logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Tylko połowa polskich firm ze strategią. Strategie marketingowe 2014

  PR 23.07.2014, przeczytano 877 razy
ilustracjastrzałka

Ponad 50 % polskich przedsiębiorstw posiada sformułowaną strategię marketingową. W prawie 35% funkcjonuje ona w formie spisanej, a w 22% firm znajduje się „w głowie” osób zarządzających - wynika z raportu „Strategie marketingowe 2014”, pierwszego badania o takiej skali w Polsce, przygotowanego przez Mind Progress Group we współpracy z Instytutem Badawczym IPC. Wśród ekspertów komentujących wyniki znaleźli się między innymi: Jacek Kotarbiński, Maciej Tesławski czy Marcin Kalkhoff.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/tylko-polowa-polskich-firm-ze-strategia.-strategie-marketingowe-2014,22245,artykul.html

Badanie przeprowadzono w maju 2014 roku. Wzięło w nim udział 200 firm i osób, kwalifikowanych do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw na podstawie definicji GUS. Już szereg pytań związanych z posiadaniem podstawowych elementów strategii pokazuje jak bardzo polskie firmy różnią się między sobą w zależności od swojej wielkości. Wynika to chociażby z tego, że duże i średnie przedsiębiorstwa znacznie częściej operują na rynkach międzynarodowych i mają przynajmniej częściowo zagraniczny kapitał. - Wśród badanych firm 3/4 z nich deklaruje posiadanie misji i wizji. Nieco ponad połowa przebadanych przedsiębiorstw ma zdefiniowane grupy docelowe. 41% zapytanych przedsiębiorstw w ogóle nie określa, do kogo kieruje swoją ofertę i działania komunikacyjne. – mówi Michał Pawlik, Head of Strategy w Mind Progress Group, pomysłodawca i koordynator badania. - Wyniki po raz pierwszy w skróconej formule przedstawiliśmy w czerwcu podczas konferencji Marketing Progress: skuteczne strategie marketingowe. Obecnie ujawniamy pełną analizę wyników.

Polskie firmy dzielą się na dwie niemal równe grupy – przedsiębiorstwa mające strategię marketingową i takie, które jej nie posiadają. Co jest tego przyczyną? Koszty opracowania strategii stanowią średnio około 11% budżetu marketingowego. Wśród firm, które dotychczas nie miały strategii marketingowej, aż 55,2% nie planuje jej tworzyć w najbliższej przyszłości. - Firmy opracowują strategię głównie samodzielnie (57,5%), a jedynie 20% firm deklaruje współpracę w tym zakresie z partnerami zewnętrznymi - mówi Jacek Kotarbiński, autor „Sztuki Rynkologii”. - Do czynników ograniczających można zaliczyć obawę przed wysokimi kosztami jej opracowywania (70,5%) i realizacji (48,5%). Wysoki wskaźnik notowany jest w przypadku teoretyzacji działań strategicznych, bez uwzględnienia rynkowych realiów (33,5%). Zrealizowane badania wskazują na konieczność racjonalizacji i urealniania efektów działań marketingowych w polskich firmach. Poprzez ocenę efektywności strategii i jej zbieżność z realiami rynkowymi oraz celami i wynikami, będzie można traktować te działania w wymiarze inwestycyjnym, a nie tylko kosztowym. 

Celem badania było przyjrzenie się strategii marketingowej, ocenie jej przydatności oraz postrzeganiu tego narzędzia przez samych klientów. Pierwsza część raportu poświęcona jest analizie zgromadzonych danych, przedstawieniu statystyk związanych z różnymi zagadnieniami skupionymi wokół strategii marketingowej oraz komentarzami ekspertów. Drugą część materiału stanowi uzupełnienie raportu o opracowania merytoryczne zaproszonych gości. Wśród autorów tekstów poświęconym różnym obliczom strategii znaleźli się m.in. Paweł Tkaczyk (Midea), Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński), Bartłomiej Rak (Socjomania), czy ks. Jacek Stryczek (Szlachetna Paczka). 

Raport „Strategie marketingowe 2014” jest pierwszą odsłoną szerszego projektu. Badanie będzie regularnie powtarzane - głównie po to, aby zaobserwować zmiany zachodzące na rynku z upływem czasu. 

Z wynikami badania można zapoznać się na stronie www.marketingprogress.pl oraz www.mindprogress.pl. Raport „Strategie marketingowe 2014” jest do pobrania za darmo na zasadzie pay per post bądź pay per e-mail. 

Podsumowanie konferencji w wersji wideo: https://www.youtube.com/watch?v=b0AmIV0vjLs

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Koronawirus a reklama programmatic
Obecna sytuacja rynkowa związana ze światową pandemią koronawirusa, odciśnie znaczące piętno na rynku reklamy on-line i programmatic. Ciężko w tym momencie prognozować, jak dokładnie będzie wyglądał rynek za kilka miesięcy, kiedy życie Polaków wróci do normalności, jednak pewne jest, że zmieni on swoje oblicze. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie...
Interaktywny monitor Newline – efektywna praca zdalna
Wiele firm otwiera się na home office i oswaja nowe technologie. Zdalna praca, komunikatory, wideokonferencje, udostępnianie plików do wspólnej pracy i działania online stają się dziś codziennością. W sytuacji kiedy klasyczne spotkania przestają być możliwe, albo są trudne do zrealizowania korzystamy z cyfrowych rozwiązań. Menedżer inicjujący cyfrowe spotkanie z...
Firma Zebra Technologies Corporation, innowator oferujący rozwiązania dla pracowników mobilnych i posiadający partnerów umożliwiających przedsiębiorstwom uzyskanie przewagi nad konkurencją, opracowała wytyczne dotyczące dezynfekcji urządzeń klasy korporacyjnej. Wytyczne dotyczą komputerów mobilnych, skanerów i drukarek – mają one pomóc...
Agencja Partner of Promotion podpisała umowę na kompleksową obsługę PR z największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce – POLREGIO. W ramach działań public relations agencja zajmie się m.in. opracowaniem nowej strategii komunikacji zewnętrznej  i wewnętrznej, zarządzaniem komunikacją w sytuacjach kryzysowych oraz wsparciem biura prasowego.
Hubert Czajowski New Business Managerem w Pa
Do zespołu PA dołączył Hubert Czajowski. Na stanowisku New Business Managera będzie odpowiadać za reprezentowanie agencji, kontakt z potencjalnymi klientami oraz przygotowywanie ofert.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764