logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

ordynacja podatkowa: najnowsze artykuły

Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
liczba artykułów: 83
Czy freelancer może nie płacić podatków?

W Polsce freelancing stał się popularnym wyborem zawodowym, a według szacunków Freelancehunt, obecnie pracuje jako freelancer około 350 tysięcy osób. Ciekawym aspektem jest to, że ponad połowa z nich (56,8%) traktuje freelancing jako dodatkowe źródło dochodu, łącząc go z inną pracą. W kontekście dynamicznego rozwoju tej grupy kluczowym pytaniem staje się, jak efektywnie zarządzać obciążeniami podatkowymi. Analiza dostępnych opcji wskazuje, że wybór najlepszej formy działalności może znacząco wpłynąć na efektywność fiskalną i komfort pracy.

09.06.2025 | Porady ekspertów | przeczytano: 301 razy
Rozliczenie PIT dla freelancerów - poradnik krok po kroku

Freelancing to dziś popularna forma pracy wśród specjalistów, którzy cenią sobie niezależność i elastyczne podejście do kariery. Choć taka ścieżka zawodowa daje wiele swobody, rozliczenia podatkowe mogą sprawiać trudności – szczególnie gdy dochody pochodzą z różnych źródeł. Jak rozliczyć PIT, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, a jak, gdy pracowaliśmy na podstawie umów cywilnoprawnych? Co z dochodami z zagranicy i jakie ulgi przysługują freelancerom?

22.04.2025 | Porady ekspertów | przeczytano: 894 razy
Kontrola podatkowa w firmach - komentarz eksperta

– Kontrola podatkowa to procedura, podczas której urząd skarbowy sprawdza, czy przedsiębiorca prawidłowo wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Dotyczy ona każdej firmy. Ważne by na możliwość kontroli być przygotowanym i mieć świadomość swoich obowiązków oraz praw – zaznacza Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl

17.04.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 425 razy

Zbliża się termin składania rocznych deklaracji podatkowych za rok 2024. Przedsiębiorcy, szczególnie z sektora mikro, małych i średnich firm, przygotowują się na to obowiązkowe zadanie. Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji PIT i CIT oraz jakie zmiany w przepisach dotyczące rozliczeń podatkowych obowiązują od 2025 roku.

24.03.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 438 razy

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno z ważniejszych wyzwań dla branży e-commerce. Wdrożenie nowych regulacji, takich jak Pakiet VAT E-COMMERCE, Dyrektywa DAC7 czy standardy celne AES PLUS i NCTS PLUS, kosztowało polskie firmy internetowe w ciągu ostatnich 2 lat 171,5 mld zł – co może stanowić nawet około 11% rocznej sprzedaży całego rynku e-commerce (B2C i B2B). Jak wynika z najnowszego raportu, wdrożenie zmian nie tylko generuje wysokie koszty, ale również ogranicza możliwości inwestycyjne firm i zwiększa obciążenia administracyjne.

06.03.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 302 razy
Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy

Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki. Uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji to czynniki, które mogą się przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej – wynika z analiz Business Centre Club.  Na potrzebę deregulacji i stabilnego systemu podatkowego wskazywali przedsiębiorcy nagrodzeni w finale 32. edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu, którego organizatorem jest Business Centre Club.

04.03.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 314 razy

Problemy w rozliczeniu PIT pojawiają się przy korzystaniu z ulg podatkowych. O ile skarbówka wyręcza podatników w wypełnianiu samego oświadczenia podatkowego dzięki systemowi Twój e-PIT, który automatycznie akceptuje większość rozliczeń, to większość z ulg trzeba wpisać do zeznania samodzielnie, przez co rośnie ryzyko pomyłek – zwraca uwagę portal Prawo.pl.

03.03.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 320 razy

Do końca marca 2025 roku przedsiębiorcy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących będą musieli nie tylko w pełni umożliwić klientom płatności w formie bezgotówkowej, ale także zintegrować terminal płatniczy z kasą fiskalną. Taki obowiązek nakłada art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców. Co to oznacza w praktyce? Ekspertka wyjaśnia.

18.02.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 579 razy
Rozliczenie PIT – co trzeba wiedzieć składają deklarację?

Początek roku to nie tylko czas noworocznych postanowień czy zimowych wyjazdów, ale także moment, w którym podatnicy otrzymują od pracodawców formularze PIT. W 2024 roku obowiązek rozliczenia dochodów z poprzedniego roku dotyczył ponad 25 milionów osób. Choć termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia, warto przygotować się wcześniej, aby uniknąć błędów i ewentualnych konsekwencji związanych z opóźnieniem.

18.02.2025 | Prawo i gospodarka | przeczytano: 290 razy
Start rozliczeń PIT dla freelancerów

Ministerstwo Finansów uruchomi elektroniczne rozliczanie PIT od 15 lutego 2025 roku. Zmiany w stosunku do roku poprzedniego dotyczą głównie form składania deklaracji. Freelancerzy i osoby prowadzące działalność gospodarczą mają czas na złożenie deklaracji podatkowych do 30 kwietnia. 

16.02.2025 | Porady ekspertów | przeczytano: 900 razy
1 2 3
Strona 1/9 (artykułów: 83)
Pokazuj 5 10 20 50 na stronie
REKLAMA
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764