logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Unia Europejska chce walczyć z prywatną cenzurą w internecie

   02.08.2021, przeczytano 520 razy
ilustracja
Wojciech Klicki

Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/unia-europejska-chce-walczyc-z-prywatna-cenzura-w-internecie,392478,artykul.html

– Zapowiadany pozew Donalda Trumpa przeciwko Twitterowi i Facebookowi jest doskonałym dowodem na to, że mamy problem z prywatną cenzurą, czyli władzą mediów społecznościowych nad tym, co jest w nich publikowane. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że Donald Trump często balansował na granicy wolności słowa, niejednokrotnie ją przekraczał i być może z tego powodu powinien zostać zablokowany. Natomiast problem polega na czymś innym – każdy obywatel, obywatelka, organizacja społeczna, a nawet prezydent najpotężniejszego kraju na świecie może zostać zablokowany i ani nie wie dlaczego, ani nie ma możliwości odwołania się – komentuje Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Jak podkreśla, pozew Donalda Trumpa byłby kolejnym kamyczkiem do rosnącej lawiny spraw sądowych, w których zarówno politycy, organizacje społeczne, jak i aktywiści walczą z problemem prywatnej cenzury. W tej batalii nie chodzi wyłącznie o to, żeby konkretny profil w mediach społecznościowych został odblokowany, bo to nie rozwiązuje problemu. Problemem jest władza platform. Serwis może z dnia na dzień usunąć profil, który jest wynikiem wielomiesięcznej lub wieloletniej pracy i który stanowi kanał komunikacji np. z wyborcami.

– W Panoptykonie prowadzimy sprawę, w której Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, organizacja działająca w Polsce, pozwała przed warszawskim sądem okręgowym Facebooka za to, że zablokował jej profil. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie decyzje, jakie Facebook i inne media społecznościowe będą podejmowały w zakresie blokowania profili, będą wymagały uzasadnienia i będzie realna możliwość odwołania się od nich. Orzeczenie, które mogłoby zapaść w sprawie Donalda Trumpa przed amerykańskimi sądami, zwłaszcza jeżeli się otrze o amerykański Sąd Najwyższy, będzie miało znaczenie dla całego świata – uważa Wojciech Klicki.

Problem dostrzega także Unia Europejska. Trwają już prace nad aktem usług cyfrowych – Digital Service Act. Jak podaje Fundacja Panoptykon, ma on uregulować zasady moderacji treści stosowane przez platformy internetowe, a także stworzyć mechanizmy zapewniające większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz prawo do ich kwestionowania, także przed sądem. Fundacja także bierze udział w pracach legislacyjnych – składa propozycje poprawek i stara się przekonać unijnych decydentów do przyjęcia takich rozwiązań, które pozwolą na jak najlepszą ochronę wolności słowa.

– Europejscy politycy dostrzegli potrzebę zmian, ale nie pozywają mediów społecznościowych do sądu, tylko pracują nad projektem przepisów, które zobowiążą gigantów cyfrowych do większej wstrzemięźliwości w decydowaniu o blokowaniu profili oraz nałożą na nich obowiązek uzasadnienia tej decyzji, a także wprowadzą możliwość odwołania się od niej – dodaje ekspert z Fundacji Panoptykon.

Jak zapowiada, prace nad przepisami, które uregulują tzw. prywatną cenzurę w Unii Europejskiej, są dość zaawansowane, a ich zakończenia należy się spodziewać w 2022 roku. Następnie niezbędna będzie implementacja nowych przepisów do prawa poszczególnych krajów. Ponadto dzisiaj wiele państw unijnych samodzielnie, nie czekając na Unię Europejską, próbuje rozwiązać problem prywatnej cenzury.

Cenzura w wykonaniu portali społecznościowych może utrudniać działanie nie tylko politykom, ale także organizacjom społecznym, artystom czy dziennikarzom, którzy w coraz większym stopniu wykorzystują je w swojej działalności zawodowej. Przykład to sprawa sądowa Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, której Facebook usunął publikowane treści. Decyzją sądu Facebook nie tylko nie może usuwać nowych treści, które publikuje SIN, ale został też zobowiązany do zabezpieczenia kont, stron i grup usuniętych w 2018 roku. Dzięki temu, jeśli SIN wygra proces, będą one mogły zostać przywrócone wraz z całą opublikowaną treścią oraz komentarzami.

Źródło: Newseria, Fundacja Panoptykon

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

I zdarzyć się może, że po wprowadzeniu nowego prawa cenzury już nie będzie - portale ograniczą po prostu prawo do wypowiedzi.

avatar użytkownika
,

Już to robią stosując cenzurę w sposób nie tylko arbitralny, ale często zupełnie absurdalny, tnąc wpisy i blokując konta pod dyktando nie zasad i zdrowego rozsądku, ale działania kulawych algorytmów.  

,

Dokładnie tak.
Na przykład na forum Signs administracja wycina niektóre wpisy, podając nieumocowane w ich własnym regulaminie argumenty, rzekomo uzasadniające tę cenzurę.

Takich miejsc jest znacznie więcej.
Niech unia ukróci to bezprawie.
  

avatar użytkownika
,

Jeżeli jesteś świadkiem takich bulwersujących nadużyć redakcji, zgłoś je. Zgłoszenie zostanie wnikliwie rozpatrzone.  

,

Lepiej poczekać na ustawę i instytucje nałożą takie wysokie kary pieniężne, że cenzorom w pięty pójdzie..  

avatar użytkownika
,

Chętnie sami ukarzemy niesfornych cenzorów redakcyjnych. Zgłaszaj śmiało!  

,

Wolę, żeby to zrobił ustawodawca.
Niech dojebie tak, żeby cenzorom w pięty poszło i wyczyściło portfele.
  

avatar użytkownika
,

Przemawiają przez Ciebie złe emocje i osobiste urazy. Miejmy nadzieję, że ustawodawca będzie kierował się obiektywnym interesem społecznym, a nie chęcią rewanżu na nielubianych mediach. Masz taką nadzieję?  

,

Ustawodawca ma dojebać każdemu, kto cenzuruje swoich użytkowników.
Niezależnie od przyczyn takiego zachowania po barwy partyjne.
  

avatar użytkownika
,

A co z użytkownikami-chamami, trollami, pieniaczami którzy swoim zachowaniem obrażają innych użytkowników i utrudniają im korzystanie z serwisu?  

,

Masz na myśli TWA, które demoluje Ci forum?
Nic nie doradzę. Nie udzielam bezpłatnych porad.
  

avatar użytkownika
,

Linie lotnicze TWA od dawna nie istnieją.  

,

Zaskakujące, że na każde wspomnienie twa, od razu mięknie Ci faja.
  

avatar użytkownika
,

Bardziej kultowe i angażujące emocjonalnie były linie PanAm. Weźmy słynne logo umieszczone na wieżowcu MetLife w Nowym Jorku - to jeden z symboli epoki i Ameryki z tamtych czasów.  

,

Nie martw się, jak się znudzą, to Ci oddadzą forum i będziesz znów miał swoje zabawki.  

avatar użytkownika
,

Ale co zrobimy jak Ty w międzyczasie się znudzisz i pójdziesz gdzieś w świat?  

,

To nie jest kwestia czy, ale kiedy.

Możecie się rozebrać i pilnować ubrań. Ponoć zbliża to ludzi.
  

avatar użytkownika
,

A wybrałeś już linię lotniczą?  

,

Ryanair.
Bo ląduje w Radomiu.
  

Najnowsze w tym dziale

Wyborcza.pl uruchamia 33. serwis lokalny Kalisz.wyborcza.pl
Od 27 października 2021 r. czytelnicy i czytelniczki Wyborcza.pl będą mieć do dyspozycji kolejny serwis z informacjami lokalnymi – tym razem dotyczącymi Kalisza i okolic. Pod adresem Kalisz.wyborcza.pl znajdą treści poświęcone miastu i regionowi. Na miejscu pracuje zespół dziennikarski, wspierany przez redakcję poznańską „Gazety Wyborczej”.  
Najnowsza wersja aplikacji mobilnej TOK FM została zintegrowana z Android Auto. Dzięki temu użytkownicy samochodów z tym systemem mogą słuchać programu stacji na żywo oraz podcastów w jeszcze wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób, również wtedy, gdy znajdują się poza zasięgiem tradycyjnych nadajników radiowych. To już kolejna nowość w ofercie...
Czy Paypal przejmie Pinteresta i znacząco przyspieszy rozwój social commerce?
45 mld dolarów – tyle może wynieść zakup platformy społecznościowej Pinterest Inc przez PayPal Holdings Inc – amerykańskiego giganta systemu płatności elektronicznych. Jeśli informacje się potwierdzą i negocjacje obu stron zakończą się powodzeniem, może to być największa transakcja w historii PayPala. W Polsce social commerce już rośnie w siłę –...
Tempo życia nie zwalnia, a my stajemy się coraz bardziej multitaskingowi. Ta wielozadaniowość ze sfery zawodowej przeszła również do życia codziennego i definiuje sposób w jaki spędzamy czas. Jak pokazują dane, ponad 9 na 10 polskich internautów to multiscreenersi cyfrowi. Co to oznacza? Nic innego jak to, że pierwszym i drugim ekranem są coraz częściej urządzenia mobilne a...
TikTok for Business – efektywna platforma mediowa, po raz pierwszy została partnerem jednego z najważniejszych wydarzeń marketingowych w Polsce – Gali Effie Awards Poland 2021. Podczas spotkania goście będą mogli skorzystać z unikatowej strefy TikToka, w której spędzą czas w pozytywnym miejscu pełnym rozrywki i gdzie poczują unikalne doświadczenie platformy. Gala...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764