logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Ustawianie głowic XAAR382

colorcal   07.08.2011, przeczytano 5842 razy

Ustawianie parametrów farby w maszynach z głowicami XAAR382 (Proton): W ostatnich dniach z zaskoczeniem przeczytałem kilka wpisów na forum dotyczących problemów z atramentami twardosolwentowymi. Zaskakujące były opinie dotyczące jakości farby różnych bardziej i mniej renomowanych producentów (w tym farby oferowanej przez naszą firmę) – diametralnie różniące się od moich własnych doświadczeń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ustawianie-glowic-xaar382,13168,artykul.html

Skoro farba do takich głowic jak XAAR382, Spectra Polaris i innych nowych rozwiązań sprawia użytkownikom tyle problemów, spróbuję wyjaśnić skąd się te problemy biorą i jak je rozwiązywać.

Każdy z producentów głowic określa pewne bazowe parametry farby odpowiednie dla danej głowicy. Do tych parametrów należą:

  •  tolerowane rodzaje rozpuszczalnika (solwentu)
  •  zakres średnic ziaren pigmentu
  •  napięcie powierzchniowe farby
  •  tolerowany zakres temperatur pracy
  •  lepkość farby

Z punktu widzenia problemów istotne są dla nas tylko dwie cechy: średnica ziaren pigmentu i lepkość farby. Reszta (jeżeli nie spróbujesz drukować głowicą „wodną” atramentem solwentowym) powinna być OK.

Średnica ziaren pigmentu jest istotna ze względu na coraz mniejsze średnice dyszek (nozzli) i coraz mniejszą wielkość kropli wypluwanych przez głowice. Z tego punktu widzenia im bardziej rozdrobniony pigment tym lepiej. Ale niestety im bardziej rozdrobniony pigment tym zazwyczaj niższa światłoodporność farby. Przyjęło się, że akceptowalną średnicą ziaren pigmentu jest 0,5-3mikrometry. Poza nielicznymi wyjątkami (dalekowschodnimi) wszystkie dostępne na rynku farby do głowic Spectra, Konica, Seiko i większość farb do Xarrów będzie pod tym względem dobre.

Czynnikiem decydującym o poprawnej pracy będzie lepkość farby. Zakresy dopuszczalnych lepkości są dosyć duże:

  • XAAR – 2-12cPs
  • SPECTRA – 6-20cPs
  • KonicaMinolta – 4-16cPs
  • SeikoSPT – 3-14cPs

Jednak poszczególne typy głowic mają swoje szczególne upodobania. Np. dla XAARów382 (Proton) optymalnym zakresem jest 8-10cPs i taką właśnie lepkość mają dalekowschodnie farby dedykowane do Protonów.

Europejscy dostawcy starają się robić produkty bardziej uniwersalne i dlatego ‘celują z lepkościami w zakres 10-12cPs. Stąd nie zawsze europejskie farby chcą pracować „same z siebie” w drukarkach wyposażonych w takie właśnie głowice.

Mamy trzy parametry, którymi możemy regulować działanie głowic:

  •  napięcia
  •  temperatura
  •   ciśnienie w głowicy

Wszystkie one są ze sobą skorelowane. XAAR382 nie ma wewnętrznych grzałek więc jeżeli maszyna nie ma systemu podgrzewania głowic lub farby w subtankach (co nie jest bardzo popularnym rozwiązaniem) zostaje nam jedynie regulacja ciśnień i napięć.
XAAR382 jest głowicą programowalną – każda ma wbudowany mikroukład sterujący pracą głowicy. Oprócz informacji o napięciach tzw „Vtrim” mamy jeszcze przeprogramowania charakterystyki głowicy przez zmianę pliku konfiguracyjnego WAVEFORM.

Plik WAVEFORM generowany jest przez firmę XAAR specjalnie dla określonej farby.
W niektórych typach maszyn drukujących np. w maszynach firmy Gethray sprzedawanych przez e-ploter zmiana napięć i download plików WAVEFORM jest możliwy z poziomu oprogramowania maszyny. W maszynach takich jak Rodin, Flora czy WitColor niezbędne jest posiadanie specjalnego interfejsu i oprogramowania.

Procedura ustawiania parametrów głowicy jest taka sama dla każdego typu farby. Prawie na pewno wartości ciśnień i napięć będą różne dla różnych farb. Wartości podane poniżej są właściwe dla farby Unijet MOMENTUM firmy UNICO, którą znam najlepiej.

1. Ustawiamy ciśnienie (podciśnienie) farby w głowicy.
W maszynach chińskich mamy dwa rozwiązania ustalania ciśnienia w głowicy: pierwszy grawitacyjny z subtankami na wysokości głowic z tyłu karetki. W tym systemie ciśnienie w głowicy regulujemy podnosząc lub opuszczając sułtanki. Podnosząc subtanki obniżamy ciśnienie – opuszczając subtanki ciśnienie się zwiększa.

W maszynach z instalacją podciśnienia (np. gdy subtanki są umieszczone nad głowicami) a farbę w głowicach utrzymuje podciśnienie wytwarzane przez pompkę.

Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie – po zrobieniu purge’a farba niemal natychmiast (do 15sek) samoistnie zasysana jest przez głowicę. Na wydruku widać jakby dyszki starowały z pewnym opóźnieniem (linie drukowane przez głowice pojawiają się na wydruku np. po jednym lub kilku milimetrach). Zbyt niskie ciśnienie powoduje przyspieszone „wypadanie” dysz podczas druku (brak pojedynczych dysz na szerokości głowicy).

Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie – maszyna „sieje”, gubi kropelki podczas druku w miejscach gdzie głowice nie powinny już drukować. W krańcowych przypadkach głowice „ciekną” na postoju maszyny (spód głowicy pokrywa się farbą, czasem zbierają się na powierzchni głowicy krople). Efekt kropli także powoduje ubytki dysz ale kropla na spodzie głowicy powoduje, że znika kilkadziesiąt dysz obok siebie powodując na wydruku szeroką białą kreskę.

Dla farby UNICO optymalnym podciśnieniem jest wartość -2,1mbar

2. Zmieniamy plik WAVEFORM.

  • Jeżeli masz maszynę e-ploter/Gethray w oprogramowaniu maszyny wpisz kod serwisowy (Meitenance password) - (patrz rys.1).
  • Wejdź w zakładkę Maitenance-Vtrim. (patrz rys. 2).
  • Wybierz opcje „Download waveform” i wybierz plik waveform.
  • Wciśnij „Apply”.
  • Operacje trzeba powtórzyć dla każdej głowicy oddzielnie.


Plik do farby UNICO możesz ściągnąć stąd:
http://www.mediafire.com/?t299fjeax288ejj

W maszynach innego typu można wykonać identyczne operacje, ale niezbędne jest posiadanie specjalnego interfejsu do wpięcia w głowice lub specjalny slot na płycie (headboard) i właściwe oprogramowanie.


3. Zmieniamy napięcia.
W głowicy XAAR382 napięcia zależą od temperatury farby w głowicy (pomimo braku grzałek głowica nagrzewa się lekko podczas druku; napięciami można także kompensować zmiany temperatury zewnętrznej).
Jeżeli podnosimy wartość Vtrim – napięcie na głowicy spada i odwrotnie.
Jeżeli napięcie jest za wysokie – podczas druku „wypadają” dysze.
Jeżeli napięcie jest zbyt niskie – głowica nie drukuje ostro i/lub „sieje”

Dla farby UNICO poprawne napięcia to (w przybliżeniu):

  •  Cyan – 11V
  •  Magenta – 11V
  •  Yellow – 10,6V
  •  Black – 11,5V

Ważne jest by podczas druku zachowywać zalecany zakres temperature. Dla UNICO jest to 17-32stC.

Tak ustawiona głowica powinna pracować stabilnie

Przemysław Kida

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Podany w artykule plik do WAVE-formu głowic xaar nie jest plikiem specjalnie zrobionym dla tuszy Unico.
Jest to plik WAVE form dla producenta chińskich tuszy, została zmieniona tylko nazwa pliku. Porównanie zawartości pliku "Unico" z plikiem posiadanych przeze mnie od ponad 2 lat pokazuje 100% zgodność zawartości pliku. Jest to WAVE 9247 dla trybu pixel. Zmiana nazwy pliku WAVE nie spowoduje zmiany pracy głowicy Przemku.

drugim "popularnym" ustawieniem jest 9241 dla trybu cycle.
nie chce mi się wdawać w szczegóły - mamy maszyny skonfigurowane i tak i tak. pracują na tych samych tuszach sunchemicala. cuda się pojawiają dopiero w dual mode - z każdej głowicy otrzymujemy tak jakby 2 . w skrócie - trzeba tak dopasować aby maszyna drukowała stabilnie. a każda sztuka zachowuje się inaczej i tego nie przeskoczysz.

,

Tak Rafale, masz rację. Pomimo tego, że mam wygenerowane Waveformy dla farby UNICO dla obu trybów pracy głowicy - ten moim zdaniem działa lepiej.
Co do innych uwag - zgadzam się w 100%
  

Najnowsze w tym dziale

5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
Slodkie: Produkcja czekolady vs. CSR
Z roku na rok rośnie świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony środowiska i konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Coraz więcej firm podejmuje aktywne działania w tym kierunku – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Znani producenci słodyczy, jak SLODKIE, podnoszą poprzeczkę dla całej branży, kierując się wartościami zrównoważonego...
Rozliczenia abonamentowe królują w branży SEO
Ponad połowa agencji i freelancerów zajmujących się SEO oferuje tylko jeden model rozliczeniowy za wykonaną pracę – tak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 2024 roku przez Ahrefs [1] . Największą popularnością cieszy się miesięczny abonament – opcję tę wskazało aż 78 proc....
SparkyB: viralowa autentyczność marek
Marki stały się naszym towarzyszem życia, przyjacielem, wsparciem w propagowaniu różnych idei. Tworzą społeczności, które są najważniejszym kanałem komunikacji z odbiorcą. Z badań wynika, że 91% osób wierzy w siłę społeczności, a 70% konsumentów twierdzi, że lepiej odbiera markę, gdy jej pracownicy są aktywni w mediach...
Google zablokował 5,5 miliarda reklam. Scamem karmi nas AI
Treści o charakterze seksualnym, promocja broni czy nielegalny hazard, prezentowane często przez deepfejki na podobieństwo znanych osób. To m.in. takie reklamy są na celowniku Google, który na swojej platformie zablokował aż 5,5 miliarda reklam. Pod bacznym okiem korporacji z Doliny Krzemowej są też wybory – zarówno w Polsce jak i te uznawane za najważniejsze, czyli w USA.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764