logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Uliana Vitiuk na czele serwisu Ukrayina.pl

  PR 12.04.2022, przeczytano 409 razy
ilustracja

Uliana Vitiuk, szefowa ogólnoukraińskiego „Expressu” i Expres.online, została redaktorką naczelną Ukrayina.pl. To serwis dla osób przyjeżdżających do Polski z Ukrainy stworzony przez zespół portalu Gazeta.pl i rozwijany wspólnie z redakcją „Expressu”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/uliana-vitiuk-na-czele-serwisu-ukrayina.pl,395470,artykul.html

– Naszym celem jest udzielenie pomocy informacyjnej Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed wojną do Polski – mówi Uliana Vitiuk. – Ci ludzie nie mieli szansy przygotować się do życia w nowym miejscu, nie mieli czasu na przestudiowanie przepisów i zasad obowiązujących w innym kraju tak, jak robią to emigranci w przededniu przeprowadzki. Często są zdezorientowani i przerażeni, zmuszeni do życia w nowych warunkach. Chcemy im te pierwsze chwile ułatwić.

Uliana Vitiuk od 2017 r. pełni rolę redaktorki naczelnej ogólnoukraińskiej gazety „Express” i jej internetowego odpowiednika Expres.online, a od marca br. nadzoruje pracę zespołu tworzącego Ukrayina.pl. Teraz oficjalnie objęła stanowisko redaktorki naczelnej serwisu. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, a także założycielką i koordynatorką Akademii Dziennikarstwa Praktycznego im. Marka Twaina.

Na początku kwietnia br. na Ukrayina.pl, a także na stronie głównej Gazeta.pl został opublikowany artykuł Uliany Vitiuk – przejmujący apel do świata pod tytułem „Zawsze, gdy myślisz, że nie grozi Ci wojna, pamiętaj o Buczy”. Tekst został opublikowany po polsku i ukraińsku, a także w języku angielskim.

Ukrayina.pl to serwis, który powstał w marcu br. z inicjatywy zespołu portalu Gazeta.pl. Artykuły i materiały są publikowane na stronie w języku ukraińskim, a ich pisaniem i tworzeniem zajmuje się zespół ukraińskich redaktorów z redakcji gazety „Express” i serwisu Expres.online. Użytkownicy znajdą na Ukrayina.pl zarówno artykuły o bieżącej sytuacji w Ukrainie, jaki i porady dla obywateli tego kraju, którzy przyjechali do Polski.

Redakcja Ukrayina.pl przy wsparciu zespołu Gazeta.pl koncentruje się obecnie w szczególności na rozbudowywaniu sekcji serwisu skierowanej do Ukrainek i Ukraińców, którzy zamieszkali w Polsce i potrzebują informacji dotyczących życia w naszym kraju.  

– Zależy nam na budowaniu i wzmacnianiu społeczności zarówno wśród osób, które przybyły do nas niedawno, jak i diaspory ukraińskiej, która mieszka w Polsce od lat. Chcielibyśmy, żeby nasz serwis sprawił, że będzie im choć trochę łatwiej układać sobie życie w Polsce – mówi Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, który koordynuje współpracę z zespołem Ukrayina.pl.

W ciągu pierwszego miesiąca działania Ukrayina.pl największym zainteresowaniem czytelników cieszyły się materiały dotyczące pomocy rządowej dla uchodźców oraz inicjatyw wolontariackich, a także teksty wyjaśniające, do czego niezbędny jest numer PESEL, jak zapisać dzieci do polskiej szkoły, jak kupić samochód w Polsce oraz jak szybko i łatwo nauczyć się języka polskiego.

Stworzenie Ukrayina.pl to jedno z działań zespołu Gazeta.pl mających wesprzeć mieszkańców Ukrainy w czasie trwającego konfliktu. Od pierwszych dni wojny portal jest partnerem zbiórki funduszy organizowanej przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i promuje ją na swoich łamach. Pod koniec lutego br. wraz z zespołem „Expressu” oraz „Gazetą Wyborczą” i Radiem TOK FM dziennikarze Gazeta.pl przygotowali specjalny poradnik rozdawany m.in. przy przejściach granicznych, w Przemyślu i innych miastach Polski. Dodatkowo, w geście solidarności z Ukrainą, Gazeta.pl zmieniła swój logotyp na stronie głównej i na profilach w mediach społecznościowych, a także wygląd głównego boksu informacyjnego na stronie głównej portalu. Redakcja newsowa Gazeta.pl na bieżąco relacjonuje wydarzenia w Ukrainie oraz doniesienia międzynarodowe na ten temat, a także publikuje materiały w formie podcastów tworzone przez kolektyw reporterski Outriders.

Źródło: Agora S.A.

www.agora.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zmiany w zarządzie Fundacji TVN
W związku z zakończeniem kadencji dotychczasowego zarządu Fundacji TVN, przypadającym na 14 kwietnia br., Rada Fundacji TVN podjęła decyzję o mianowaniu nowych członków zarządu. Katarzyna Kolenda-Zaleska, dotychczasowa prezes Fundacji TVN, zakończyła swoją 8-letnią kadencję. Z początkiem maja nowe stanowisko łączące funkcje prezesa i dyrektora zarządzającego Fundacji...
Tenesys transformuje koncern mediowy Bonnier
Stworzona w Polsce firma Tenesys przeprowadziła migrację i modernizację infrastruktury Grupy Bonnier. Usunęła przestarzałe systemy, poprawiając wydajność, stabilność i skalowalność. Dzięki partnerstwu z OVHcloud, Tenesys zwiększyła elastyczność i efektywność zarządzania zmianą technologiczną w dużych korporacjach.
Nowe cenniki Grupy Eurozet
Z dniem 29 kwietnia br. Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.  
Bilguun Ariunbaatar w Radiu ZET
W czwartek 11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączy Bilguun Ariunbaatar  
Udział Radia ZET najwyższy od 2014 roku
W fali I-III 2024 badania Radio Track udział w czasie słuchania Radia ZET wzrósł do 14,6 proc. To najlepszy wynik stacji od 10 lat. Ostatnia fala okazała się również rekordowa dla całej Grupy Eurozet.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764