logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ukrayina.pl z kilkunastoosobowym zespołem, na czele serwisu Alina Makarczuk

  PR 22.09.2023, przeczytano 451 razy
ilustracja

Ukrayina.pl – serwis, który powstał z inicjatywy zespołu portalu Gazeta.pl – to najpopularniejsze medium prowadzone w języku ukraińskim w Polsce. Jego szefową jest Alina Makarczuk, która zbudowała kilkunastoosobowy zespół redaktorów, reporterów i wydawców, współtworzących stronę odwiedzaną średnio przez 2,5 mln użytkowników miesięcznie*. Ukrayina.pl to jedyny duży serwis działający w polskim internecie od początku konfliktu, zatrudniający dziennikarki i dziennikarzy zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ukrayina.pl-z-kilkunastoosobowym-zespolem%2C-na-czele-serwisu-alina-makarczuk,401449,artykul.html

Serwis Ukrayina.pl powstał w marcu 2022 r. z inicjatywy zespołu Gazeta.pl. Od początku publikuje teksty prawie wyłącznie w języku ukraińskim, poświęcone zarówno sytuacji w ogarniętym wojną kraju, jak i zagadnieniom dotyczącym życia Ukraińców i Ukrainek w Polsce.

Ukrayina.pl ma czytelników po obu stronach granicy. Według danych Mediapanelu, miesięcznie serwis odwiedza średnio około 0,5 mln polskich użytkowników (RU) (czerwiec-sierpień 2023 r.). Z kolei główną grupę jego odbiorców stanowią Ukraińcy – w ciągu ostatnich trzech miesięcy serwis odwiedzało ich średnio 2 mln. Najwięcej użytkowników Ukrayina.pl przebywa w Kijowie, Odessie, Warszawie, Dnieprze i Lwowie. Od początku 2023 r. do sierpnia br. wykonali oni łącznie przeszło 52 mln odsłon.

–  Udało nam się stworzyć niepowtarzalny zespół polsko-ukraińskich dziennikarzy, ale przed nami stoi sporo wyzwań. Podczas wojny, także tej informacyjnej, na dziennikarzach spoczywa wielka odpowiedzialność, by rzetelnie informować o tym, co się wokół dzieje. Jako jedyny w Polsce serwis, jesteśmy naprawdę widoczni i obecni na rynku ukraińskim, gdzie budujemy markę dziennikarstwa niezależnego od jakiejkolwiek władzy. Publikujemy również coraz więcej treści w języku polskim, tworząc tym samym most informacyjny pomiędzy naszymi krajami. To nasza misja – mówi Alina Makarczuk, szefowa serwisu Ukrayina.pl.

Alina Makarczuk jest dziennikarką ukraińskiego pochodzenia, która przez lata była związana z polskimi rozgłośniami radiowymi, a po wybuchu wojny wspólnie z Grupą ZPR współtworzyła radio „Z Wami FM” dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Od marca 2022 r. przygotowuje też materiały o wojnie w Ukrainie dla stacji TVN24. Od maja br. w roli dyrektorki ds. partnerstw Ukrayina.pl, Alina Makarczuk odpowiada za rozwój serwisu zgodnie z jego strategią zasięgową i biznesową, a od sierpnia br. jako szefowa Ukrayina.pl kieruje również redakcją serwisu.  

Dla Ukrayina.pl piszą ukraińscy dziennikarze i dziennikarki, pracujący z Kijowa i Warszawy. Wydawcą strony głównej Ukrayina.pl jest Ołeh Biłecki, który od ponad 15 lat jest związany z ukraińskimi rozgłośniami radiowymi i telewizją, a od stycznia 2023 r. jest prowadzącym w wojennej telewizji informacyjnej Ukrainy „Maraton Jedynych Wiadomości". W roli wydawczyń serwisu pracują Sylwia Preiss, która zdobywała doświadczenie dziennikarskie w Agorze, Polskim Radiu i w Wirtualnej Polsce oraz specjalizująca się w tematyce międzynarodowej Anastazja Svitlevska, wcześniej reporterka polityczna w agencjach informacyjnych RBK-Ukraina i UNIAN. Redaktorami Ukrayina.pl są: Anhelina Shorohova, Andrij Khomenko, Svitlana Kucherenko, Kyryło Voronko, Alona Chernetska, Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko i Vladyslav Yatsenko, a w roli reporterki pracuje Marta Radio. Redakcję Ukrayina.pl wspierają również Żenia Bespalyi jako specjalista ds. mediów społecznościowych, Eugeniusz Horodziejczyk – specjalista ds. SEO oraz Krzysztof Beniowski – dyrektor ds. sprzedaży.

Redakcja Ukrayina.pl przygotowuje autorskie teksty w dwóch językach, które publikowane są zarówno na Ukrayina.pl, jak i na Gazeta.pl.

Serwis na stałe współpracuje z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, a wcześniej współpracował również m.in. z Parlamentem Europejskim i ONZ.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

Dodatkowe informacje:

* dane własne wydawcy za okres czerwiec-sierpień 2023 r.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Niebiesko wszędzie: kampania towarzysząca debiutowi platformy Max
Max zadebiutował w Polsce 11 czerwca. Platforma oferuje dostęp do najbardziej jakościowych treści globalnych marek takich jak: HBO, DC czy Warner Bros. i najlepszych produkcji lokalnych, a także daje możliwość śledzenia wydarzeń sportowych, w tym wszystkich transmisji ze zbliżających się Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Start serwisu Max był największym wydarzeniem branży...
Sport.pl z projektem premium na Euro 2024
Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej redakcja Sport.pl rozpoczęła nowy projekt dla kibiców zainteresowanych jakościowymi treściami sportowymi – Magazyn.Sport.pl na Euro. Na autorskiej stronie będzie można znaleźć pogłębione teksty eksperckie ukazujące ciekawe tematy związane z piłką nożną i historyczne oraz zaskakujące case studies. Dodatkowo, z okazji...
Dziesięciu twórców internetowych dołączyło do agencji Rokmates
Do agencji influencer marketingu Rokmates dołączyło dziesięciu twórców internetowych. Są wśród nich m.in. Torii (łącznie 2,2 mln subskrypcji na trzech kanałach na YouTubie), duet PK Sisters (1,4 mln obserwujących na TikToku) czy Coocharz (258 tys. obserwujących na Instagramie).
Employee TV – z myślą o komunikacji wewnętrznej
Jak ważny jest dialog pomiędzy pracownikiem a pracodawcą? Jak dużym wyzwaniem jest skuteczne dotarcie z komunikatem w tradycyjnej formie? W efektywnej komunikacji wewnętrznej liczy się autentyczność, szacunek, zaangażowanie, ciekawy format i ludzka twarz biznesu. Dlatego agencja 24/7Communication stworzyła nowe narzędzie – Employee...
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek dołączają do Radia Nowy Świat
Artura Barcisia usłyszeć będzie można po raz pierwszy 13 czerwca w audycji o g. 14.00. Damian Kwiek pojawi się 14 czerwca z rozmową w programie „Cały nasz świat” (11:00-12:00), a w sobotę 15 czerwca o g. 13.00 na antenie stacji zadebiutuje Mery Spolsky.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764