logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

TUTORIAL: Wakacyjne fotografowanie zabytków

   12.12.2009, przeczytano 15549 razy
ilustracjastrzałka

Chcąc podczas wakacji sfotografować interesującą nas rzecz, bardzo często musimy wyjść naprzeciw niesprzyjającym nam czynnikom, takim jak tłum ludzi kręcący się wokół eksponatu, nieodpowiednia pogoda czy wreszcie słaba ekspozycja obiektu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wakacyjne-fotografowanie-zabytkow,9917,artykul.html

Dlatego jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki warto zastanowić się nad efektem, który chcemy osiągnąć i wybrać pozycję, która pozwoli nam w jak największym stopniu skorygować niedoskonałości zdjęcia. W poniższym artykule posłużyłem się fotografią parowozu stojącego na rampie przy samym przejeździe kolejowym w Korszach. Ponieważ miała być to fotografia parowozu, nie mogłem pozwolić sobie na żadne przewody trakcyjne. Drugą rzeczą, która musiała zostać poddana korekcie, było blade niebo. Do dzieła!

01 | usuwanie niechcianych elementów
Od razu po wczytaniu zdjęcia do Photoshopa robimy duplikat warstwy [Ctrl]+[J]. Zmieniamy jej nazwę np. na bez drutów. Teraz możemy przystąpić do usuwania przewodów trakcyjnych. Wybieramy więc narzędzie Stempel (Clone Stamp Tool), ustawiamy miękki pędzel i usuwamy szpecące druty. Jeżeli przez przypadek zamalujemy również lokomotywę, wystarczy utworzyć maskę warstwy bez drutów i czarnym pędzlem zamalować miejsce niefortunnego pociągnięcia. Zapisujemy plik jako np. pociąg.psd.

02 | przygotowanie nieba
Otwieramy zdjęcie, z którego chcemy pożyczyć niebo. W moim przypadku będzie to zdjęcie wykonane nad jeziorem. Ze względu na dużą odległość żaglówki oraz długą ogniskową zdjęcie wyszło nieco zamglone. Lekarstwem jest zwiększenie kontrastu za pomocą narzędzia Krzywe (Curves). Ustawiamy krzywą tak, jak na zrzucie, po czym narzędziem Kadrowanie (Crop Tool) kadrujemy, tak aby pozostawić samo niebo.

03 | przygotowanie maski cz. 1.
Skrótem [Ctrl]+[A] zaznaczamy wszystko, następnie kopiujemy i wklejamy do pliku pociąg.psd. Zmieniamy nazwę nowej warstwy na niebo i na razie ukrywamy jej widoczność ikonką oka przy nazwie warstwy. Nie zaszkodzi również zapisać zmian. Teraz przechodzimy do najważniejszej części: sprytnego maskowania. Robimy duplikat warstwy bez drutów. Wybieramy Obrazek>Dopasuj>Mieszanie kanałów (Image>Adjustment>Channel Mixer). Z listy gotowych ustawień (Presets) sprawdzamy kolejne i wybieramy te, przy którym kontrast między niebem a lokomotywą jest największy. W moim przypadku jest to filtr zielony.

04 | przygotowanie maski cz. 2.
Wybieramy narzędzie Krzywe [Ctrl]+[M] i ustawiamy krzywą w sposób przedstawiony na zrzucie. Chodzi tutaj o jeszcze większe podbicie kontrastu między niebem a lokomotywą. Zaznaczamy całą warstwę, kopiujemy ją i przywracamy widoczność warstwie niebo. Następnie do warstwy niebo dodajemy maskę. Klikamy maskę z wciśniętym klawiszem [Alt] i wklejamy zawartość schowka. Skrótem [Ctrl]+[D] anulujemy zaznaczenie. Ponownie klikamy z wciśniętym klawiszem [Alt] w maskę warstwy. Następnie usuwamy widoczność duplikatu warstwy bez drutów.

05 | dopasowywanie rozmiarów nieba
Warstwa z niebem jest o wiele za szeroka w stosunku do warstwy z lokomotywą, warto więc ją nieco zmniejszyć, tak aby było widać więcej chmur. Ponieważ warstwa i jej maska są ze sobą połączone, należy je na chwilę rozłączyć. Robimy to, klikając w ikonkę ogniwa łańcucha pomiędzy warstwą a jej maską. Następnie upewniamy się, że pracujemy na warstwie niebo, a nie na jej masce. Wybieramy narzędzie Swobodna transformacja (Free Tramsform) [Ctrl]+[T] i przeciągając za jeden z rogów ze wciśniętym klawiszem [Shift] (aby zachować proporcje warstwy niebo) dopasowujemy wielkość chmur według własnego uznania.

06 | poprawianie maski nieba
Na pierwszy rzut oka całość wygląda nie najgorzej. Jednak jest jeszcze kilka detali, nad którymi musimy popracować. Najbardziej w oczy rzuca się fakt, że kolor nieba zachodzi na reflektory lokomotywy oraz inne jasne elementy. Aby temu zaradzić, wybieramy narzędzie Pędzel (Brush Tool) [B], kolor czarny i pojedynczym kliknięciem maski warstwy niebo przełączamy się w tryb edycji maski. Zamalowujemy na czarno całą dolną cześć zdjęcia. Gdy dojdziemy do białych zawiasów znajdujących się w górnej części zdjęcia, będziemy musieli użyć pędzla z nieco twardszą końcówka i wykazać się nieco większą precyzją.

07 | porządki na palecie warstw
Słupy i druty zostały usunięte, niebo zostało podmienione. Wydaje się, że wszystko jest w porządku. Moim zdaniem zdjęciu jednak brakuje tego czegoś. Właśnie to coś możemy osiągnąć, pozbawiając zdjęcie kolorów. Aby mieć jak największą kontrolę nad tym, co się dzieje będziemy pracować na dwóch warstwach osobno – warstwie nieba oraz warstwie z lokomotywą. W tym celu musimy nieco uporządkować warstwy. Usuwamy duplikat warstwy bez drutów, ze wciśniętym klawiszem [Shift] zaznaczamy warstwę TŁO oraz bez drutów. Skrótem [Ctrl]+[E] scalamy je ze sobą.

08 | konwersja do skali szarości
Zaczynamy od konwersji lokomotywy. Upewniamy się, że pracujemy na warstwie z lokomotywą. Wybieramy Obrazek>Dopasuj>Mieszanie kanałów (Image>Adjustment>Channel Mixer). Z listy gotowych ustawień najodpowiedniejszym wydaje się Czarno-biały z zielonym filtrem (Black & White with Green Filter). Z kolei dla nieba lepszym ustawieniem jest Czarno-biały z pomarańczowym filtrem (Black & White with Orange Filter). Powinniśmy osiągnąć efekt zbliżony do tego na zrzucie.


09 | dodawanie kontrastu
Zacznijmy od warstwy lokomotywy. Używając narzędzia Krzywe (Curves) Podbijamy nieco jasność świateł, zwiększamy głębokość czerni przez dosunięcie skrajnego lewego węzła nieco do środka oraz przyciemniamy cienie przez dodanie węzła bliżej lewej strony krzywej. Następnie zwiększamy kontrast na warstwie z niebem - postępując analogicznie. Moja krzywa wygląda mniej więcej w ten sposób.

10 | rozmycie nieba
Zdjęcie parowozu oraz żaglówki zostało wykonane tym samym obiektywem z podobną ogniskową. Jednak fotografując żaglówkę, ostrzyłem na nieskończoność. W przypadku lokomotywy już nie. Naturalne więc jest to, że niebo tworzące tło w naszym zdjęciu powinno być nieco rozmyte. To właśnie teraz zrobimy. Tworzymy duplikat warstwy nieba. Wybieramy Filtr>Rozmycie>Rozmycie gaussowskie (Filter>Blur>Gaussian Blur). W tym przypadku odpowiednim promieniem wydaje się 5px. Zmniejszamy krycie warstwy duplikatu nieba do 50% i scalamy warstwę niebo wraz z jej duplikatem kombinacją [Ctrl]+[E].

11| korekta jasności
Jeżeli przyjrzymy się wnikliwie naszej pracy, zauważymy, że trawy tworzące drugi plan są zdecydowanie zbyt jasne. Aby je przyciemnić, wybieramy narzędzie Ściemnianie (Dodge Tool), którego Tryb (Range) ustawiamy na Półtony (Midtones), a Ekspozycję (Exposure) na 6%. Miękkim pędzlem malujemy trawy, aby nie rzucały się zbytnio w oczy. Staramy się uzyskać efekt podobny do tego na zrzucie ekranu. Możemy spłaszczyć obrazek opcją Warstwa>Spłaszcz obrazek (Layer>Flatten Image).

12 | winieta
Na koniec przychodzi czas na kosmetykę. Aby fotografia była ciekawsza warto dodać winietę. Wchodzimy w Filtr>Zniekształcanie>Korekcja obiektywu (Filter>Distort>Lens Correction). Odznaczamy opcję Pokaż siatkę (Show Grid), następnie ustawiamy suwaki sterujące winietą w sposób pokazany na zrzucie. Zatwierdzamy klikając OK i zapisujemy zmiany. Zdjęcie z wakacji zostało poprawione!

Paweł Sobczyk
Artykuł pochodzi z magazynu .PSD
www.psdmag.org


avatar użytkownika
+ + + + +

Tekst opublikował użytkownik: psd

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Na co e-sklepy powinny zwracać uwagę, by zyskać klienta
Polska gospodarka po pandemii koronawirusa zdecydowanie odżyła, dzięki czemu możemy swobodnie wybierać między różnymi formami robienia zakupów. Miało to także wpływ na sam przebieg sposobu w jaki ich dokonujemy. Dziś możemy robić je tak, jak jest nam w danym momencie najwygodniej – stacjonarnie lub cyfrowo. Według raportu „Omni-commerce. Kupuję...
Od 100 tys. do 1,8 mln - jak Intenson rozwinął swój sklep internetowy
Intenson SA (wcześniej: Intenson Europe), jeden z liderów polskiej branży superfoods, zwiększa przychody z kanału online. W I kw. 2022 wyniosły one już 1,8 mln zł1, w porównaniu z 888 tys. rok wcześniej i 109 tys. zł w 2020, w tym samym okresie. Michał Lasocki, prezes spółki, opowiada o szczegółach.
Find Your way! Blank Studio o wayfindingu
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego w jednych budynkach czujesz się lepiej niż w innych? Dlaczego jedna przestrzeń pozwala Ci robić zakupy z dużo większą przyjemnością, a pobyt w innej niemal zawsze wiąże się ze stresem? Być może znasz też sytuację, gdy bardzo się spieszysz, a na terenie wielkopowierzchniowego parkingu nie potrafisz...
Nie jest łatwo być szefem w 2022. Pracodawcy znajdują się między młotem a kowadłem. Wysoka inflacja przy niskim bezrobociu podnosi oczekiwania finansowe pracowników. Powszechne zmęczenie pandemią i stres związany z niepewną sytuacją geopolityczną przekładają się na obniżoną motywację. Tymczasem zaangażowanie i kreatywność pracowników to klucz do sukcesu...
Doram design przechodzi rebranding z Rio Creativo
Doram design to polska manufaktura, w której powstają wysokiej jakości, ręcznie wykończone meble ogrodowe. Od 2002 roku oferuje swoim klientom luksusowy wypoczynek, kładąc nacisk na indywidualne wymagania każdego z nich. Meble Doram design można znaleźć zarówno w luksusowych hotelach, jak i w prywatnych ogrodach. Ważną grupą odbiorców są także architekci...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764