logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wolne od włókien kartony strukturalne i elementy budowlane od Stora Enso

  PR 05.08.2022, przeczytano 325 razy

Stora Enso – wspólnie z RISE (Instytutami Badawczymi Szwecji) oraz firmami IsoTimber i Moelven – opracowała rozwiązanie pozwalające na produkcję kartonów strukturalnych i elementów konstrukcyjnych, nie zawierających włókien. Wykorzystano tu NeoLigno – stworzone przez ten nordycki koncern spoiwo, bazujące na ligninie. Znajduje ono zastosowanie przy wytwarzaniu płyt wiórowych i izolacyjnych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wolne-od-wlokien-kartony-strukturalne-i-elementy-budowlane-od-stora-enso,396809,artykul.html

Anonsując wprowadzenie na rynek NeoLigno, firma Stora Enso podkreśla tym samym swoje zaangażowanie w tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, będących alternatywą dla stosowanych powszechnie materiałów bazujących na surowcach kopalnych. W tym przypadku celem było stworzenie biopochodnego środka wiążącego, który oferowałby parametry techniczne charakterystyczne dla tradycyjnych spoiw, będąc jednocześnie bezpiecznym i odnawialnym.

NeoLigno – odpowiedź Stora Enso

NeoLigno to biospoiwo wyprodukowane z ligniny – organicznego polimeru pochodzącego z drewna. Znajduje zastosowanie przede wszystkim przy wytwarzaniu płyt wiórowych i izolacyjnych. Jak zapewnia producent, wykorzystanie tego rodzaju biosurowca sprawia, że finalny produkt jest bardziej bezpieczny – zarówno w kontekście procesu produkcyjnego, jak też użytkowania. Stora Enso dodaje, że zachowane są przy tym wszystkie niezbędne parametry techniczne, także pod względem jakości. Firma podkreśla, że drewno stosowane przy produkcji NeoLigno pochodzi ze zrównoważonych i monitorowanych upraw leśnych. Posiada certyfikaty FSC, PEFCTM oraz ISO 14001.

Współpraca z myślą o lepszej przyszłości

Najnowsze przedsięwzięcie związane z NeoLigno jest realizowane wspólnie przez Stora Enso, IsoTimber i Moelven. To projekt mający na celu stworzenie kartonów strukturalnych i elementów budowlanych, w 100% wolnych od włókien. Stanowi on część strategicznego programu BioInnovation, którego fundatorami są Vinnova, Szwedzka Agencja Energetyczna i Formas. Całość jest koordynowana przez RISE (Instytuty Badawcze Szwecji), a calem nadrzędnym jest stworzenie w 100% biopochodnych i zgodnych z zasadami GOZ komponentów, które wesprą przemysł budowlany w kontekście zrównoważonego rozwoju i proekologiczności.

Jak podaje Stora Enso, branża ta wciąż generuje znaczące ilości dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym firmy Moelven i IsoTimber podjęły działania zmierzające do zredukowania ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez większe wykorzystanie drewna jako zrównoważonego, naturalnego surowca budowlanego. Stora Enso dodaje, że przyczyną wspomnianych emisji generowanych przez przemysł budowlany w dużej mierze są materiały, bazujące na surowcach kopalnych, takie jak beton i stal. W tym aspekcie szersze zastosowanie drewna stanowi poważny krok naprzód w kwestiach środowiskowych. Natomiast chemikalia stosowane do jego obróbki, np. środki wiążące (spoiwa), są tradycyjnie wytwarzane z surowców kopalnych bądź ropy naftowej.

Celem projektu jest stworzenie w pełni biopochodnej i proekologicznej metody wytwarzania bloków konstrukcyjnych oraz elementów budowlanych, redukującej ślad węglowy bez wpływu na finalną, wysoką jakość produktu. Moelven zajmuje się produkcją paneli na bazie sklejki drewnianej, podczas gdy IsoTimber wytwarza bloki budowlane częściowo wykonane z drewna. Stora Enso z kolei dostarcza NeoLigno – biospoiwo wykorzystywane przy produkcji ww. asortymentu.

NeoLigno częścią sukcesu komercyjnego

Jak podaje Stora Enso, projekt jest wciąż w fazie realizacji, przy czym sklejka i bloki budowlane – przy udziale NeoLigno – są już wytwarzane na skalę przemysłową. Kolejnym krokiem mają być szeroko zakrojone testy właściwości obu produktów. Badania laboratoryjne pokazały, że NeoLigno dorównuje a nawet przewyższa pod względem jakości tradycyjne spoiwa używane przy produkcji sklejki i bloków konstrukcyjnych. Zdaniem partnerów sukces operacyjny projektu potwierdza tym samym potencjał handlowy różnych produktów, w których znajduje zastosowanie NeoLigno.

Magdalena Sterley, ekspertka RISE ds. klejenia drewna potwierdza, że Stora Enso stworzyła wysokiej jakości spoiwo, niezwykle obiecujące w kontekście zastosowań z udziałem sklejki:

- Sklejka wyprodukowana w warunkach laboratoryjnych i w fazie pilotażowej projektu cechuje się bardzo obiecującymi parametrami i wskazuje, że materiał ten – z zastosowaniem NeoLigno – może spełniać wymagania, jakich oczekuje się od sklejki budowlanej.

Tjalling Chaudron, Product Developer w firmie Moelven, z entuzjazmem wypowiada się o całym przedsięwzięciu:

- W intuicyjny sposób ustanowiliśmy wysokie standardy względem spoiwa, oczekując, że w przyszłości ta wolna od surowców kopalnych alternatywa znajdzie zastosowanie. Było dla nas niezmierną radością obserwować i odkrywać jak świetnie nowe spoiwo radziło sobie w fazie prototypu . Z niecierpliwością czekamy na możliwość testowania go w pełnym wymiarze, co będzie miało miejsce jesienią tego roku. Dla firmy Moelven jest niezwykle istotnym wykorzystywanie każdej możliwości, by tworzyć i rozwijać lepsze, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania.

Janina Östling, kierująca działem Board/Sustainability w firmie IsoTimber, dodaje:

- Ten projekt i realizowana w jego ramach współpraca jest dla nas bardzo wartościowa. Pomoże ona IsoTimber w osiągnięciu 100% biopochodności naszych paneli o wiele wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy. Obecnie kluczową kwestią jest znalezienie biopochodnego spoiwa. Najpopularniejszy z naszej oferty panel IsoTimber składa się w 99% z drewna, a NeoLigno może nam pomóc w stworzeniu paneli budowlanych w 100% wolnych od surowców kopalnych. Te nośne panele izolacyjne są montowane w naszej fabryce do pełnowymiarowych elementów ścian zewnętrznych. W przypadku komercyjnego wdrożenia NeoLigno struktura nośna IsoTimber będzie w 99,8% wykonana z biosurowców. To byłoby coś fantastycznego!

Sara Fäldt, specjalistka ds. badań i rozwoju w Stora Enso podsumowuje:

- Jestem dumna i szczęśliwa z faktu, że projekt ten spełnił wszystkie oczekiwana, jakie przed nim od początku były stawiane. Pokazał bowiem, że jest możliwe wytworzenie sklejki budowlanej i paneli konstrukcyjnych z udziałem produkowanego przez nas biospoiwa NeoLigno.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Hybrydowa maszyna Digital Series iQ w drukarni Pro Label
Północnoamerykańska drukarnia etykietowa Pro Label jest pierwszym na świecie użytkownikiem hybrydowej maszyny drukującej Mark Andy Digital Series iQ. To bazujące na platformie serwo Evolution Series, zostało zaprojektowane przez Mark Andy wspólnie z firmą Domino, będącą dostawcą znajdującego tu zastosowanie modułu inkjetowego N610i. Jak podkreślają partnerzy, w...
Stora Enso i Northvolt: prace nad baterią bazującą na drewnie
Stora Enso i Nortvolt powołały do życia spółkę joint-venture, by wspólnie stworzyć proekologiczne baterie wykonane z niekopalnego węgla (bazującego na ligninie), produkowanego z odnawialnego drewna pochodzącego ze skandynawskich upraw leśnych. Celem projektu jest opracowanie pierwszej na świecie, dostępnej na skalę przemysłową baterii, wyposażonej w anodę w...
Rapida 106 X w Drukarni Gutenberg z Linz
Drukarnia Gutenberg z Linz zainwestowała w przyszłość, kupując offsetową maszynę arkuszową Rapida 106 X. Tym samym firma nie tylko ustanowiła rekord, ale także znacznie zwiększyła wydajność produkcji własnej.
Firma Koenig & Bauer, producent maszyn drukujących oferujący najszersze portfolio produktów w branży, oraz firma Celmacch Group S.r.l., jeden z wiodących producentów maszyn fleksograficznych typu High Board Line oraz rotacyjnych maszyn sztancujących przeznaczonych do obróbki tektury falistej, podpisały umowę, która kładzie podwaliny pod wspólny...
Rotajet: Dysze 851.968 dla perfekcyjnego obrazu druku
Pudełka składane, opakowania elastyczne, dekory, książki i wiele innych: maszyna RotaJET może zadrukować wszystkie te materiały. Wysokowydajna maszyna do przemysłowego druku cyfrowego bazuje na modułowej platformie i może być wykorzystywana do szerokiego zakresu zastosowań. Urządzenie typu single-pass w imponujący sposób łączy tradycję i innowacyjność firmy Koenig...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764