logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Udoskonalenia dla KBA Rapida 106

   30.03.2011, przeczytano 2948 razy
strzałkistrzałka
Udoskonalenia dla KBA Rapida 106 ZOBACZ ILUSTRACJE

Od czasu premiery na targach Drupa 2008, wysoko zautomatyzowana KBA Rapida 106 przechodzi nieustanny proces udoskonalania o kolejne pakiety oprogramowania, nowe funkcje w części nakładania i wykładania i gamę dodatkowych systemów.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/udoskonalenia-dla-kba-rapida-106,12252,artykul.html

Przykładem jest DriveTronic SIS (Sensoric Infeed System) - sensoryczny system nakładania bez marki bocznej. Nie wymaga on wstępnego przygotowania, eliminując błędy w zakresie ustawiania tj. dociągania arkusza oraz rysowania szczególnie wrażliwych podłoży drukowych. Czujnik określa boczną pozycję arkusza znajdującego się na stole spływowym, a kiedy arkusz zbliża się do punktu przekazania do pierwszego zespołu drukującego, listwa z łapkami na bębnie przekazującym dostosowuje jego pozycję zgodnie z ustawieniami z konsoli operatora. Margines marki bocznej wynosi tu +/- 5 mm. Transport arkusza w linii nakładania jest wspierany przez próżniowe elementy napędowe.

Kolejna opcja to niezależny napęd cylindrów płytowych - DriveTronic SPC (Simultaneous Plate Change). Każdy cylinder posiada osobny napęd, co oznacza eliminację sprzęgieł i innych dodatkowych napędów. Wyeliminowanie mechanizmu łączącego cylinder płytowy i główną jednostkę napędową umożliwia jednoczesną realizację większości procesów narządzania maszyny. Dzięki temu czas niezbędny na wymianę płyt nie musi już być uwzględniany w kalkulacji zlecenia. We współpracy z systemem mycia CleanTronic Synchro, system DriveTronic SPC pozwalać ma na pełne wykorzystanie potencjału technologii niezależnych napędów.

Wspomniany CleanTronic Synchro to system dwuelementowy. Obciągi gumowe myte są w części umieszczonej nad cylindrem dociskowym. Druga część systemu znajduje się pod cylindrem dociskowym i może zostać łatwo wyjęta z maszyny za pośrednictwem specjalnych szyn. Programy mycia dla każdego zespołu drukującego mogą być dobierane indywidualnie. Dzięki CleanTronic Synchro, procesy mycia i wymiany płyt mogą odbywać się w tym samym czasie - w typowym procesie narządzania KBA Rapida 106, we współpracy z systemem DriveTronic SPC, oszczędności wynoszą dwie minuty na każdym zleceniu (ponad 33 godziny po 1000 zrealizowanych prac).

KBA DriveTronic Plate-Ident to element automatyzujący pracę KBA Rapida 106 przy użyciu wielu funkcji. Pierwsza z nich pozwala na rozpoznawanie otworów i znaków pasowania z formy drukowej przez specjalny optyczny system, złożony z dwóch kamer umieszczonych na uchwytach płyty - system zatrzymuje proces wymiany płyt, jeśli przekroczona zostanie granica tolerancji. Proces pasowania może być ukończony przed uzyskaniem pierwszej odbitki; zdaniem producenta, w wielu przypadkach ma nie wymagać żadnych dodatkowych korekt. DTPI sprawdza zachowane dane zlecenia i porównuje z danymi w konsoli operatora, skanując naświetlony na płycie kod Data-Matrix. System rozpoznaje w ten sposób czy płyta znajduje się we właściwym zespole drukującym i czy została założona jej odpowiednia wersja językowa.

KBA oferuje także półautomatyczną zmianę form do lakierowania, dzięki czemu ich zamiana w Rapida 106 zajmować ma ok dwóch minut.

System wykładania KBA AirTronic wykorzystuje aerodynamiczne wózki z łapkami optymalizować mają przepływ powietrza, chroniąc przed turbulencjami i redukując ilość niezbędnej energii. Rozmieszczenie i kształt dysz znajdujących się w systemie prowadzenia arkusza zostały zoptymalizowane w zakresie pomiarów przepływu. Dynamiczny hamulec spowalnia przepływ arkuszy, ułatwiając właściwe ułożenie stosu na wykładaniu. Automatyczne pozycjonowanie pierścieni ssących eliminuje konieczność ręcznej interwencji operatora. Poprzez znaczącą redukcję ilości powietrza niezbędnego do całego procesu, zredukowano też ilość powietrza znajdującego się w stosie. Wszystkie cyfrowo sterowane funkcje mogą być wstępnie ustawiane i zapisywane. Operator może więc wstępnie ustawić strumień powietrza wdmuchiwanego do systemu AirTronic na podstawie informacji o podłożach uzyskanych z bazy danych.

KBA zaleca stosowanie w Rapida 106 systemu kontroli kolorystycznej QualiTronic, który w przypadku maszyn z systemem odwracania arkusza mierzy gęstości wszystkich arkuszy przy pełnej prędkości produkcyjnej i po obu stronach arkusza (przed i po odwracaniu). Wartości z dziesięciu kolejnych arkuszy stanowią punkt referencyjny dla automatycznej kontroli ustawienia kałamarzy farbowych.

Operator maszyny KBA Rapida 106 ma do dyspozycji konsolę ErgoTronic, która zapewnia mu podgląd funkcji w indywidualnym menu. Program automatycznej zmiany zleceń obsługuje i koordynuje cały proces narządzania za pomocą pojedynczego przycisku. System udostępnia również opcję zdalnej diagnostyki.

KBA Rapida 106 jest dostępna w gamie konfiguracji do 16 zespołów drukujących, lakierujących i suszących i może zostać wyposażona w liczne opcje automatyzujące jej pracę.

Źródło: PrintinPoland
www.kba.com/pl

Galeria: KBA Rapida 106

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Adam Zindulski – założyciel firmy Zinart odchodzi na emeryturę
Z początkiem lipca br. w firmie Zinart, obchodzącej w tym roku 30-lecie działalności w branży poligraficznej, zaszły strategiczne zmiany. Adam Zindulski - jej założyciel i do niedawna prezes zarządu przeszedł na emeryturę, przekazując stery przedsiębiorstwa młodszym kolegom – Pawłowi Trzeciakowi (nowemu prezesowi) oraz Grzegorzowi Śleziakowi i Jackowi Moziole,...
Wyniki finansowe Stora Enso za 2. kwartał 2022
Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 1. kwartał br. oraz za całe pierwsze półrocze 2022 r. W ujęciu rok do roku koncern odnotował w nim wzrosty: przychodów ze sprzedaży o 18% (wyniosły one 3,054 mld euro), zysku operacyjnego EBIT o 39% (który zamknął się kwotą 505 mln euro) oraz zysku operacyjnego IFRS do 399 mln euro. Przychody ze sprzedaży w 1. półroczu 2022...
Drukexpress.pl wycina na ploterze Sinajet
Grafmasz zainstalował kolejny ploter Sinajet, tym razem w formacie arkusza 720x500 mm. Wdrożenie nastąpiło w Drukexpress.pl - wrocławskiej drukarni internetowej, która specjalizuje się w druku cyfrowym. Firma obecna jest na rynku poligraficznym od maja 2004.
DTG/DTF: webinar wakacyjny Polyprint
Akonda Tex po raz kolejny zaprasza na webinar, dotyczący rozwinięcia biznesu o zadruk odzieży DTG/DTF z Polyprint. W najbliższy czwartek 11.08 o godzinie 12.00, tym razem w wakacyjnej atmosferze i wakacyjnym anturażu będzie można dowiedzieć się wszystkiego o druku DTG i DTF, co można produkować przy wykorzystaniu tych rozwiązań oraz czego potrzeba, żeby rozpocząć...
Firma Koenig & Bauer uniezależnia się od gazu pochodzącego z rurociągów
W obliczu grożącego niedoboru gazu firma Koenig & Bauer w ostatnich miesiącach pracowała intensywnie nad uniezależnieniem się od gazu pochodzącego z rurociągów. Dzięki temu od końca lipca 2022 roku gaz technologiczny, który wcześniej był niezbędny do prowadzenia procesów produkcyjnych, może zostać całkowicie zastąpiony. W największych zakładach...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764