logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wartość marketingowa piłkarzy spadła po mundialu

  PR 18.07.2018, przeczytano 432 razy

Analizy przeprowadzone przez SW Intelligence, dział analiz Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research pokazały, że mundialowa porażka polskiej reprezentacji odcisnęła się piętnem na jej wartości marketingowej. Sumaryczny scoring biało-czerwonych, w porównaniu z badaniami wykonanymi przed rozpoczęciem mundialu, spadł o 27 procent.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wartosc-marketingowa-pilkarzy-spadla-po-mundialu,37282,artykul.html

O występie polskiej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji wielu chciałoby zapomnieć. Biało-czerwoni zakończyli mundial na etapie fazy grupowej, zajmując ostatnie miejsce w grupie H.  Polski zespół zawiódł i w konsekwencji zaprezentował się dużo poniżej oczekiwań i możliwości. Nie takiego obrotu sprawy spodziewały się zapewne firmy, zwłaszcza te, które tuż przez mundialem rozpoczęły współpracę marketingową z piłkarzami, licząc na to, że ich sukces przełoży się na wzrost znajomości oraz sprzedaż ich marek.

Mundial, który dla kibiców jest wyczekiwanym świętem sportu, jest również doskonałą okazją do promowania usług i produktów. Potencjał wydarzenia oraz jego głównych bohaterów dostrzegają firmy. W efekcie tuż przed rozpoczęciem mundialu jesteśmy świadkami swoistego festiwalu reklam z udziałem piłkarzy. Ale jak pokazują wydarzenia ostatnich tygodni inwestycja ta pociąga za sobą ryzyko, związane głównie z tym, że w przypadku porażki ci, którzy jeszcze kilka miesięcy wcześniej byli idolami, nagle zaczęli tracić popularność. Wymiernym efektem tego jest spadek wartości marketingowej sportowców. Dowodzą tego analizy przeprowadzone przez SW Intelligence, które dzięki zestawieniu danych z kilku niezależnych źródeł pozwoliły określić wartość marketingową poszczególnych piłkarzy tuż przed rozpoczęciem rozgrywek oraz śledzić na bieżąco, jak wyniki meczów, efektywność i styl gry wpływały na ich miejsce w rankingu – mówi Edward Korbel, Dyrektor SW Intelligence & Insight.

Liderem rankingu niezmiennie pozostaje Robert Lewandowski. Niemniej jednak słaby występ na mundialu spowodował, że spadek jego wartości marketingowej, choć jest mniejszy od średniej, to wynosi aż 22 proc. Jednak największym „marketingowym” przegranym, jak wynika z analiz SW Intelligence, jest Kamil Glik. Przed wyjazdem do Rosji był jednym z piłkarzy, których wartość marketingowa była oceniana najwyżej. Tymczasem po powrocie do Polski spadła aż o 64 proc. Natomiast zawodnikami, którzy odnotowali najniższe spadki są Jan Bednarek (5 proc.) i Bartosz Bereszyński (7 proc.).

Jednak analizy SW Intelligence pokazują, że porażka polskiej reprezentacji nie dla każdego z piłkarzy okazała się być porażką marketingową. Największym wygranym jest Rafał Kurzawa – bohater meczu z Japonią. Jego fenomenalne podanie przy golu Jana Bednarka to jedno z niewielu pozytywnych wspomnień z mistrzostw świata. To prawdopodobnie wpłynęło na popularność młodego zawodnika, a w konsekwencji na fakt, że Kurzawa to jedyny zawodnik ze wzrostem wartości scoringu, który w jego przypadku wyniósł 15 proc.

Czym jest wskaźnik scoringowy

Wartość całkowitego wskaźnika scoringowego tworzą wyniki poszczególnych składowych: osiągnięcia sportowe, ekspozycja mediowa czyli liczba publikacji internetowych na temat danej osoby, znajomość (rozpoznawalność) zawodnika, zainteresowanie zawodnikiem oraz wpływ na sprzedaż produktów i usług, których jest ambasadorem. Poniższe zestawienie pokazuje, jak w przypadku Roberta Lewandowskiego, wydarzenia ostatnich tygodni wpłynęły na poszczególne wartości.

Podsumowanie

Niezmiennie piłkarzem o największej wartości marketingowej pozostaje Robert Lewandowski. Ale uwagę zwraca fakt, że wskaźnik wpływu na reklamę i sprzedaż najkorzystniej zmienił się w przypadku Bartosza Bereszyńskiego - jako jedyny wzrósł o 3 proc. Niewielkie spadki zanotowali Rafał Kurzawa (1 proc.) oraz Jan Bednarek i Jacek Góralski (po 2 proc.). Jedynym wskaźnikiem, który wzrósł u większości piłkarzy powołanych do kadry narodowej na rosyjski mundial jest znajomość, czyli rozpoznawalność poszczególnych zawodników. To dowód na to, jak wielkie zainteresowanie budził występ biało-czerwonych.

System pomiaru SW Intelligence jest praktycznym narzędziem dla osób, które planują kampanie reklamowe. Przykład piłkarzy polskiej reprezentacji pokazuje, że stwarza on unikalną szansę śledzenia w czasie rzeczywistym, jak zmienia się rozpoznawalność danej osoby, czy jej popularność rośnie czy spada oraz jaki jest jej wpływ na reklamę oraz sprzedaż. Wykorzystanie go na etapie planowania kampanii marketingowych pozwala nie tylko zoptymalizować koszty, ale również zminimalizować potencjalne ryzyka – mówi Edward Korbel, Dyrektor SW Intelligence & Insight.

Źródło: SW Intelligence & Insight

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało...

A może jednak stało się. I zaboli w portfelu.

avatar użytkownika
,

Przepaść między realnymi zasługami i dokonaniami sportowymi a stanem portfela jest w wypadku piłkarzy szczególnie rażąca, więc raczej nie muszą się żadnych specjalnych dolegliwości bólowych obawiać. Pomogą w tym media, które umiejętnie kreują histerię wokół wydarzeń piłkarskich aby wyciskać z nich potem ostatnie soki. Przy okazji kapie także do portfeli piłkarzy.  

,

A piszesz to do kogo?  

avatar użytkownika
,

Do Ciebie?  

,

Mój komentarz nie był zaproszeniem do dyskusji.  

avatar użytkownika
,

Dla kogo?  

,

Błędnie przyjmujesz, że jeśli ktoś zostawia komentarz, to oczekuje odpowiedzi czy zaprasza do dyskusji.   

avatar użytkownika
,

Naturalną funkcją sekcji komentarzy jest organizowanie dyskusji - pokazuje to sama struktura funkcjonalna tego miejsca. Zamieszczanie tu wpisów mających charakter mentorskich monologów świadczyłoby o braku kultury i daleko posuniętej arogancji. Na szczęście nam się dyskutuje bardzo miło, prawda?  

Najnowsze w tym dziale

Strefa Przemian z More Communications Agency
Agencja more communications agency nawiązała współpracę z Anną Kolasińską i Bartkiem Szemrajem – trenerami, dietetykami i twórcami Strefy Przemian.
25 lat Igepa Polska
W tym roku Igepa, znany dystrybutor m.in. papierów poligraficznych, biurowych i materiałów dla reklamy wizualnej, obchodzi wyjątkowy jubileusz - ćwierćwiecze działalności w Polsce. W sierpniu 1995 roku zarejestrowana została w Krakowie Igepa Polska Spółka z o.o.
Fixit przeszedł rebranding i postawił na rozwój swoich usług
FIXIT SA odświeża swój wizerunek. Nowoczesne logo i strona to zmiany, które są efektem rebrandingu krakowskiej firmy, zapewniającej wysoki poziom Customer Experience dla sektora IT.
Havas Media Group z ofertą TV 360°
Agencja mediowa Havas Media Group wprowadziła do swojej oferty nową usługę – TV 360°, dzięki której możliwe jest dotarcie do wielu użytkowników w całym ekosystemie telewizyjnym w ramach jednej kampanii.
266 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo można oglądać od 8 do 20 lipca w Warszawie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764