logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Stora Enso: nowe kartony opakowaniowe na bazie tektury typu kraft

  PR 22.02.2021, przeczytano 201 razy

Stora Enso poinformowała o zakończeniu procesu przekształcania papierni w Oulu w zakład specjalizujący się w produkcji kartonów opakowaniowych. Działająca w ramach fabryki celulozownia rozpoczęła działalność w połowie stycznia br. Dotychczasowa maszyna papiernicza, przystosowana do produkcji tektury, jest obecnie na etapie rozruchu, który potrwa przez cały pierwszy kwartał br. Projekt konwersji zakładu w Oulu rozpoczął się w maju 2019 roku i został zrealizowany kosztem 350 mln euro. Stora Enso zakłada, że zmodyfikowana maszyna osiągnie pełne moce produkcyjne przed końcem br.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/stora-enso%3A-nowe-kartony-opakowaniowe-na-bazie-tektury-typu-kraft,390304,artykul.html

Nowa linia, wytwarzająca tekturę opakowaniową typu kraft, ma obsłużyć klientów z całego świata, którzy – w kontekście wymagających zastosowań finalnych – oczekują rozwiązań opakowaniowych cechujących się wysoką wytrzymałością, czystością i atrakcyjnością wizualną. Wytwarzana tu tektura – AvantForte – składa się z trzech warstw włókien, co – jak podkreśla Stora Enso – czyni ją najmocniejszą tekturą z jej portfolio. Może ona posłużyć do produkcji opakowań na różnego rodzaju wyroby i przetwory spożywcze (m.in. żywność świeżą, o wysokiej zawartości tłuszczu, jak też wilgoci), ale dedykowana jest też segmentowi e-commerce.

- Zakończenie prac związanych z modyfikacją zakładów w Oulu to ważny krok w procesie naszej transformacji, będący odpowiedzią na rosnący w skali globalnej popyt na proekologiczne materiały opakowaniowe, zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso.

- W zakładach w Oulu znajdzie zastosowanie najwyższej klasy technologia, co pozwoli na produkcję wytrzymałej, wydajnej pod względem materiałowym, wysokiej jakości tektury typu kraft. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować ją klientom z segmentu produktów premium, które cechuje wysoki potencjał wzrostu. Wśród finalnych zastosowań można wymienić m.in. opakowania wykorzystywane w e-handlu oraz mające kontakt z żywnością – uzupełnia Hannu Kasurinen, wiceprezes w dziale Packaging Materials.

Projekt konwersji zakładał, że jedna z dwóch pracujących w Oulu maszyn papierniczych zostanie przystosowana do produkcji kartonów opakowaniowych. Modyfikacji uległy także celulozownia i linia do suszenia, które obecnie umożliwiają wyprodukowanie 530 tys. ton niebielonej celulozy brązowej, z czego 150 tys. jest sprzedawane klientom zewnętrznym. Potencjał wytwórczy nowej, wysokiej klasy maszyny do tektury kraft, wynosi 450 tys. ton rocznie. Stora Enso zakłada, że po zakończeniu fazy rozruchu i osiągnięciu pełnych mocy przerobowych zakłady w Oulu będą generować roczne przychody ze sprzedaży rzędu 300 mln euro, zwiększając o tę kwotę wynik finansowy działu Packaging Materials.

Przekształcenie fabryki pozwala też na zwiększenie możliwości tej jednostki biznesowej Stora Enso w zakresie cięcia materiałów na arkusze. Pracujące bowiem wcześniej w fińskich zakładach krajarki trafiły do Lumipaper – należącego do Stora Enso zakładu zlokalizowanego w Antwerpii (Belgia), który przechodzi proces analogicznej konwersji w obszarze cięcia materiałów na arkusze; wcześniej obsługiwał głównie produkowane przez Stora Enso papiery, obecnie będzie specjalizował się w konfekcjonowaniu podłoży kartonowych, obsługując głównie klientów z Europy kontynentalnej.

Po zakończeniu rozruchu pierwszej ze zmodyfikowanych maszyn opakowaniowych, fabryka w Oulu będzie miała możliwość dokonania podobnej konwersji także drugiej z maszyn, do niedawna wykorzystywanej do produkcji papieru. Ruch taki, zdaniem kierownictwa Stora Enso, dodatkowo poprawiłby konkurencyjność fińskich zakładów za sprawą większej dostępności celulozy oraz dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych (m.in. dzięki większemu wykorzystaniu przyzakładowego portu morskiego).

Obecnie fabryka w Oulu zatrudnia ok. 400 osób, w tym pracowników zaplecza technicznego i działu logistyki.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konica Minolta zaprezentuje najnowsze innowacje i weźmie udział w licznych sesjach internetowych na targach cyfrowych "virtual.drupa" w dniach 20-23 kwietnia 2021 r., organizowanych przez Messe Düsseldorf. W ciągu czterech dni lider technologiczny zaprezentuje globalnej społeczności drukarskiej swoje produkty, przepływy pracy i spostrzeżenia rynkowe w obszarach druku...
Kolejna inwestycja w Heidelberga w drukarni Faber Print
Podczas dokładnego testowania maszyny w drukarni Faber Print osiągała ona wydajność 50-krotnie wyższą niż rozwiązania konkurencyjne adresujące ten sam segment maszyn
Webinarium Mark Andy i Domino: debiut cyfrowej maszyny Digital Series iQ
Podczas wspólnego webinarium, zorganizowanego 17 lutego br., firmy Mark Andy i Domino oficjalnie poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej, cyfrowej maszyny wąskowstęgowej – Digital Series iQ, bazującej na doświadczeniach obu producentów. Urządzenie dołączyło do coraz szerszego portfolio hybrydowych maszyn cyfrowych Mark Andy, a jego „sercem” jest nowy moduł inkjetowy...
Amagraf i szeroka oferta nie tylko dla poligrafii
Amagraf to od wielu lat dostawca maszyn i materiałów dla branży poligraficznej. Ekspansja firmy, jaka ma miejsce w ostatnim czasie, obejmuje także inne sektory gospodarki. Przykładem jest chociażby wdrożenie plotera termicznego CNC Thermocut w wersji midi 250 w przedsiębiorstwie budowlanym Sara S.C. PPHU Edyta i Andrzej Walczak. Służy on tu między innymi do wycinania...
„Uwolnij potęgę personalizacji” – webinarium Mark Andy i Global Graphics
Firma Mark Andy kontynuuje spotkania online ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami z całego świata. Tym razem, we współpracy z Global Graphics, organizuje webinaarium dedykowane personalizacji (VDP – Variable Data Printing) i korzyściom wynikającym z jej wykorzystania w druku cyfrowym. Wydarzenie odbędzie się 4 marca br. o godz. 17.00.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764