logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Lookreatywni.pl: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 10
Znak © – czy oznaczać nim chronione przez prawo utwory?

W 2008 roku na łamach Dziennika Rzeczpospolita opublikowano na temat oznaczenia © artykuł specjalisty zespołu prawa mediów dużej warszawskiej kancelarii. Pomimo, że temat tzw. noty copyrightowej nieraz był już poruszany w mediach, i przedtem, i potem, wciąż często pojawiają się pytania o to, czy utwory chronione prawem autorskim powinno się oznaczać znakiem ©. Przedstawiamy zatem krótkie wyjaśnienie.

01.01.2019 | przeczytano: 1386 razy
Zdjęcia stockowe a prawo autorskie

Jesteś grafikiem? Pracujesz w agencji kreatywnej? A może masz swoją stronę www? Jeśli tak to zapewne niemal każdego dnia korzystasz ze zdjęć stockowych przekonany o tym, że kupując zdjęcie z banku zdjęć nabywasz je na własność. Mylę się? Mam nadzieję, że tak. Niestety, okazuje się, że większość korzystających z banków zdjęć jest przekonana o tym, że kupując zdjęcie nabywa prawo do jego dowolnego wykorzystywania (i prawo do przekazywania go potem klientowi jako elementu zamówienia).

13.04.2017 | przeczytano: 2829 razy
Wykorzystanie wizerunku osób powszechnie znanych w reklamie

Współpracując z agencjami reklamowymi często spotykam się z pytaniem o to, czy można wykorzystać wizerunek osoby powszechnie znanej w kampanii reklamowej produktu lub wydarzenia. Marilyn Monroe, Albert Einstein, Marilyn Monroe, Marlon Brando czy James Dean – w ostatnim czasie dużą „popularnością” cieszą się wizerunki osób powszechnie znanych, których nie ma już wśród nas. Jak uzyskać prawo do komercyjnego wykorzystania ich wizerunku?

21.01.2017 | przeczytano: 6075 razy
Projekt strony www a prawo autorskie

Projektujesz lub liftingujesz strony www? Zastanawiasz się, czy stworzony przez Ciebie layout strony internetowej jest chroniony przez prawo autorskie? I co możesz zrobić, gdy zauważysz, że konkurencja skopiowała zaprojektowany przez Ciebie interfejs? Zaraz Ci wszystko wytłumaczę.

10.12.2016 | przeczytano: 1760 razy
Banki zdjęć: jak korzystać ze zdjęć znalezionych w sieci?

Problem swobodnego wykorzystywania zdjęć znalezionych w internecie cały czas budzi wiele kontrowersji. Kiedy wklejanie zdjęć znalezionych w sieci do artykułu albo prezentacji jest legalne? A kiedy nie? I skąd brać zdjęcia, aby nie narazić się na zarzut nielegalnego działania?

20.08.2016 | przeczytano: 3216 razy
Wolność panoramy: Fotografowanie budynków a prawo autorskie

Oryginalne obiekty architektoniczne, ciekawe murale czy kolorowe dzieła sztuki ulicznej fotografowane są każdego dnia przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie. Najciekawsze zdjęcia trafiają następnie na blogi i portale społecznościowe. Niewielu fotografujących zdaje sobie jednak sprawę z tego, że większość fotografowanych obiektów to przedmioty prawa autorskiego. Czy rozpowszechniając je fotografujący nie narusza praw autorskich?

06.06.2016 | przeczytano: 4018 razy (komentarzy: 4)
W sprawie autorów - po raz drugi

Druga edycja "W sprawie autorów", konferencji poświęconej prawom twórców i projektantów, która odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

18.05.2016 | przeczytano: 856 razy
FAQ o prawo autorskie

Współpracując z grafikami zrzeszonymi w STGU (Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej) zauważyłam tendencję do podobnych pytań i wątpliwości. Postanowiłam spisać najczęstsze z nich. Zajmujesz się grafiką? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu. To wpis właśnie dla Ciebie.

25.02.2015 | przeczytano: 1366 razy
Jak ochronić logo?

Charakterystyczny znak nadgryzionego jabłuszka czy jedyne w swoim rodzaju żółte „M” na czerwonym tle to najsłynniejsze loga na świecie. Po dokonaniu odpowiednich czynności oznaczenie identyfikujące określoną firmę może stać się chronionym przez prawo znakiem towarowym. Czy każde logo może stać się znakiem towarowym? I jakich czynności należy dokonać, aby go skutecznie zabezpieczyć?

14.11.2014 | przeczytano: 1841 razy
Czy to plagiat? Utwór inspirowany a utwór zależny

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie trudno wyobrazić sobie jakikolwiek przejaw twórczej działalności człowieka całkowicie pozbawiony odniesień do dzieł powstałych wcześniej. Dlatego też utwór inspirowany zaliczany jest do najczęściej spotykanych utworów tworzonych każdego dnia przez całą masę twórców na całym świecie. Zaraz obok utworu inspirowanego prawo autorskie wyróżnia utwór zależny, zwany również opracowaniem. To bliskie sąsiedztwo obu utworów powoduje w praktyce całą masę problemów. Okazuje się, że postawienie granicy pomiędzy utworem inspirowanym a zależnym jest zadaniem niezwykle trudnym. Dlaczego? Zaraz się dowiesz.

07.07.2014 | przeczytano: 10545 razy
1
Strona 1/1 (artykułów: 10)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764