek itp. z materiałów które uzyskać najłatwiej, czyli z odpadów.

Niezbyt szerokie pasy grubszego PVC (do ok. 20 cm) a także PMMA  możemy bez trudu zaginać po zagrzaniu miejsca zagięcia zwykłą opalarką. Miejsca zagięcia trzeba podgrzewać równomiernie z obu stron materiału. Estetyka zagięcia będzie uzależniona od równomierności podgrzania i właściwej temperatury obszaru ogrzanego a to niełatwo jest uzyskać  przy ręcznym prowadzeniu nagrzewnicy. Ujdzie, jeśli to ma być element niewidoczny, wyłącznie konstrukcyjny -  jeśli natomiast potrzebujemy lepszej jakości, bądź wykonywania zagięć na dłuższych odcinkach, powinniśmy rozważyć kupno profesjonalnego urządzenia – może oddać nam nieocenione usługi także przy innych pracach.REKLAMA

avatar użytkownika
+ + + + + + + + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Salomon

(Leszek Salomon)

Salomon o sobie:

Kompetencje
- kreacja marki
- strategie wizerunkowe
- typografia, tworzenie krojów pisma
- kreacja systemów identyfikacji wizualnej firm i instytucji
- tworzenie tekstów reklamowych
- grafika reklamowa
- naming
- obsługa programów Fontlab, Corel, PS
- aplikowanie folii samoprzylepnych
- obróbka i gięcie tworzyw sztucznych
- konstruowanie elementów trójwymiarowych w reklamie
- podświetlenie lampami jarzeniowymi, i LED

Osiągnięcia
- jestem autorem kilkudziesięciu kompleksowych systemów identyfikacji wizualnych dla firm
- opracowanie i wdrożenie urządzenia do podgrzewania tworzyw sztucznych do zagięcia "Terva"
- autorskie technologie min. budowy kasetonów i liternictwa przestrzennego
- inicjatywa "Fontdivision" skupiająca autorów krojów pisma i fontów

Kariera
1986 - 1989: praca w dekoratorni PSS Społem
1990 - 1991: praca w agencji plastycznej Agena
1992: praca na własny rachunek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Dodam, że opcja ekonomiczna giętarki to transformator elektroniczny 12V 105W do halogenów oraz drut oporowy. Optymalna długość to ok 40cm (idzie wtedy ok 4,5-5 A) i nie grzeje się - drut jaki stosuję to Kanthal D 0.7mm.
30cm to już deczko zbyt wysoka temperatura - chyba że stosujemy dodatkowy bagnet.

I pytanie do p. Leszka. Czy jako brzegi szczeliny stosować aluminium (czyli przewodnik) czy lepiej izolator (np. płytki ceramiczne). Przy kilka zdjęciach nie ma to znaczenia ale...
Ja mam to zrobione roboczo obecnie na przykładanych płytkach

avatar użytkownika
,

Dzięki za doprecyzowanie - akurat wykorzystywałem jakiś prehistoryczną lutownicę transformatorową prawdopodobnie jednak mniejszej mocy.
Jeśli chodzi o brzegi to próbowałem różnych rozwiązań - od tekstolitu po aluminium. Ostatecznie zastosowałem metodę najprostszą z możliwych - pozwalam okładzinie się nagrzewać (aluminium) ale jednocześnie nie dopuszczam do jej kontaktu z tworzywem. W praktyce polegało to na tym że była dylatacja - szczelina ok 1 cm z możliwością swobodnego przepływu powietrza. Jak się okazało, zupełnie to wystarcza by oddzielić strefę gorącą urządzenia od zimnej w której dopiero podpierane jest tworzywo. Ale rozwiązań tego problemu jest znacznie więcej - od izolatorów w rodzaju szkła hartowanego po chłodzone woda aluminium...
  

,

Im więcej elementów do zgięcia tym większy problem. Moja obecnie robocza wersja ma blaciki (kawałki plytek 33x10) ruchome. Jak się nagrzeją to wymieniam na chłodne.

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem eksperymentu nawiercenie w linii całej ilość otworów w rurce o małym f1 zaślepienie i dospawanie nakładki na opalarkę. Taką podręczną liniową dmuchawkę.
  

,

wiadomość usunięta z przyczyn regulaminowych
(kryptoreklama firmy My Design, Pszczyna)

Najnowsze w tym dziale

Marketing zapachowy w placówkach opieki zdrowotnej
Umiejętna aromatyzacja pomieszczeń w placówkach medycznych, może pomóc pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, a personel pobudzić do bardziej efektywnej pracy i tym samym lepszej opieki nad podopiecznymi. Jakie zapachy sprawdzą się najlepiej w kreacji przyjemnego i odprężającego otoczenia?
Mitologiczne smoki i Wiedźmin a prawo autorskie
Andrzej Sapkowski, polski pisarz fantasy, twórca sagi o Wiedźminie, najczęściej po Stanisławie Lemie  tłumaczony polski autor fantastyki, stał się bardzo popularnym twórcą - netfliksowski serial „Wiedźmin”, gra oparta na przygodach Geralta z Riwii czy w końcu bardzo sprawny marketing sprawiły, że jego książki trafiły właśnie na prestiżową listę bestsellerów "New...
Pieczątka wcale nie musi być nudna
Czy zdajecie Sobie sprawę, że odbicie Waszej pieczątki, może być bardzo skutecznym nośnikiem reklamowym? To czysty marketing, o ile zadacie Sobie trud, żeby było na niej logo, adres Waszej strony internetowej czy profilu na social media, Facebook, Instagram lub innego. No i wszystkie najważniejsze dane opracowane w czytelny sposób.
Opakowanie kluczem do serc klientów
Walentynki to, obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy, najbardziej dochodowe święto w Polsce. Według wyliczeń analityków Open Finance w ubiegłym roku każdy Polak wydał na nie średnio 277 złotych. Wyjątkowo chętnie klienci kupują wtedy m.in. czekoladki i inne produkty opatrzone serduszkami czy różami. O zakupie decyduje w takich przypadkach nie tylko promocja czy...
Sześć sklepów internetowych działających na platformie Shoper zostało laureatami ostatniej edycji rankingu serwisu Opineo zbierającego oceny nadawane e-sklepom przez klientów. Ekspertka ze sklepu Xiaomi-Poland.pl, który znalazł się w czołówce w kategorii “Telefony”, opowiada, jak pozyskiwać pozytywne opinie i dlaczego to takie ważne dla...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764