– W listopadzie przedsiębiorcy w Polsce zyskali nowe narzędzie wsparcia w postaci wakacji składkowych. To możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku kalendarzowym – przypomina Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl – Ulga dotyczy mikro-przedsiębiorców oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia firmy, jednocześnie zapewniając kontynuację ubezpieczeń społecznych – dodaje.
Wnioski tylko do końca listopada!
Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi złożyć wniosek elektroniczny na platformie PUE ZUS. – Ważne, aby zrobić to w miesiącu poprzedzającym okres objęty zwolnieniem. To oznacza, że wnioski dotyczące zwolnienia za grudzień 2024 roku należy złożyć między 1 a 30 listopada 2024 r. Pozostało więc na to jeszcze tylko kilka dni – podkreśla Beata Tęgowska. – Jeśli przedsiębiorca nie dotrzyma tego terminu, jego wniosek nie zostanie rozpatrzony – dodaje.
Aby skorzystać z wakacji składkowych, należy spełnić kilka kryteriów, takich jak nieprzekroczenie limitu przychodu czy zatrudnianie maksymalnie dziewięciu osób. Ważne jest też, by przedsiębiorca nie prowadził działalności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym roku ani w poprzednim. Te warunki są precyzyjnie określone i warto je dokładnie przeanalizować przed złożeniem wniosku.
Dlaczego warto złożyć wniosek?
– Dzięki wakacjom składkowym przedsiębiorcy mogą odciążyć swój budżet. W 2024 roku wysokość składek objętych ulgą wynosiła średnio 1600 zł, a w 2025 roku wzrośnie do około 1770 zł. Skorzystanie z tej formy wsparcia nie wpływa na prawo do świadczeń społecznych – składki na ubezpieczenia są finansowane z budżetu państwa – zaznacza ekspertka Systim.
Jak ocenia, zainteresowanie nowym rozwiązaniem jest ogromne. – Do połowy listopada ZUS zarejestrował już ponad 525 tysięcy wniosków, z czego najwięcej złożono w województwie mazowieckim (90,7 tys.), a najmniej w opolskim (10,4 tys.) – podaje Beata Tęgowska. – Trzeba pamiętać, że wakacje składkowe to forma pomocy publicznej w ramach zasady de minimis. Przedsiębiorca powinien upewnić się, że nie przekroczył limitu tej pomocy w ostatnich trzech latach, co może wymagać wcześniejszej konsultacji z księgowym lub doradcą – podpowiada.
Ekspertka Systim.pl, zwraca także uwagę, że mimo zwolnienia z opłacania składek, przedsiębiorcy muszą pamiętać o terminowym składaniu deklaracji rozliczeniowych w ZUS. – Brak dokumentacji może spowodować problemy formalne, dlatego ważne, by rozliczać się zgodnie z przepisami, uwzględniając składki opłacane przez budżet państwa – dodaje.
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe to ulga (wprowadzona od 1 listopada 2024), dzięki której przedsiębiorca może zostać zwolniony z obowiązku opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia rentowe i wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.
– Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę, a nie osób, które zatrudnia. Składka zdrowotna pozostaje obowiązkowa. Ulga została wprowadzona ustawą z dnia 9 maja 2024 r. i obejmuje składki liczone od minimalnej podstawy wymiaru, ustalonej dla przedsiębiorcy. Co istotne, składki pokrywane z budżetu państwa za miesiąc objęty zwolnieniem wliczają się do przyszłej emerytury oraz innych świadczeń społecznych – informuje eksperta Systim.pl
Przedsiębiorca, korzystając z wakacji składkowych, może prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach – nie jest wymagane jej zawieszenie, możliwe jest także uzyskiwanie przychodów i wystawianie faktur.
Dla kogo ulga?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, którzy spełniają następujące warunki:
- W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku byli zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
- Zatrudniają maksymalnie 9 osób (łącznie z sobą, liczba obejmuje pracowników, zleceniobiorców i współpracowników).
- Ich roczny przychód z działalności w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku nie przekroczył równowartości 2 mln euro.
- W bieżącym roku oraz w roku poprzednim nie prowadzili działalności na rzecz byłego pracodawcy.
Zwolnienie z opłacania składek stanowi pomoc de minimis – przedsiębiorca musi więc posiadać dostępny limit tej pomocy (do 300 tys. euro w ciągu trzech ostatnich lat).
Złożenie wniosku odbywa się w kilku prostych krokach:
- Logowanie na konto płatnika na platformie PUE ZUS.
- Wypełnienie formularza RWS w specjalnym kreatorze wniosków.
- Podpisanie wniosku profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu PUE.
Wnioski są rozpatrywane automatycznie. Informacja o zwolnieniu lub odmowie zostanie przesłana na konto płatnika na PUE ZUS. Decyzję o odmowie przedsiębiorca może zaskarżyć w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych.
Kontakt i wsparcie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do korzystania z ulgi i śledzenia szczegółowych informacji na platformie PUE ZUS. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych w grudniu tego roku, mają czas na złożenie wniosków tylko do końca listopada.
Źródło: Enadis